Bürokrasi Kime Çalışıyor?

Geçtiğimiz hafta en çok konuşulan ve tartışılan konulardan biri de EPDK tarafından alınan ve sessiz sedasız Resmi Gazete'de yayınlanarak gündeme gelen ve  GES üreticilerini bitiren karardı.

Bürokrasi Kime Çalışıyor?

Özellikle sanayi tesislerinin çatılarına inşa edilen ve büyük borçlarla tamamlandıktan sonra ancak beş yıl içinde maliyetini  çıkaran GES’ler bir gece yarısı çıkartılan kararla bitti.

Oysa üretilen herhangi bir ürün değil elektrikti. O elektrik ki ülke olarak dışa bağlı olduğumuz ve zaman zaman yüklü bedeller ödeyerek ithal ettiğimiz kalkınmanın ana maddesi enerji.

Çıkan karar öyle anlamsız ki  yayınlandığı günden değil 2019 yılından itibaren yapılan tesisleri kapsıyor.

Üreticiye özetle “üretme kardeşim” denerek tesisler resmen imha ediliyor. Oysa bu tesisler Elazığ’ın pırıl pırıl güneşinden tertemiz bir enerji üretiyor ve sisteme veriyor.

Masraf edilmiş, emek verilmiş, yatırım yapılmış ve gül gibi çalışan bir tesisi geliştireceğin yerde kapatıyorsun. Böylesi anlamsız ve  bürokrat sorumsuzluğu  ancak Türkiye’de olur.

Sırf enerji devlerini abat etmek üzere alınan bu kararın yargıdan dönmesi bir kenara, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “üretim, üretim, üretim” vurgusuna rağmen böyle bir kararı alacak isimlerin ülkemizde yönetici konumuna gelmesi ve küçük sanayici düşmanı olması izaha muhtaç bir konudur ve izahtan da öte yanlıştan dönülmelidir.