Diyarbakır İçin Sıraya Girdiler!

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Mustafa Fidan, 300 yerli ve yabancı firmanın kente yatırım yapmak için başvuru yaptığını söyledi.

Diyarbakır İçin Sıraya Girdiler!

Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, kentteki gazetecilerle yaptığı toplantıda, yatırım programlarına ilişkin açıklamada bulundu. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti lokalindeki buluşmada konuşan Fidan, 33 yıllık geçmişi bulunan Diyarbakır OSB’nin 4 etaptan oluştuğunu ifade ederek, faal olarak aktif üretim yapan yaklaşık 400 işletmede 20 bin civarında kişi istihdam edildiğini söyledi.

Yerli ve yabancı işletmelerin yoğun arsa başvuruları nedeniyle Eğil ilçesi yolu üzerinde toplamda 232 hektarlık alanda 5’inci etabın kurulması için gerekli müracaatlarımızı geçen yıl yaptıklarını hatırlatan Fidan, yatırım alanları için yer tahsislere en yakın zamanda başlanacağını aktardı.

Diyarbakır İçin Sıraya Girdiler!

İHRACAT RAKAMIND HEDEF 1 MİLYAR DOLAR

Şu ana kadar 300’e yakın yerli ve yabancı firmanın arsa tahsisi konusunda başvuru yaptığını söyleyen Fidan, “Sevindirici olan husus ise çoğunlukla kentimizde üretimi olmayan farklı sektörde faaliyet yürüten firmaların başvuru yapmış olmasıdır. Hedefimiz asırlar önce İpekyolu’nun önemli ticaret duraklarından biri olan Diyarbakır’ımızı, üretimde, istihdamda, ihracatta hak ettiği seviyelere taşımaktır. Hepimizin ana gayesi budur. Yeni arsa tahsisleri ve üretimin çeşitlenmesi ile birlikte istihdamdaki rakamı 30 binlere çekmek, 85 ülkeye ihracat yapan Diyarbakır OSB’mizin 2023’teki; 231.5 milyon dolar ihracat rakamını 500 milyon dolara, akabinde 1 milyar dolara yükseltmek hedefindeyiz. Cezbedici yatırımlarla kentimizi, bölgemizin ticaret merkezlerinden biri haline getirmek istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki; tarihi geçmişi, barındırdığı kültürel değerleri, bereketli toprakları, çalışkan toplum yapısı ve üretken sanayicileri ile Diyarbakır, ülkemizin Ortadoğu’ya açılan en önemli kapılarından biridir” diye konuştu.

MEVSİMLİK İŞÇİ GÖÇÜNÜ AZALTACAĞIZ

Fidan, Diyarbakır’da 0-24 yaş aralığındaki yaklaşık 1 milyona yakın genç iş gücü nüfusunun mevsimlik işçi göçünü azaltmak amacıyla kentteki kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Kaynak: Ahmet Baran