Başkan Alan: 'BYD'yi Elazığ'a Yatırıma Davet Ediyorum'

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, Çinli otomobil firması BYD ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan Türkiye'de yatırıma yönelik anlaşmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunarak BYD firmasını, üreteceği otomobillerin bazı parçalarını üretmek için 6. bölge teşvik imkânlarından faydalanması için Elazığ'a davet etti.

Başkan Alan: 'BYD'yi Elazığ'a Yatırıma Davet Ediyorum'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Çinli BYD’nin Türkiye’de kuracağı fabrika kararının ek gümrük vergisinin konuşulduğu bir süreçte iki taraf için de önemli ve kazançlı bir yatırım olacağını ifade eden Başkan Alan, “1 milyar dolarlık yatırımın, TOGG ile başlayan yeni nesil araç çağında da Türkiye’nin Avrupa'nın otomotiv başkenti olma iddiasını perçinleyecektir. En önemlisi de bu gelişmenin elektrikli araçlarda yerlilik oranını artırarak yan sanayimizi daha da güçlendirmesini ve buna bağlı olarak binlerce iş imkânı oluşturmasını bekliyoruz.” Dedi.

“ELAZIĞ 6. BÖLGE TEŞVİKLERİ YATIRIMA EN UYGUN ŞEHİR”

Elazığ’ın 6. Bölge teşviklerinden faydalanan huzur adası ile ulaşım ve lojistik merkezi olması özellikleri ile yatırımcıların yoğun ilgisine muhatap olan bir il olduğunu ifade eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Alan, “BYD firmasınınım ülkemizde üreteceği otomobilin bazı parça ve ürünlerinin üretiminin ilimizde yapılması konusunda bu hafta içinde bir araya geleceğimiz İCC Uluslararası Ticaret Odaları Genel Kurul Toplantısında Başkan Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ileterek Odamız ve Elazığ adına desteklerini talep edeceğim. Aynı konu ile ilgili ilimiz milletvekillerinin de bakanlıklar nezdinde girişimde bulunmalarını Elazığ adına bekliyoruz.

CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Çin'de üretilen araçlara ek yüzde 40 gümrük vergisi getirilmesine karşılık, ülkemizde yatırım yapan firmaları bu vergiden muaf tutulmasını sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu adımından dolayı teşekkür eden Başkan Alan, Cumhurbaşkanlığının bu kararının diğer yabancı firmaları teşvik eden önemli bir karar olduğuna dikkat çekti.