Başkan Şerifoğulları: 'Elazığ Bu Projeleri Hak Ediyor'

Elazığ'ın çok kıymetli bir şehir olduğunu ve hemşerilerimizin her türlü projeyi hak ettiğini dile getiren Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın 3 yıllık görev süresi içerisinde hayatın her alanında yaptığı çalışmalar ve gelecek projeleri takdir topladı.

Başkan Şerifoğulları: 'Elazığ Bu Projeleri Hak Ediyor'

Erkan Bay/Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, canlı yayında Elazığlı vatandaşların evlerine konuk oldu. Kanal 23, Kanal Fırat ve Kanal E televizyonlarının ortak canlı yayın programına katılan Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, göreve geldiği günden bugüne geçen 3 yıllık süre zarfında yaptığı ve devam eden çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. 

Başkan Şerifoğulları, Kanal 23 Genel Yayın Yönetmeni Arif Çakmak ile Kanal Fırat ve Kanal E Televizyonları Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ın sorularını cevaplandırdı.

Başkan Şerifoğulları: 'Elazığ Bu Projeleri Hak Ediyor'

ŞERİFOĞULLARI: “ELAZIĞ BU PROJELERİ HAK EDİYOR”
2019 Yerel seçimlerinde vatandaşların   güçlü desteğiyle emanet edilen Elazığ Belediye Başkanlığı makamında 3. Yılını geride bıraktıklarını ifade eden Başkan  Şerifoğulları şu görüşleri dile getirdi:“3 yıllık 11 ana başlıkta 100 projemizi hayata geçirmek için gayret gösteriyoruz. Gönül belediyeciliği ile çıktığımız yolda tek gayemiz “Halka hizmet Hakk’a hizmettir.” Memleket sevdasıyla çıktığımız bu yolda tek gayemiz, bu şehirde yaşayan 588 bin vatandaşımızın her birinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak yaşam kalitesine değer kazandırmaktır. Gönüllere girme şiarıyla çıktığımız hizmet yolculuğumuzda, hemşehrilerimizin dualarıyla temel hizmetlerimizin yanı sıra altyapıdan üstyapıya, kültürden sanata, sosyal belediyecilikten çevresel faaliyetlere her alanda çok kıymetli yatırımları şehrimize kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şehrimizin ihtiyaçları, hemşehrilerimizin beklentileri doğrultusunda kimlik sahibi, gelişmiş bir şehir inşa etme hedefimize her geçen gün yaklaşmaya devam ediyoruz. Bu şehir çok kıymetli ve güzel bir şehir. Yapmış olduğumuz her projeyi hak ediyorlar. O memnuniyet ve dualar en sevdiğimiz nokta. Bunlar enerjimize ve gücümüze güç katıyor” dedi.

Başkan Şerifoğulları: 'Elazığ Bu Projeleri Hak Ediyor'

ŞERİFOĞULLARI: “FUAR MERKEZİNİN BİZİM ZAMANIMIZDA ÇÖZÜLMESİ GURUR VERİCİ”
100 binin  üstünde vatandaşı Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırladıklarını ifade eden Şerifoğulları,“ 90’lı yıllardan itibaren konuşulan ve söylenilen bir yatırımdı Fuar ve Kongre Merkezi. Bu mekânda olmaktan ve böyle bir yatırımdan çok gurur duyuyorum. Birçok belediye başkanının çözemediği probleminin bizim zamanımızda çözülmesi gurur verici. Şehrimiz için önemli bir merkez. Bizler seçim öncesi planlarken bu yatırımı yapacağımızı ifade etmiştik. Bu ilk yatırımlarımızdan biriydi. Biz senede 2-3 fuar yapılacak bir fuar alanı olacağına şehrin tüm mahallelerine yakın olacağı canlı bir yer düşündük seçerken. Ramazan ayında çok güzel etkinlikler yaptık. 100 bin üstünde vatandaşı Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırladık. Buradaki sanatçılarımızı ve hocalarımızı ağırladı. Şehrimize yakışır mekân oldu. Bunu ölü bir yatırım olarak düşünmedik diğer yatırımlarımızda böyle olacak.” dedi.

Başkan Şerifoğulları: 'Elazığ Bu Projeleri Hak Ediyor'

ŞERİFOĞULLARI: “ STK’LARIMIZ NEZİH MEKÂNLARA KAVUŞTU”
Fuar ve Kongre Merkezi’nin düzenlenecek fuarlarla da bölgesel bazda bir cazibe merkezi olacağını ve şehir ekonomisinin gelişimine önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Başkan Şerifoğulları,“ Kötü ortamlarda nikahlar ve toplantılar yapılıyordu ama bu projemizin içerisine yerleştirerek tasarruf ettik. STK’larımızın toplantılarını yapabileceği  mekanlar oluşturduk. Açılışını yaptığımız günden itibaren yoğun bir talep var ve biz bu talepleri karşılıyoruz. Her etkinliğini yapan sonra bize teşekkür ediyor. Ahmet Tevfik Ozan hocamız çok değerliydi bizim için buraya da onun adını koymayı düşündük ve meclisimizden geçti, şehrimizde bu ismi olumlu karşılandı. Şehir merkezinde yapılmasını istemeyen insanlar oldu. Şehrin trafik yoğunluğunun artırmasından dolayı telkinde bulundular ama biz telkinlere bunun sadece kongre merkezi olmayacağını ve sanat bilim adına değerli olacağını ifade ettik. Kültür-sanat etkinlikleriyle kısa sürede vatandaşlarımız tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilen ve büyük beğeni toplayan Fuar ve Kongre Merkezi’miz düzenlenecek fuarlarla da bölgesel bazda bir cazibe merkezi olacak, şehir ekonomisinin gelişimine önemli katkılar sağlayacaktır.”dedi.

Başkan Şerifoğulları: 'Elazığ Bu Projeleri Hak Ediyor'

ŞERİFOĞULLARI: “KARAYOLLARI BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ALANI MİLLET BAHÇESİ OLACAK” 
Başkan Şerifoğulları,“Bakanımız da karayollarının taşınması sonucunda yer tahsisi yapın deyip bizlere çok büyük destek verdiler. Karayollarının kısmını millet bahçesi olarak düşündük. Karayollarını hızlı bir şekilde şehir dışına taşıyacağız. Orman Bölge Müdürlüğümüzün de şehrin dışına taşınması için talepte bulunduk. Bu iki kurumu taşırsak burası çok büyük bir yeşil alan olacak. Ayrıca bu alana şehrimizin en büyük protokol camimizi yapacağız. Elazığ Valiliği binasından stadyuma kadar olan bu alanlar 350 bin dönümlük yeşil alan en büyük hayallerimizden biri. Bu aziz şehri önemsiyoruz. Söz verdiğimiz projelerimizi yapmak bize büyük bir enerji veriyor ve gücümüze güç katacak” diye ifade etti. 

Başkan Şerifoğulları: 'Elazığ Bu Projeleri Hak Ediyor'

ŞERİFOĞULLARI: “ALTYAPI, BİZİM DÖNEMDE BAŞLAYACAK VE BİTECEK” 
Alt yapısı kötü olan bir şehre üst yapı yapmanın hiçbir anlamı olmadığını ifade eden Başkan Şerifoğulları,“ Yıllardan beri şehrimizde konuşulan altyapı çalışmaları ve telkinleri olan bir ilde yaşıyoruz. Alt yapımızın eksikliğinden su sıkıntısı ve sel sıkıntı çekiyoruz. Bizim dönemimizde altyapı çalışmalarının hayata geçeceği şehrimizin alt yapı problemini çözeceğiz. Bizim dönemimizde alt yapı başlayıp ve bitecek. Alt yapı işleri de ilk başladığımız projelerden biri. Bakanımız Murat Kurum’a deprem öncesi ziyaretinde alt yapı çalışmaları için kredi istedik onlarda olumlu dönüş yaptı. Ama deprem ve pandemi bu sürecin uzamasına neden oldu. Anlaşma yapılır yapılmaz İLBANK ve Elazığ Belediyesi arasında protokol imzaladık. Yapım ihalesi için tüm engelleri  kaldırdık ve birinci alt yapı ihalemizi yaptık. Birçok siyasetçi alt yapı sorununa dokunmaz. Ama biz söz verdiğimiz gibi yapmaya başladık. Riskli bir alan. Halkın tepkisini alabileceğim bir süreç. Allah’ın izniyle planlı programlı yaparsak halkı zorlamazsak bunu halledeceğiz. Alt yapısı kötü olan bir şehre üst yapı yapmanın hiçbir anlamı yok. İnşallah rabbim güç ve kuvvet verir hızlı bir şekilde tamamlarız. Günlük 40-45 su arızası sıkıntımız var. Bazen 1-2 saat olsa da bazı mahallerin su kesintileri yaşanıyor. Su kesintileri çok fazla oluyordu. Bizim dönemimizde su kesintilerini Hamza Bey İçme Barajı Projesi ile giderdik. Bizim su azlığımız yok arıza sıkıntımız var. Atık su arıtma tesisimiz yetersiz. Yeterli gelmiyor. Alt yapı ihalesinde 4. ihalemiz atık su arıtma tesisi yapmamız olacak.” dedi.

Başkan Şerifoğulları: 'Elazığ Bu Projeleri Hak Ediyor'

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI:“ŞEHRİMİZ, HIZLI BİR ŞEKİLDE BÜYÜYOR” 
Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları,“ Şehrimiz hızlı bir şekilde büyüyor. 3 rezerv alanda konutlarımız yapıldı ve şehir genişledi. Bu bölgelere taşınma olunca ulaşım problemimiz  oldu. 4 otobüs alarak bu ulaşım problemini kapatmaya başladık. Nüfusun artmasıyla birlikte yerel yönetimlerin yapması gereken şeyleri bizler yapacağız, diğer kısımlar ile ilgili valiliğimiz  ile temaslarda olacağız. Şehrimizin hızla gelişen mahallesi Çaydaçıra Mahallemizin bir yaşam alanına ihtiyacı vardı. Hemşerilerimizin aileleriyle birlikte dinlenebilecekleri keyifli vakit geçirebilecekleri bir alana ihtiyaç vardı. Köy yaşamıyla kent yaşamının kompozisyonundan oluşan Kent-Köy Yaşam Alanı’nı hemşerilerimizin hizmetine sunabilmesi için gayret gösterdik. Şuanda vatandaşlarımız bisiklet ve yürüyüş yollarını güzel bir şekilde kullanıyor. Kapalı semt pazarımız içinde ihaleye çıkacağız.”dedi.

“YENİ MİNİBÜS HATLARI AÇACAĞIZ” 
Eksik olan yerlere yeni minibüs hatları açacaklarını ifade eden Başkan Şerifoğulları,“ Yemişlik ile ilgili ulaşım güzergâh taleplerini yerine getirdik. Bunları şoförler odası başkanımız Şevket Toraman ile görüştük. Sevdiğimiz bir büyüğümüz, beraber istişare ettik. Eksik kalan yerlere de yeni minibüs hatları açacağız. Fazla minibüsü olan yerler var, onları da azaltacağız. Şehirleri şehir yapanlar meydanlardır sözünden yola çıkarak meydan çalışmalarına başladık. Cumhurbaşkanımız  miting yaptığı alanda da dile getirmişti. Meydanlarımızın sayısını artıracağız. Öğretmenevi yapılması noktasında şehrin isteğini milli eğitim bakanımıza ilettik. Tarihi Öğretmenevi ile yeni valilik binası arasında kalan alanı da Cemiloğlu Parkı’nı da kapsayacak şekilde Kent Meydanı olarak düzenleyeceğiz. Yaklaşık 38.000 metrekare açık alan düzenleme çalışması ile şehrimize yakışır bir kent meydanını inşallah en kısa sürede şehrimize kazandırmış olacağız. Bu alan içerisinde yer alan tarihi Öğretmenevi’ni de Millet Kıraathanesi olarak düzenleyeceğiz. Taş bina orta hasarlı, bir restorasyona ihtiyacı var bunu da üstlenip şehre kazandıracağız.” dedi.

Başkan Şerifoğulları: 'Elazığ Bu Projeleri Hak Ediyor'

KENT MEYDANINI AĞUSTOS AYINDA AÇIYORUZ  
Başkan Şerifoğulları,“ İkinci kent meydanımız eski PTT meydanı olarak bilinen alanda. Özellikle Eski SGK binasının yıkılmasıyla birlikte meydanın büyümesi ve kapalı çarşının önünün açılması ve 2 katlı yeraltı otoparkının açılmasıyla otopark ve meydan sorunları çözülmüş olacak. Meydanlar şehirlerin toplanma alanları. 224 araçlık otopark alanıyla birlikte eski vali konağının kent müzesi olmasıyla çok güzel bir alan olacak. Şehir merkezinde nefes alacağımız ikinci bölgeyi de bitirmek üzereyiz. Nasip olursa Ağustos ayı gibi biz kent meydanının açılışını yapacağız. Akabinde PTT meydanındaki kent meydanımızı da bitireceğiz. Bu yaz bitmeden iki projemizin de açılışını yapıp hizmete sunacağız. Nasip olursa açılışı Cumhurbaşkanımıza yaptıracağız.”dedi.

TERMİNAL BİNAMIZI BU YIL HİZMETE AÇMAYI PLANLIYORUZ
Terminal binalarının şehrin dışarıya açılan kapıları olduğunu ifade eden Başkan Şerifoğulları, “Şuanda mevcut terminal şehrimize yakışmıyor. Terminal binaları şehrin dışarıya açılan kapıları. Şehrin imajını yansıtan alanlardır. Yetersiz olduğunu hemşehrilerimiz bizlere iletmişlerdi bizde bundan dolayı yenisini projelendirdik. Yeni terminal binasının çalışmaları hızla devam ediyor. Yılsonunda yeni terminal binamızı hizmete açmayı planlıyoruz. Eski yer için bir park projemiz var. Sanayi mahallesi muhtarı ile görüşüyoruz. Sanayi sitesinin orda olmasından dolayı tereddütler söz konusu ama çok güzel bir park projemiz var. Yıktığımız yerlere park yapmak istiyoruz. Şuan ki düşüncemiz bu şekilde.” dedi.

“İMARDA RANT OLMADI VE OLMAYACAK”
Başkan Şerifoğulları,“Benim olduğum yerde rantın olmayacağını çok iyi biliyorsunuz. Bu şehre  imar planı yapıldı. Bu süreçte konuşmalar ve sıkıntılar Elazığ’ın gündemini meşgul etti. 2016’da yapılan çalışmaların bazı sıkıntıları oldu. Bununla alakalı çok fazla konuşmanın olduğunu bütün şehir biliyor. Bu projede yollar çok geniş aslında uygulanabilse, çok güzel bir proje ama kâğıt üzerinde duran bu plan işlemiyor, işlemediğini de gördük. 2016 da yapılan plan tamamen kentsel dönüşüm odaklı bir plan bu konuda kat problemleri vardı. Göreve geldikten sonra imar planını ele aldık özellikle bölgesel olarak ele alınmış tek tip kat ile ilgili çalışma gerçekleştirdik. Gazi Caddesi, Vali Fahribey, Şehit İlhanlar gibi yerlerde blok nizam olarak işlenmiş ve çarşı diye bilinen yerlerde blok nizamın olmayacağını herkes söylüyordu. Biz bu konuda çok istişare ettik. Bize muhalif olanlarda dâhil herkesin tavsiyelerini dinledik. Biz ayakları yere sağlam basan bir proje yaparak 12 katla sabitledik. Daha sonraki süreçte bitişik nizama dönüştürdük. Ankara’daki Mühendisler Odası bizi mahkemeye verdi. Olayların sürekli yalan yanlış süreçlerle iletilmesini yaşadık. Deprem sürecinde yapmış olduğumuz plan bitişik nizamla çözülür demiştik ama depremle birlikte bunun daha da tetiklemesi bizleri ürküttü. Depremle birlikte vatandaşlarımız kendine geldi, binalarının hasarlı olduğunu gördükten sonra ev yapamayacağının farkına vardı. Deprem sürecinde 3 ay boyunca karşılaştığımız tek sorun arsayı küçültme oldu. Sen arsanı %100 kullanamazsın bu dünyanın her yerinde böyledir.” dedi. 

“TERMAL, ŞEHRİMİZE MARKA DEĞER KAZANDIRACAK” 
Başkan Şerifoğulları,“ Sağlık turizminde ve seracılıkta şehrimize marka değer kazandıracak Cip Köyü Jeotermal Kaynak Suyu Sahası’nda hayata geçireceğimiz projelere ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. Cip Köyü Jeotermal Sahası’nda oluşturulacak 15.000 metrekarelik sera alanı altyapı çalışmalarını tamamladık. Sera alanındaki çalışmalar kapsamda zemin iyileştirme, taş duvar örümü, betonarme duvar yapımını tamamladık. Bölgeye hitap edecek sera alanı projemizin devamında aynı alanda 10 bin metrekarelik sera yapım ihalesi, 500 metrekarelik idari bina, sera çevresi beton yol çalışması yapım ihalesi gerçekleştirilecek. Sonuç itibariyle sahaya yatırım ve cazibe merkezi kimliği kazandıracağız.” dedi.

PERSONELİMİZİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ
Başkan Şerifoğulları,“Çalışanlarımız ile beraber yaptık bu projeleri. İşçilerin zam ile ilgili talepleri söz konusu. Personelimizin yüzde 90’nı aldığı parayı helal kılmak için özveriyle çalışıyor. Ekibimizi ve personellerimizi mağdur etmeyeceğiz. İyi bir plan yapıp gereken zammı vereceğimizin müjdesini buradan vereyim.” dedi. 

YALAN VE İFTİRACILARA ALLAH’IN SELAMINI VERMEYECEĞİM 
Başkan Şerifoğulları,“ Ben profesyonel bir siyasetçi olmayacağım. Cebimde farklı farklı maskeler taşımayacağım. Hazmedemediğimiz konular var. İftirayı ve yalanı kabul edemiyorum. Yalan söylemlerle karalamak hazmedemediğimiz konuların başında geliyor. Eksik kaldığımız noktaları ifade edebilirler. Yanlışımız illaki olacaktır. Ama iftira atmayacaksınız. Ben işi yarın bıraktığım zaman onurlu ve şerefli bir şekilde gazi caddesinde dik yürümek istiyorum. Yalan ve iftira atanlara Allah’ın selamını vermeyeceğim. Türkiye’nin en pahalı suyunu üretiyoruz ama halkımıza en ucuzunu veriyoruz. Suyumuz Türkiye’deki en ucuz su. Biz hemşerilerimizin sırtına bir şey yüklemek istemiyoruz. Depremde ve pandemi döneminde vatandaşlarımıza destek olmak için gayret gösterdik. Gençlerle çok güzel bir bağ kurduk bana abi diye hitap etmeleri beni mutlu ediyor.” dedi. 

CUMHUR İTTİFAKIYLA İSTİŞARELİ ÇALIŞIYORUZ
Şerifoğulları,“ Biz yanlış iş yapmıyoruz. Cumhur ittifakımız ile bir sorunumuz yok. Mecliste bizim görüşümüz var onların görüşü var. Bildikleri doğruyu savunuyorlar. Bunlarda mecliste tatlı atışmalar ve fikir alışverişi şeklinde oluyor. İttifak ortağımız Başkan Semih Işıkver ile de 2-3 günde bir görüşür istişare ederiz. Şehrin geleceği için konuşup fikir alış verişi yapıyoruz.”dedi.
 

Yorumlar 2
Dersimli 09 Haziran 2022 20:46

Elazığ herşeyi hak ediyor ama akp belediye başkanı istemiyoruz boş beleş övünme bu tür hizmetlerle zaten sen mecbursun bu hizmetleri sağlamak çarşı içinde yol yok zor vermiş badal yapıyor başkan kendini övme biliyoruz ne olduğunu

altan 09 Haziran 2022 13:21

başkanım elazığda çoğu kahvede sigara içiliyor..zabıtalar ceza yazmıyor denetim yapmıyor..başkanım dumansız hava sahasının koruyucusu cumhurbaşkanımız hatrına sigara içenlere ceza yazarmısınız..

Bakmadan Geçme