Bir Müzemiz Daha Oluyor

Müzeler, şehirleri değerli kılan ve il dışından gelenlerin önemli uğraklarından olan özel mekânlardır. Yine şehirlerin geçmiş kültürünü, sanatının, musikisinin ve medeniyet izlerinin sürüldüğü ve ilgi gören kurumlardır müzeler.

Bir Müzemiz Daha Oluyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İlimizde yıllardan beri var olan ancak halka açık olan gün sayısı çok sınırlı olan Etnografya Müzesi ne yazık ki hala kapalı ve devre dışı konumunda. 

Bu müzenin oldukça zengin olan obje sayısı ne yazık ki gün yüzüne çıkmayı ve sergilenmeyi bekliyor.

Müze konusundaki ataletimizi ve fetret dönemini Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları kırdı ve şehri adeta müzeler şehrine dönüştürdü.

Önce Basın Müzesi, ardından Kürsübaşı ve Gastronomi Müzesi, son olarak da Hoca Hamamı’nın restore edilmesinden sonra “Hamam Müzesi”ni hayata geçiren Başkan Şerifoğulları, son olarak Kent Müzesi için de kolları sıvadı.

1896 yılında inşa edilen ve geçmişte hükümet konağı olarak hizmet veren İzzetpaşa camii karşısındaki tarihi bina, Kent Müzesi olmaya hazırlanıyor.

Yıllarca atıl durumda kalan ve ne yapılacağına dair bir türlü karar verilemeyen, bir ara özel idare tarafından kent müzesi yapılacağına dair haber yapılıp afiş asılan binanın, bu işte daha etkin, yetkin ve deneyimli olan Elazığ Belediyesi uhdesinde hayata geçirilmesi çok doğru ve isabetli bir karar oldu.

Elazığ Belediyesi, atacağı adımlarla kısa süre içerisinde bu tarihi binayı, şehrin geçmiş tüm müktesebatını tematik olarak sergileyecek ve gıpta edilecek bir müze konumuna kavuşturacak ve hizmete sunacaktır.

Elazığ’ın tanıtımı ve turizm sektöründe öne çıkmasını sağlayacak Kent Müze’sine emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.