Balık Tezgahlarında Çeşit Azaldı, Fiyatlar Uçtu

Ülkemizde 15 Nisan'da gırgır ve troller için av yasağı uygulanmaya başladı. Yasaktan dolayı esnafların balık türleri azalınca, tezgahlardaki fiyat tarifesi dudak uçuklattı. İşte yeni fiyatlar..

Balık Tezgahlarında Çeşit Azaldı, Fiyatlar Uçtu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

15 Nisan'da gırgır ve troller için başlayan av yasağından dolayı tezgahlarda balık türleri azalınca, fiyatlar uçtu.

Balıkhane esnafı Hasan Doğuş Tunç, balık fiyatlarıyla ilgili şu bilgileri aktardı:

“Bu balık çıkmıyor anlamına gelmiyor. Balık çıkıyor ama neye yansıdı? Fiyatlara, milletin alım gücüne yansıdı. Yasaklardan önce kilosunu iriliğine göre 90, 100, 120 liraya kadar sattığımız istavrit balığı ikiye katladı, 200 lira, 220 lira oldu" şeklinde konuştu.

Çanakkale Boğazı ile uluslararası sularda 15 Nisan itibarıyla gırgır ve troller için av yasağı uygulanmaya başladı. Bu konuda, Çanakkale'de balık türleri ile fiyatlara da yansıdı. Tezgahlarda tür sayısı azaldı, fiyatlar uçtu. Yasak gelmeden önce kilosu 90 TL'den satışa koyulan istavritin fiyatı yasaklar sonrası 220 TL'ye kadar yükseldi.

"BALIKSIZ KALMAZ" 
Av yasaklarının başlaması sonrası balık fiyatlarındaki yükselişe işaret eden balıkhane esnafı Hasan Doğuş Tunç:

"Nisan 15'te av yasaklarının başlamasından dolayı tezgahlarda balık çeşitliliği bir nebze de olsa azaldı. Bu balık çıkmıyor anlamına gelmiyor. Balık çıkıyor ama neye yansıdı? Fiyatlara, milletin alım gücüne yansıdı. Yasaklardan önce, Nisan 15'ten önce kilosunu iriliğine göre 90, 100, 120 liraya kadar sattığımız istavritin fiyatı ikiye katladı, 200 lira, 220 lira oldu. Ondan sonra iriliğine göre sardalya balığı 70, 80, 100 liraları, 150 liraları gördü. Bundan sonra bu süreç böyle devam eder. Biraz daha havaların randımana girip balık akımının kuvvetlenmesine kadar bu şekilde devam eder. Tezgahlar balıksız kalmaz. Sadece biraz fiyatlara yansır" ifadelerine yer verdi.

Lüferin geriye dönüş akımı başladığını söyleyen Tunç, "Lüfer, eylül, ekim, kasımda Karadeniz'den Ege ve Akdeniz'e doğru göç yapıyor. Bu aylarda ise Akdeniz'den Ege'den ve Karadeniz'e doğru lüferin göçü başlıyor. Sezonda lüfer gayet boldu. Bol miktarda popülasyona sahipti. Avlanmaktan kurtulan lüferler ise tekrardan yumurta atmak, havyar dökmek için Karadeniz'e, soğuk sulara doğru göçünü başlattı. Eylül-aralık arasındaki dönem dışındaki aylar balığın en bol olduğu dönemler. Geçiş bölgesi olduğu için Türkiye genelinde en çok balığın çıktığı yer, Çanakkale" olduğunun altını çizdi.