Diyarbakır'da Neden Huzurevi Yok?

2016'da açılan 80 kişilik huzurevi bir yıl dolmadan kapatıldı. Sosyolog Nagihan Çetin, 'Kürtler yaşlılarına sahip çıkıyor' dedi.

Diyarbakır'da Neden Huzurevi Yok?

Diyarbakır'da 2016 yılında 80 kişilik bir huzurevi açıldı. Televizyon izleme salonları, 2 ve 3'şer kişilik özel odaları ile modern bir yapı olan huzurevinde sadece 6 yaşlı tek kaldığı için bir yılı dolmadan kapatıldı. O dönemki Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zülfü Toman, kentte yaşlılarını huzurevine bırakan ailelerin bundan utanç duyduğu için, huzurevini Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne dönüştürdüklerini ve 6 yaşlıyı da başka illerdeki huzurevlerine naklettiklerini söylemişti.

HUZUREVİ NEDEN KAPATILDI?

Sosyolog Nagihan Çetin, Diyarbakır'da açılan huzurevinin neden kapatıldığını ve bölgedeki halkın huzurevlerine olan bakış açısını gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e değerlendirdi. Çetin, Türkiye'nin batısında özellikle de büyük kentlerde yüzlerce huzurevlerinin olduğunu, fakat bölge illeri olan Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak gibi şehirlerde olmadığını söyledi.

“KÜRTLER YAŞLILARINA SAHİP ÇIKIYOR”

Kürtlerde aile yapılarının çok güçlü olduğunu vurgulayan Çetin, "Bölgedeki halk kendi yaşlılarına sahip çıkıyor ve yaşlılarını huzurevlerine bırakmak onlar açısından yadırganan bir durum. Kürtlerin kültürel geleneğinde böylesi bir durum söz konusu bile olmuyor. Dayanışma ağları ise çok güçlü" dedi.

Kürtlerde yaşlıların otoriter konumda olduğunu belirten, Çetin, "Yaşlanan anne ve baba vefat edene kadar aile içerisinde otoriter bir konumda. Hatta her şey onlara danışılır. Özellikle de baba ölene kadar bütün gücü elinde tutar. Kürtlerde yaşlanan anne ve baba neredeyse kutsal bir durumda olur. Bu nedenledir ki, Diyarbakır'da açılan huzurevi bir yılını bile doldurmadan kapandı.