Cumhur İttifakı Bitiyor mu?

Her şey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önce CHP Genel Merkezinde Genel Başkan Özgür Özel daha sonra da öldürülen Ülkü Ocakları Eski Başkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş ile görüşmesi ile başladı.

Cumhur İttifakı Bitiyor mu?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

 MHP ile AK Parti arasındaki iplerin gerilmesine neden olan bu görüşmelerin yankıları sürerken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un Sinan Ateş cinayetiyle ilgili açıklaması gerginliği had safhaya çıkardı.

Ankara'da öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ilişkin soruya Tunç, "1 Temmuz'dan itibaren de deliller mahkemede tartışılacak, bağımsız ve tarafsız yargımız bu konuda adaleti tecelli ettirecektir" şeklinde yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ayşe Ateş ile görüşmesi ve ardından Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından yapılan açıklama sonrası gözlerin çevrildiği MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den sert bir değerlendirme geldi.

Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Özgür Özel'in görüşmesi öncesi yaptığı yüzüklü paylaşım büyük ses getirmişti.

Normalleşme adımlarının önünde kendilerini engel olarak görenlere "Hodri meydan" diyen Bahçeli, "Bu kapsamda siparişi yapılan normalleşme ve yumuşama atmosferinin sürdürülebilir hale gelmesinin önünde şayet Milliyetçi Hareket Partisi bariyer olarak telakki ve tarif ediliyorsa bu konuda da geniş bir ittifak husule gelmişse, bize düşen sorumluluk ülkemiz ve milletimiz uğruna her türlü fedakarlığı göze almak, gereğini ise gönül huzuruyla yapmaktır" sözleriyle Cumhur İttifakı'nın dağılabileceğini ima etti.

Açıklamasında isim vermeden Sinan Ateş'in eşine de göndermede bulunan Bahçeli, "İddianamesi hazırlanan bir cinayet davası üzerinden de Milliyetçi-Ülkücü Hareket'e yönelik itibar suikastının yaygınlaşması, bu suikasta refakat eden kimi isimlerin sürekli parlatılması, dahası kapı kapı gezdirilmesi, ekran ekran dolaştırılması, bir hak ve hukuk arayışından öte iç huzur ve barış ortamını zehirlemeye tam teşebbüstür. Milliyetçi Hareket Partisi mezkûr davanın 1 Temmuz 2024 tarihinde yapılacak duruşmasında mutlaka hazır bulunacak, karanlık oyunlarla ve bu oyunların figüranlarıyla Türk yargısının huzurunda hesaplaşacaktır" dedi.

Bahçeli'nin bu sözleri sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Ülkemizi karşı karşıya olduğu tehlikelerden korumak ve geleceğe güçlü bir şekilde taşımak için kurulan Cumhur İttifakı kararlılıkla yoluna devam etmektedir. Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaşmak için Cumhur İttifakı olarak, ülkemizi geleceğe taşımak ve milletimize hizmet etmek noktasında güçlü siyasetlere imza atmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın vurguladığı gibi bu konudaki irademiz tamdır" ifadelerine yer verdi.

Tüm bu yaşananlar da gösteriyor ki bugünden sonra Cumhur İttifakında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Erdoğan’ın Cumhur İttifakı karşıtlarına zeytin dalı uzatması, önce Özgür Özel, ardından Meral Akşener, son olarak da Ayşe Ateş ile görüşmesi, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in “Size üç ekonomi kurmayımı göndereyim kaynak üretme konusunda size  yardımcı olsun” teklifini kabul etmesi de gösteriyor ki Cumhur ittifakının mayasına su karıştı.

Bugünden sonra nasıl toparlanır, Bahçeli’nin “Biz yumuşamanın önünde engelsek bunu gidermek için fedakârlık etmeye hazırız” ifadesi “Bizden bu kadar” diyerek ittifakı bitirme sinyali mi bayramda bu daha net olarak görülecek.