Beklenen Zam

Asgari ücretle birlikte akaryakıta gelen zamlar toplu ulaşıma da yansıdı. 1 Ocak 2023 tarihi itibari ile Belediye otobüslerinde tam bilet 5.5 TL olurken öğrenci ise 4 lira oldu. Zammı az bulan Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman, otobüslerin ve minibüslerin aynı fiyat ve 8 TL olması gerektiğini ifade etti.

Beklenen Zam

Kübra Kabukçu/Artan maliyetler sebebiyle Elazığ Belediyesine ait toplu ulaşım ücretlerine zam yapıldı. 

Uzun süreden beri akaryakıt, yedek parça ve asgari ücrete gelen zammı toplu taşıma ücretlerine yansıtmayan Elazığ Belediyesi, 1 Ocak 2023 tarihi itibari ile zam yapma kararı aldı.

Açıklanan fiyatlara göre tam 5.5  TL olurken  öğrenci ise  4 lira oldu.  Konu ile ilgili Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman, Hakimiyet Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu.

TORAMAN: “MİNİBÜS ÜCRETLERİ DE GÜNCELLENMELİ”

Başkan Toraman yaptığı açıklamada,“1 Ocak 2023 tarihi itibari ile belediye otobüslerinde artık zamlı tarife  başlamıştır. Tam 5,5 lira, öğrenci ise 4 lira olmuştur. Yapılan zammın esnaf üzerinde bir etkinliği olmadı. Asgari ücrete zam geldi. Her şeye zam geldi,  bizlerde zam almayı düşünüyorduk ama şuan için olmadı. Alınan karar bizi bağlayıcı olmadığı için bizler de tekrar görüşmelerimizi yapacağız.” dedi. 

Beklenen Zam

BAŞKAN TORAMAN; “FİYATLAR EŞİTLENMELİ”

Başkan Toraman, “Bugün İstanbul’da tam bilet 9 lira. Ankara’da 8 lira. Yapılan zammı az buluyoruz. Esnaf olarak belediye ile rekabet yapamayız. Elazığ’da fiyatların 8 lira olması lazım. Belediyenin de aynı fiyatta olması lazım. Bizlerinde belediye otobüslerinin de fiyatlarının sabit olmasını istiyoruz. Belediye başkanımız ile görüşeceğiz. Bir karar alınması için değerlendirme yapacağız.” dedi.

“BAĞKUR 3 BİN 500 LİRA OLDU” 

Başkan Toraman, “Belediyemiz önceden böyle bir karar almıştı. İlerleyen zaman da tekrar görüşmelerimiz olacak. Bizlerin de talepleri olacak. Esnafın sıkıntılarını anlatacağız. Bugün bir BAĞ-KUR 3 bin 500 lira oldu. Giderler arttı gelirler azaldı. Türkiye’nin hiçbir ilinde böyle bir ucuz toplu taşıma yok. Sağ olsun belediyemiz hem vatandaşı hem de esnafımızı koruyarak önlemler aldı. Ama artık belediyemizin de tahammül edecek gücü kalmadı. Fiyatların sabitlenmesi gerekiyor.” dedi. 

Beklenen Zam

ESNAFIMIZ MAĞDUR 

Başkan Toraman, “Sadece ülkemiz değil tüm dünya ekonomik bir sıkıntı yaşıyor. Akaryakıtlara gelen zamlar şoför esnafını zor duruma düşürdü. Tabi şoför esnafı dediğimiz zaman sadece bizim esnafımızı kapsamıyor tüm esnafı etkiliyor ama en ciddi zararı olan bizim kamyon, otobüs, minibüs toplu taşıma ile alakalı olan esnafımız. Ciddi anlamda esnafımız mağdur.” dedi.

BELEDİYEMİZ DE ESNAFIMIZ DA ZARAR ETMEMELİ 

Başkan Toraman, “Belirli saatlerin dışında minibüs yolcu bulamıyor. Duraklar dolu ama vatandaş minibüsleri tercih etmiyor. Belediyemize bu konuyu da ilettik. İnşallah otobüs ve minibüs fiyatları sabitlenirse hem belediyemiz hem de esnafımız rahat edecek. Belediyemiz de zarar ediyor. Esnafımız da zarar ediyor. Belediyemizin zarar etmemesi için bu kararı alması gerekiyor. Belediyemiz belki zararını karşılayabilir ama minibüs esnafı karşılayamıyor. İnşallah önümüzdeki toplantıda gündeme getireceğiz. Hayırlısı olsun.”dedi.