Doç. Dr. Karakeçi: 'İdrar Kaçırma Bir Kader Değildir'

Fırat Üniversitesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet KARAKEÇİ, idrar kaçırma ile ilgili bilgiler verdi.

Doç. Dr. Karakeçi: 'İdrar Kaçırma Bir Kader Değildir'

Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet KARAKEÇİ, üroloji kliniğine sık başvuru nedenlerinden birinin idrar kaçırma şikâyeti olduğunu, idrar kaçırmanın hem erkeklerde hem de kadınlarda karşılaşılan bir durum olup, erkelerdeki idrar kaçırmanın genelde yüzde 15 civarında gözlendiğini belirtti. 

Doç. Dr. Ahmet KARAKEÇİ, özellikle bayanlardaki idrar kaçırmanın nedenleri arasında, birinci durumun stres üriner inkontinans olarak tanımlanan öksürme, hapşırma ve efor ile idrar kaçırma olduğunu, ikinci durumun idrarı yetiştirememe tarzında olan ani idrar hissi ve kaçırması olduğunu, üçüncü durumun ise bu iki durumun bir arada olduğu karışık tipte idrar kaçırma olduğunu söyledi.

Dr. KARAKEÇİ, özellikle ileri yaşlardaki bayanların, fazla kilolu, doğum sayısı fazla olan bayanların idrar kaçırmada riskli grupta olduklarını belirtti.  

Karakeçi,Tedavi olarak en başta kullandıkları yöntemin pelvik taban kas egzersizleri ve yaşam şekli değişikliklerine yönelik öneriler olduğunu ancak hastaların genellikle bu konuda çok sabırlı olmadıkları ve diğer tedavi seçeneklerini daha çok benimsedikleri için medikal veya cerrahi tedaviye başvurduklarını belirtti. 

KARAKAKEÇİ,  diğer idrar kaçırma yöntemlerinde ise başta ilaç tedavisi olmak üzere uygun hastalarda mesaneye botoks uygulaması ve mesane pili yöntemlerini de kliniklerinde uyguladıklarını dile getirdi. 

Dr. KARAKEÇİ, hastalara idrar kaçırmanın bir kader olmadığını, özellikle kırk-elli yaş üzerindeki hastalarda idrar kaçırma şikâyetleri var ise mutlaka bir üroloğa görünmelerini tavsiye ettiklerinin altını çizdi.