Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Orta Hasarlı Binalar için Çalışma Başlattık'

Kabine toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bir araya geldi. Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler ve seçimin ana gündem maddesi olduğu Kabine toplantısı 4 saat sürdü. Toplantının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Orta Hasarlı Binalar için Çalışma Başlattık'

Kahramanmaraş merkezli depremler, 11 ilde büyük yıkıma neden oldu. 

46 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiği bölgede, yaralar sarılmaya çalışılıyor..

Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgeye yapılan ve yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi verdi. 
Bölgedeki iş yeri hasar görmüş esnafın yeniden ayağa kaldırılması için yapılacak adımları açıklayan Erdoğan, konteyner ve esnafa verilecek kredi desteklerini de tek tek sıraladı. 

"250 MİLYAR LİRALIK KREDİ PAKETİNE 100 MİLYAR LİRA DAHA İLAVE ETTİK"

"Bireysel ve KOBİ ödemelerinin ertelemeleri dışında 250 milyar liralık KGF destekli kredi paketine 100 milyar lira daha ilave ettik." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

DEPREMZEDE ESNAFA 12 ÖDEMESİZ, 60 AY VADELİ, YÜZDE 7,5 FAİZLİ KREDİ İMKANI 

Yıkılan ve kullanılamaz iş yerleri için de mobil çözümler üretiyoruz. Bugüne kadar 6 bin geçici ticarethane kurarak esnafımızın hizmetine verdik. Ayrıca 3 bin konteynerden oluşan çarşılar kuruyoruz.

Deprem bölgesindeki işletmelerin KOSGEB'e olan 2023 borçlarını, felakette hayatını kaybeden işletmecilerimizin ise tüm borçlarını siliyoruz. Depremde ağır hasara uğrayan yerlerde esnafa 250 bin liraya kadar 12 ayı ödemesiz 60 ay vadeli, yarısı Hazinenin ödeyeceği yüzde 7,5 faizli kredi veriyoruz.

İKİ AYDA 100 BİN KONTEYNER EV

Konteyner kentlerin kurulumuna hız verdik. Konteyner kentleri yoluyla, alt yapısıyla kuruyoruz. Bu da haliyle biraz zaman alıyor. Amacımz 2 aya kadar 100 bin konteyner ev kurmak. Barınma sorunu yanında şehirlerimizin ticari faaliyetlerini ayağa kaldırmaya önem veriyoruz.

Yıkılan ve kullanılamaz iş yerleri için de mobil çözümler üretiyoruz. 3 bin konteynerden oluşan çarşılar kuruyoruz.

1 MİLYON 61 BİNDEN FAZLA DEPREMZEDEYE HANE BAŞI 10 BİN LİRA ACİL YARDIM ÖDEMESİ 

Bugüne kadar 1 milyon 61 binden fazla depremzedeye hane başına 10 bin lira acil yardım ödemesi yaptık.

"TOPLAM 488 BİN YENİ HANE YAPARAK TESLİM EDECEĞİZ"

Mevcut planlamaya göre 405 bini konut ve 83 bini köy evi olmak üzere toplam 488 bin yeni hane yaparak, vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.

Amacımız, önümüzdeki 2 ay içinde 244 bin konutun ve 75 bin köy evinin inşasına başlamaktır. Bunlardan yaklaşık 22 bininin inşasına geçilmiştir. Yaklaşık 40 bin binadaki 164 bin orta hasarlı bağımsız bölümü ekleyecek çalışmayı da başlatıyoruz.

Deprem bölgesindeki şehirlerimizde hayat tamamen normale dönmeden, bize durmak, dinlenmek haramdır.

5 BİN LİRA KİRA DESTEĞİ, YAKINLARINI KAYBEDEN DEPREMZEDELERE 100 BİN LİRA DESTEK

Kiraya çıkacak vatandaşlarımıza 15 bin lira taşınma ve 3 ile 5 bin lira arası kira yardımı yapıyoruz. Yakınlarını kaybeden vatandaşlara ise 100 bin lira nakdi destekte bulunuyoruz.

"10 MART'TA SEÇİM SÜRECİNİ BAŞLATIYORUZ"

"İnşallah 10 Mart cuma günü anayasanın bize verdiği yetkiye dayanarak alacağımız seçim kararının ertesi gün Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla süreci başlatıyoruz. 11 Mart itibariyle seçim takvimi ile hususlar YSK'nın yetki alanına girmektedir."

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ YAYIMLANACAK

Erdoğan, "Bu süreçte başka ile taşınan, yurt ve misafirhanede konaklayan, çocuğun kaydını başka ile alan, sağlık nedeni ile başka ile giden, seçmen kütüğünü yaşadığı yere nakleden hangi sebeple olursa olsun 6 Şubat felaketinden sonra ikametgahını, seçmen kaydını değiştiren depremzedelerimizin kendilerine sağlayan hak ve imkanlarından mahrum kalmamalarını sağlayacak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini yayınlıyoruz." dedi.