Dumandağ: Kur Korumalı Sistem Piyasaya Yaramadı

Fethiye Uçal-Kübra Kabukçu/Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, Hakimiyet Gazetesine önemli açıklamalarda bulundu. 

Dumandağ:  Kur Korumalı Sistem Piyasaya Yaramadı

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan ekonomik sorunlar ile besicilerin yaşadığı problemler  hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Dumandağ, Elazığ’da besicilik için alınacak danaların fiyatların da  ciddi bir artış olduğunu ifade etti. 

CANLI DANA FİYATLARI ÇOK YÜKSEK 

Başkan Dumandağ sözlerine şöyle devam etti: ”Elazığ’da son yaşanan ekonomik sorunlardan sonra besicilerimizin sorunları geçen seneden bu yana yem, arpa fiyatlarıdır. Makul bir fiyattan gidiyor çok fazla bir artış olmadı, yalnız besi alınacak danaların fiyatları geçen sene ile bu yıl arasında yüzde iki yüz fark var. Geçen sene bu aylarda makul bir fiyata alınan canlı danalar bu yıl çok yüksek fiyatlarda” dedi. 

DUMANDAĞ: “PARAYI KUR KORUMALI OLARAK BANKAYA KOYMANIN PİYASAYA FAYDASI YOK” 

Kur korumalı hesapların piyasaya hiçbir faydasının olmadığını ifade eden Başkan Dumandağ, “Yeteri kadar hayvan sayısı olmadığından dolayı fiyatlar çok yüksek, Ekonomik kriz ortadan kalkmayana kadar sıkıntıyı  yaşayacağız. Vatandaş parasını kur korumalı koyduğu için bankaya bu sebepten dolayı alış verişler askıya alındı. Bu durum ortadan kalkarsa esnafın önü açılır diye düşünüyorum, evde oturup paralarını kur korumalı olarak bankaya koymalarının piyasaya hiç bir faydası olmayan bir süreçtir.” dedi.

EN KISA ZAMANDA ALTYAPI İHALESİ YAPILACAK 

BESİ OSB ile ilgili gelinen süreç hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Dumandağ, “İnşallah kısa zamanda bunu sonlandıracaklar. Çünkü gerçekten oradaki parayı şu an için alıp alış-veriş için kullanmıyorlar. Bu nedenle ticarette canlanmak yok. Bir diğer konu ise   Besi OSB ile ilgili geçen gün Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı yapmış olduğu açıklamada ödeneğin çıktığını ifade etmişti. Besi OSB’nin Başkanı sayın valimizdir. Kısa zamanda inşallah alt yapının ihalesi yapılacak geri kalan ödenekleri ise parça parça siyasilerimizin desteğiyle belediye başkanımız, valimiz, odamızla ile birlikte kısa zamanda ilimize kazandıracağız.” diye ifade etti. 

BOŞ OLAN ARAZİLERDEN KİMSE FAYDALANAMIYOR 

Atıl vaziyette olan meraların makul bir fiyat ile çiftçilere ve besicilere tahsis edilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Dumandağ,”Bu süreç çok uzun sürdü, 2018 yılı şu an 2023 yılındayız. Bu kadar uzun bir süreç oldu ama inşallah sonuna doğru geldik. Kısa zaman da inşallah bu konu tamamen çözüme kavuşacak. Elazığ’da bir diğer sorun ise mera konusudur. Besicilerin ve üreticilerin çoğu Doğu, Güneydoğu’da.   Biz hep söylüyoruz, atıl vaziyette olan meraları çiftçilerimize ve küçükbaş hayvan besleyen vatandaşlarımıza makul bir fiyattan tahsil edilmesini istiyoruz. Ekilip biçilmesi lazım şu anda boş olan arazilerden kimse yararlanmıyor.” dedi.

“TEŞVİK, KİLO BAŞI VERİLMELİ”

Besicilere verilen teşvikler konusunda da açıklamalarda bulunan Başkan Dumandağ,“Hayvancılıkta mutlaka dana başı değil de kilo başı teşvik verilmesi daha mantıklı. Bir vatandaşımız 200 kilo hayvanını satınca 300 -500 TL alıyor, diğer yandan başka bir vatandaşımız 500 kiloluk bir hayvanını satıyor oda aynı fiyata satmış oluyor. Hayvancılıkta kilo başı satılması olduğunda daha iyi bir noktaya geleceğimizi düşünüyoruz. Bu konuda bir çözüm bekliyoruz.” dedi.