Dr.Uysal: Lenfoma Erken Tanı İle Tamamen Yok Olabilen Çeşitlere Sahiptir

Fırat Üniversitesi Hastanesi İç hastalıkları Anabilim Dalı/Hematoloji Bilim dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ayşe UYSAL, 15 Eylül Lenfoma Farkındalık Günü dolayısı ile açıklamalarda bulundu.

Dr.Uysal: Lenfoma Erken Tanı İle Tamamen Yok Olabilen Çeşitlere Sahiptir

Dr. UYSAL, lenfomanın lenf bezlerinin kötü huylu olan hastalığı olduğunu, lenf bezlerinin bir kanser çeşidi olduğunu belirtti. 

Dr.Uysal,Lenf bezlerinin daha çok boyun bölgesinde, koltuk altlarında, kasıklarda ele gelen yerlerde olduğunu, ele gelmeyen yerlerde ise göğüs ve karın boşluğu gibi yerlerde fazlaca bulunduğunu aynı zamanda bademciklerde ve dalakta lenf sisteminin bir organı olması dolayısı ile lenfomanın lenf düğümlerinden, dalaktan veya bademciklerden kaynaklanabildiğini ifade etti. 

Yılda binden fazla kişinin lenfoma tanısı aldığını, ancak erken tanı ve teşhis ile tamamen yok olan önemli bir hastalık grubu olduğunu sözlerine ekleyen Dr. Uysal, lenfomanın altmıştan fazla alt tipi olduğunu ama Hodgkin ve Nonhodgkin olmak üzere alt tiplere ayrıldığını ve bu ayrımın çok önemli olduğunu, çünkü her birinin karakterizisyonunun oldukça farklı olduğunu, hem tedavisinin hem de hastalığın başlangıç şeklinin alt tiplendirme açısından önemli olduğunu vurguladı. 

Dr. UYSAL, lenfomanın çocuklardan erişkin yaşlara kadar her yaşta görülebildiğini, lenfomanın erkeklerde bir miktar daha fazla görüldüğünü, lenfomanın en çok başlayış şikâyetlerinin ise ateş, kilo kaybı, iştahsızlık, bazen alt tiplerinde kaşıntılar olabileceğini söyledi. 

Fırat Üniversitesi Hastanesi İç hastalıkları Anabilim Dalı/Hematoloji Bilim dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ayşe UYSAL, lenfomanın erken tanı ile tamamen yok olabilen çeşitlerine sahip olduğu için bir an önce büyüyen lenf nodlarının biyopsisinin yapılıp alt tiplendirmesi yapıldıktan sonra tedavisine başlanması gerektiğini söyledi.