Çok Başlılık Garabeti

Geçtiğimiz hafta 10. kez bir araya gelen masa liderleri, 6 parti liderinin onayı olmadan karar alamayacak yetkisiz bir Cumhurbaşkanı profili üzerinde mutabakat sağladı.

Çok Başlılık Garabeti

Varılan mutabakatta; Cumhurbaşkanı içerden veya dışardan olsun genel başkanlar, doğrudan karar süreçleri içinde imza yetkisine sahip şekilde bulunacak. Genel başkanların her stratejik kararda imza yetkisine sahip olmasına, muhalefete yakınlığı ile bilinen gazeteci İsmail Saymaz'dan sert tepki geldi.

Saymaz, masanın aday kriterlerini HDP'yi de varsayarak "6'lı masa kendisine düşük profilli bir Cumhurbaşkanı arıyor. En az yüzde 50 artı 1 oy alan Cumhurbaşkanı hangi demokratik kritere göre yüzde 1’lik liderle eşit sayılacak? Bu dünyada örneği bulunmayan çok-başkanlı sistemdir. Yedi Kocalı Hürmüz hükümetidir" ifadelerini kullandı.

6’lı masanın belki de seçimi kaybetmesine sebep olacak en önemli sorun da bu.  Birçok kesimin sivil vesayet olarak dile getirdiği bu garip yönetim şekliyle ülke nasıl büyük hedeflere koşar, nasıl karar alır ve her şeyden önemlisi cumhurbaşkanı kendisini nasıl hisseder merak konusu.

Türk devlet yönetiminde çoklu yönetimler ve 60’lardan sonra yaşanan koalisyon hükümetleri ile nasıl sorun ve sıkıntılar çekildiğini bizler yaşamasakta  birçok kaynaktan okuyor ve belgesellerden izliyoruz.

6’lı masa sakinlerinin şu an en önemli problemi aday değil, yönetim  sisteminde düşünülen çok başlılık garabetidir ve bu kendi seçmenlerinin bile kafasını fazla karıştırıyor.