Başkan Havabulut 'Esnafımızın Ayarları Yine Bozulacak'

Elazığ Elektronikçiler, Fotoğrafçılar ve Saatçiler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Havabulut sektörlerinin sorunlarını anlattı.

Başkan Havabulut 'Esnafımızın Ayarları Yine Bozulacak'

Elazığ Elektronikçiler, Fotoğrafçılar ve Saatçiler Esnaf Odası Mehmet Havabulut, Bağ-Kur prim ücretleri, gün sayısı başta olmak üzere odasına üye esnafların sorunlarına dair gazetemize özel açıklamalarda bulundu.  Havabulut “Esnafımız her dönemde olduğu gibi yine zorlu süreçlerle karşı karşıya kalıyor. Biz oda başkanları olarak her fırsatta esnafımız üzerinde ağır olan yükü indirmeye çalışsak da bir türlü bu indirmeler istediğimiz gibi olmuyor ya da yerinde sabitlenmiyor.  Geldiğimiz noktada bugün ödenen 4250 TL civarında olan Bağ-Kur primleri esnafı gerçekten ciddi anlamda yoruyor. Yıl sonu itibariyle asgari ücrete gelecek zam ile birlikte esnafların ayarları yine bozulacak. Bozulan ayarlardan kastımız esnafın şuan ödemekte zorluk çektiği ve ödeyemediği 2023 prim ücretini 2024 yılında hiç ödeyemeyecek. Primlerin yanı sıra esnafımızın ödemek zorunda olduğu vergiler yine artacak ve esnafımız yine zorlu bir sürece girecektir” dedi.

7 BİN 200 PRİM GÜN SAYISI SÖZÜNÜN TUTULMASINI BEKLİYORUZ

Küçük esnafın ödemesi gereken prim ve vergilerin sabit tutulmasını istediklerini ifade eden Havabulut “Esnafımız bu kötü giden ekonomik şartlarda bir nebze olsun nefes almış olur ve rahatlık içinde kendini idame eder.  Sayın cumhurbaşkanımız İşveren ve Bağ-Kur primi ödeyen esnafın gün sayısı 9 bin iken bunu yasalaştırıp 7 bin 200’ye düşürüleceğini söylemişti. Bu söz söylendiğinde esnaflarımız için bir bayram havası olmuştu. Ama seçimlerin üzerinden 6 ay geçti halen daha bugün sayısı meselesi gündeme gelmedi” diye konuştu.

Başkan Havabulut 'Esnafımızın Ayarları Yine Bozulacak'

DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMA TİCARETİ KISIR BİR NOKTAYA GETİRDİ

Havabulut “Esnaflarımız her dönem sıkıntılar yaşamıştır. Bizler bu sıkıntıları ne kadar indirgeyebilirsek o kadar yol yürüyeceğiz. Gelinen noktaya baktığımızda her geçen gün kötüye gitmektedir. Döviz kurunda yaşanan dalgalanma emtialardaki olan fahiş fiyatlar esnafın ticaretini kısır bir noktaya getirmiştir. Biz devletimize güveniyoruz. İnşallah kısa zamanda yüksek enflasyon düşecektir. Yaşanan bu sıkıntılar ortadan kaldırılır. Hem esnafımız hem de vatandaşımız refah bir düzeyde hayatını idame ettirirler” diye aktardı.

Başkan Havabulut 'Esnafımızın Ayarları Yine Bozulacak'

KREDİ KARTINA TAKSİT SAYISI ARTTIRILMASI BEKLENTİMİZ DEVAM EDİYOR

Elektronik ürünlerde 2014 yılında kredi kartı taksit sayısının sınırlandırılması nedeniyle esnafın mağduriyetinin hala devam ettiğini vurgulayan Havabulut “ Esnafımız o günden sonra düşen işlerini toparlayamadı. Özellikle cep telefonları artık bir lüksten çok ihtiyaç haline geldi.  Vatandaşlarımızın istediği cep telefonunu almakta zorluk çekerken bizde esnaflar olarak satmakta zorluk çekiyoruz. Biz satamayınca vatandaşta alamayınca sektörler küçülüyor. Küçüldüğü içinde ticaret duruyor esnafımız para kazanamıyor” diyerek açıklamasını sonlandırdı.