Baskil'e Yeni Rakip! Ürettikleri Kayısıları 25-30 TL'ye Satıyorlar!

Asrın felaketinin yaralarının sarıldığı Hatay'ın bereketli topraklarında başlayan kayısı hasadıyla birlikte ürün tarladan 25 TL ile 30 TL arasında alıcı buluyor. Üreticilerden Mustafa Kale, 'Damak tadını bu kadar iyi veren başka bir lezzet yoktur kayısıda' diyerek, Hatay'da üretilen kayısıyı överken, resmen dünyaya ismini kayısıyla duyuran Malatya'ya rakip çıktı. Malatyalılar kayısıda birinci sırada olduklarını hatırlattılar.

Baskil'e Yeni Rakip! Ürettikleri Kayısıları 25-30 TL'ye Satıyorlar!

Türkiye'nin bereketli topraklarından olan Hatay'da yaz mevsiminin gelmesiyle birçok tarım ürününde hasat başladı. Havası ve toprak yapısıyla çok sayıda ürünün yetişebildiği Arsuz ilçesinde kayısı hasadı başladı.

Aroması ve ürün kalitesiyle ön plana çıkan Kurtbağı Mahallesi’nde çiftçiler, 40 derecenin üzerinde seyreden sıcak havada hasada devam ediyorlar. Litrelerce su tüketerek çalışmayı başaran işçiler günde 700 TL yevmiye alırken, kayısı tarladan 25 TL ile 30 TL arasında alıcı buluyor.

Hasattan memnun olduğunu dile getiren 56 yaşındaki Mustafa Kale, “Hatay'ın kayısıda merkezi Kurtbağı Mahallesi ve damak tadını bu kadar iyi veren başka bir lezzet yoktur kayısıda. 30 dönüm arazinin hasadını yapıyoruz. Günlük çalışanların yevmiyesi 600 TL ile 700 TL arasında değişiyor. Hasat yaklaşık bir ay sürer ve bu sıcaklarda işçi bayağı zorlanıyor. Allah hakkımızda hayırlısını versin ama fiyat konularında sıkıntılıyız, emeğimizin karşılığını alamıyoruz. İlaç pahalı, gübre pahalı, işçilik pahalı ve şu anda 25 TL ile 30 TL civarında kayısı" dedi.