Basın Taraflı mı?

Son günlerde bazı sosyal medya hesaplarında ilimiz basınının gerçekleri yazma ve özellikle yanlışları dile getirme noktasında yaya kaldıkları, bunu yaparak bazı kurum ve kuruluşlardan menfaat sağladıklarına yönelik değerlendirmeleri okuyoruz.

Basın Taraflı mı?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İlk etapta bakıldığında sanki böyle bir iklim görülebilir. Oysa Hakimiyet olarak birçok yanlışlık ve hatanın yüksek sesle dile getirildiği manşet, haber ve köşe yazılarını sıklıkla bu sayfalarda yer veriyoruz.

Yanlış kimden gelirse gelsin, hangi siyasi, kamu kurumu, bürokrattan olursa olsun ayrım gözetmeksizin bunu mutlaka dile getirir, şehir halkının ve ilgili kurumların dikkatini çekeriz.
Hakimiyet olarak şehrin sorunlarına ne kadar duyarlı olduğumuzu okurlarımız da çok yakından bilir.

Zübeyde Hanım Caddesi üzerindeki resmi kurumların il dışına taşınması gibi hayati bir projeye rağmen DSİ’nin bölge müdürlüğü ile lojmanlarının bu alanda yapılmasının affedilmeyecek bir hata olduğunu en yüksek perdeden savunmuş ancak bu yanlışa engel olamamıştık.

Tarım İl Müdürlüğünün bu alan üzerinde yenisinin yapılmaması girişimleri, konu ile ilgili tepki haberlerimiz üzerine dönemin AK Parti milletvekili Sayın Metin Bulut’un da girişimleriyle mevcut yerinde yapılması kararıyla sonuçlanmıştı. 

Aynı yanlışın bu kez Orman Bölge Müdürlüğü hizmet binası için düşünüldüğünü ve ihaleye çıkıldığını yine yüksek sesle haykırmış, lakin olaya siyasilerin de duyarsız kalmasıyla ihale gerçekleştirmişti. Muhtemelen de yetişmiş çam ağaçları kesilerek bölge müdürlüğünün temelleri Zübeyde Hanım caddesi üzerinde bugünlerde törenle atılacak. 

Depremle ilgili sorunları, TOKİ’nin aksaklıklarını, yıkımlarla ilgili problemleri hep dile getiren yayın kuruluşu olduk.

Aslında basının yeteri kadar eleştiri yapmadığı meselesi, daha çok Elazığ Belediyesinin hizmetlerinde yoğunlaşıyor. Elazığ Belediyesi’nin hizmetlerini beğenmeyen ve yetersiz bulan bazı kişiler, kendilerince yanlış gördükleri konuların basında da yer almasını istiyorlar.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Hakimiyet Gazetesi olarak belediyenin de eksik ve yetersiz gördüğümüz icraatlarını eleştirdik ve bundan da asla sarf-ı nazar etmedik. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki bu şehirde Elazığ Belediyesi kadar çalışan ve hizmet üreten başka bir kurum var mı? O kadar hizmete rağmen halkın arasında olumsuz olarak görülen ve eleştiri alan bir şey var mı? Bununla birlikte Başkan Şahin Şerifoğulları ile ilgili olumsuz bir kanaat var mı?

Bunların hiç biri olmamakla birlikte, şehir halkının sevip bağrına bastığı, alçak gönüllülüğü ile her kesimle sıcak ve samimi ilişkiler kurduğu bir Belediye başkanını durup dururken ya da altyapı çalışmalarından kaynaklı birkaç çukurdan dolayı neden eleştirelim ki?

Her nimetin elbet bir külfeti vardır. Altyapı gibi hayati, önemli ve hep ötelenmiş bir hizmet yaptığı için Başkanı tebrik etmek ve bundan dolayı cesaretlendirmek varken bunu eleştirip şehirde negatif rüzgârlar estirmenin kime ne faydası olur?

Bizler, herhangi bir kişi ve kurumu savunmak ve kayıtsız şartsız desteklemek  gibi bir yayın ilkesinden uzağız. Yanlışa yanlış demekten çekinmez ve üzerine gideriz. Ama şehirde yapılan güzel hizmetler ve bu hizmetlerle yaşanan mutluluğa gölge düşürecek, bu hizmetleri büyük bir özveriyle hayata geçiren  yönetici ve onun ekibinin şevkini kıracak yayınlardan da kaçınır, bunu şehre  ve geleceğimize ihanet görürüz.

Birilerinin şartlı bakışından ve muhalif duruşundan kaynaklı olumsuz düşünce ve duyguları kendilerini bağlar ve bunu kendi sosyal medya hesaplarından dile getirebilirler. Ama biz şehrin ortak vicdanı olmakla birlikte çalışan-çalışmayan yönetici ayrımını çok iyi yapan ve çalışanı tebrik, çalışmayanı tariz eden bir yayın anlayışına sahip olmaya devam edeceğiz, vesselam…