Bu 'Cımbız' Çok Tüy Çekecek!

Elazığ'da geçtiğimiz gün gerçekleştirilen 'Cımbız Operasyonunun' ilk detaylarına Hakimiyet Haber Merkezi ulaştı. Gerçekleştirilen operasyonda kamunun sadece 2023 yılında 7 milyon lira zarara uğramasında Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı kamu çalışanlarının olduğu öğrenildi.

Bu 'Cımbız' Çok Tüy Çekecek!

Geçtiğimiz gün Elazığ’da düzenlenen “Cımbız” operasyonunda 16 kişi gözaltına alındı. Şahısların sadece 2023 yılında kamuyu 7 milyon 400 bin lira zarara uğrattığı belirlendi.

PROGRAMLAR SUİSTİMAL EDİLEREK KAMU ZARARA UĞRATILDI

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından, kamu kurum ve kuruluşları zararına nitelikli dolandırıcılık, rüşvet, resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanma, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçları soruşturma başlatıldı.

Yürütülen soruşturmada gençlerin iş gücüne kazandırılması, nitelikli iş gücünün artırılması ve eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen çeşitli programların/projelerin suiistimal edilerek kentte bulunan bazı şirketlerin kamu kurumu zararına dolandırıcılık suçunu işledikleri tespit edildi.

Yapılan tespitler üzerine, yasal düzenlemeye aykırı faaliyet yürüterek haksız menfaat elde ettikleri ve kamu zararına yol açtıkları tespit edilen çoğunlukla güzellik/bakım merkezi olarak faaliyet yürüten bazı işletmeler, işletme sahipleri ve çalışanları ile bazı kamu görevlilerinin, sadece 2023 yılı içerisinde ilimizde yaklaşık 7 milyon 400 bin Türk Lirası kamu zararına sebebiyet verdikleri anlaşıldı.

MASAK RAPORU ORTAYA ÇIKARDI

Bu çerçevede, kamu zararının belirlenmesi amacıyla titizlikle incelenen hesap hareketleri ve MASAK raporu neticesinde tespiti yapılan şüpheli şahıslara yönelik eş zamanlı gerçekleştirilen ‘Cımbız’ operasyonunda, 16 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan şahıslar adliyeye sevk edildi.

İŞTE İLK DETAYLAR

Hakimiyet Haber Merkezi’nin edindiği bilgilere göre Elazığ’da Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı bir lise (E.Ö.S.M.T.A.L),  MESEM  gibi kamu kurumlarında görevli personeller ve Güzellik Merkezi, Kafe, Restoran, Kuaför gibi işletme sahipleri ile çalışanlar organize bir şekilde, devlet tarafından nitelikli iş gücünün artırılması ve eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen çeşitli programların/projelerin suiistimal edilmesiyle kamu zarara uğratıldı. Sadece 2023 yılında 7 milyon 400 bin Türk Lirası zarar oluştu.

MESEM NEDİR?

Mesleki Eğitim Merkezi, (kısaca: MESEM), eski adıyla Çıraklık Eğitim Merkezi, 09.12.2016 tarihinde, örgün ve zorunlu eğitim kapsamına alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak eğitim veren kuruma en az ortaokul mezunu olan öğrenciler kayıt olabilmekte.

Eğitim süresi 4 yıl olan bu okulu bitirenler, hem Lise Diploması hem de Ustalık Belgesi almaktadır.

Haftada 4 gün bir iş yerinde, Ustanın yanında pratik eğitim, 1 gün ise okulda teorik eğitim ve fark dersleri gösteriliyor.

Bağımsız Mesem Kurumları bulunmakla beraber Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri bünyesinde de MESEM Programları uygulanmaktadır.

Öğrenci İçin Avantajları

İş yerinde, bir ustanın yanında genç yaşta işi öğrenme, meslek sahibi olma imkanı, Öğrenciyken para kazanma imkanı, Akademik derslerde zorlananlar için sadece fark derslerini alarak lise diploması alma imkanı.

İş Yeri İçin Avantajları

Asgari ücretin %30 'u kadar maaş geri ödeme desteği.

Öğrencinin SGK Primi devlet tarafından ödenir,

Ara eleman ihtiyacı karşılanır, İlerde kurum kültürüne sahip usta bulma kolaylığı

34 ALANDA EĞİTİM

MESEM’de 34 alanda eğitim veriliyor. İşte bu alanlar:

Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri

Bilişim Teknolojiler

Büro Yönetimi

Denizcilik

El Sanatları Teknolojisi

Elektrik-Elektronik

Endüstriyel Otomasyon

Gemi Yapımı

Gıda Teknolojisi

Grafik ve Fotoğraf

Harita-Tapu-Kadastro

Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı

İnşaat Teknolojisi

Kimya Teknolojisi

Konaklama ve Seyahat Hizmetleri

Matbaa Teknolojisi

Metal Teknolojisi

Metalürji Teknolojisi

Mobilya ve İç Mekan Tasarımı

Moda Tasarım Teknolojileri

Motorlu Araçlar Teknolojisi

Muhasebe ve Finansman Alanı

Pazarlama ve Perakende

Plastik Teknolojisi

Tarım

Tekstil Teknolojisi

Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme

Ulaştırma Hizmetleri

Yiyecek İçecek Hizmetleri

Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi

Kuyumculuk Teknolojisi

Müzik Aletleri Yapımı

Seramik ve Cam Teknolojisi

Makine Teknolojisi

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Organize bir şekilde yapılan bu dolandırıcılık sistemi ise şu şekilde işliyor:

-Devlet tarafından desteklenen istihdamı artıran projeler, konunun uzmanı kamu çalışanları (öğretmen, usta öğretici vb.) tarafından belirleniyor.

-Belirlenen programa ilişkin işletmeler (kafe, restoran, güzellik merkezi) ile görüşülerek anlaşma sağlanıyor

-Bu anlaşmalar neticesinde öğrencilerin bölümlerine (güzellik hizmetleri, moda tasarım, aşçılık vb.) göre stajyer veya çalışan olarak sigorta girişleri yapılıyor.

İddiaya bu yöntemle standart bir kafede 90, bir kuaförde ise 30’a yakın öğrenci çalıştırılıyormuş gibi gösterilip devletten gelen teşvik ücreti ise bazı kamu çalışanları ve işletme arasında paylaşılıyor. Bir diğer iddia ise bu öğrencilerin ne stajdan ne de çalıştırıldığından haberlerin olmaması.

SÜREÇ ŞEFFAF OLMALI

Böylesine organize bir şekilde yürütülen bu operasyonun kapsamının bu denli sınırlı tutulması kamuoyunda tepkiye neden oldu. Ve henüz ne Milli Eğitim’in ne MESEM’den  ne de Elazığ Valiliği’nin konuya ilişkin bir açıklaması yok. Böylesine organize bir olayla gözaltı sayısı sadece 16 iken aralarında üst düzey yetkililerin olup olmadığı da bilinmiyor. Kamuoyu, sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesini ve kapsayıcı olması gerektiğini belirtiyor.

CIMBIZ OPERASYONU İLE İLGİLİ CEVAP BEKLEYEN SORULAR:

  • MASAK Raporlar ne zaman verdi?
  •  MASAK raporlarının verildiği tarihten ne kadar bir süre sonra bu operasyon yapıldı?
  • Yeni Emniyet Müdürü Adnan Karayel Elazığ’a atanmasaydı da bu operasyon yapılacak mıydı?
  • Elazığ Valiliği’nin MASAK raporundan ne zaman haberi oldu?
  • Elazığ Valiliği MASAK raporunun belirlenmesinden ne kadar bir süre sonra operasyon izni verdi?