Bakanlık Önergeyi Anlayamamış

İlimizin problemlerini TBMM kürsüsünde dile getirmekle birlikte ilgili bakanlıklara soru önergesi vererek çözüm arayan MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın cevaplaması için 11 Haziran 2024 tarihli bir soru önergesi vermiş ve Çamyatağı'nda kurulması planlanan alanın genişletilmesini talep etmişti.

Bakanlık Önergeyi Anlayamamış
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Işıkver önergesinde; “12 Ocak 2024 Tarihli ve 32427 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre Elazığ İli, merkez ilçede bulunan alanın Çamyatağı Sanayi Alanı olarak belirlenmesine, 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun geçici 17’nci maddesi gereğince karar verilmiştir. Buna göre Tasarruf tedbirleri kapsamında yüzde 65’i tamamlanan yatırımlar haricinde yeni yatırımlara başlanılmaması kararı doğrultusunda Elazığ sanayisi, istihdamı ve ekonomisi için çok önemli olan bu projeye başlanılacak mıdır? 24 Ocak 2020 Elazığ depreminde resmi kayıtlara göre yıkılan toplam işyeri sayısı 3 bin 700’dür. Kahramanmaraş merkezli depremlerle birlikte Elazığ’da yıkımı gerçekleştirilen işyeri sayısı 7 binler seviyesine ulaşmıştır. Elazığ’da ekonominin deprem öncesi döneme gitmesi ve ekonominin olmazsa olmazı olan fiziki mekan ihtiyaçlarının karşılanması hususunda ivedi tedbir düşünülmekte midir? Elazığ l. Küçük Sanayi Sitesi, 1976 yılında 780 işyeri olarak açılmış; sonraki yıllarda yapılan ilavelerle 1.025 işyeri kapasitesine ulaşmıştır. Bu sitede halihazırda 5 bin kişi istihdam edilmektedir. Ancak 3 büyük deprem yaşayan Elazığ KSS’de işyerlerinde hizmet veren esnaflarımız can ve mal güvenliği için tedirgindir. Bugün Elazığ ve çevre illere hizmet veren Elazığ Merkez Küçük Sanayi Sitesi ihtiyaçları karşılamaktan uzaklaşmıştır. Bu nedenle Çamyatağı Küçük Sanayi Sitesi’nin 952 bin m2 olan alanının büyütülerek sektörel sanayi sitelerinin çeşitliliğinin ve sayısının artırılması planlanmakta mıdır? Sorularını yöneltmişti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise önergeye şu cevabı verdi.

“Depremzede Elazığ ilimizdeki sanayici ve esnaflarımızın yaralarının sarılarak bölgede sanayi üretimi, istihdam ve ekonomik büyümenin yeniden tesis edilmesi hususundaki proje ve çalışmalara bakanlığımız sorumluluk alanı dahilinde titizlikle devam edilmektedir.  Elazığ Valiliği’nin Çamyatağı mevkiindeki bir alanın Elazığ Çamyatağı Sanayi Alanı olarak ilan edilmesi talebi çerçevesinde, söz konusu alan 11/01/2024 tarih ve 8070 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararıyla ilan edilmiştir. Çamyatağı sanayi alanında işyerleri depremde yıkılan veya ağır hasar gören işletmeler için yeni işyerlerinin yapımına en kısa sürede başlanılması planlanmaktadır. Bakanlığımıza, Elazığ ilimizde yeni bir sanayi sitesi kurulması için yapılan herhangi bir resmi başvuru bulunmamaktadır. Bu yönde resmi başvuru yapılması durumunda, “Sanayi Sitesi Yapı Kooperatiflerinin Kredi Kullanımına İlişkin Yönetmelik Kapsamında” değerlendirilebilecektir” 

Sorunun birinci kısmı tamam ve kamuoyunu yakından takip ettiği ve bildiği gibi. Çamyatağı bölgesi Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle sanayi bölgesi ilan edildi ve Sanayi Sitesinin bu alanda inşa edilmesi yönünde açıklamalar yapıldı. İlgili sanayi sitesi yapı kooperatifi de üye kayıtlarına başladı. Bakan Kaçır da bu konuda “yakın bir zamanda başlayacaktır” diyerek konuya açıklık getirdi.

Ancak MHP Milletvekili Işıkver’in söz konusu sanayi alanı olarak tahsis edilen bölgenin genişletilmesi ve burada küçük bir sanayi sitesi yapılmasına imkan sağlanmasına yönelik sorusuna “böyle bir müracaat yok, olursa ilgili yasalar çerçevesinde değerlendirilir” cümlesi,  Bakan adına bu cevabı kaleme alan memur ve bunu imzalayan bürokratların konuya ne kadar uzak ve ilgisiz olduğunu gösteriyor.
Zaten Çamyatağı bölgesine küçük sanayi  sitesi yapılacak. Talep edilen, zamanla doğacak yeni ihtiyaçlara binaen bu alanın daha da genişletilmesi.

Anlaşılan bakanlık yetkilileri, sırf sorulan sorulara cevap verme adına yazdıkları metinlere ve konuya yeterli hassasiyet ve özeni göstermiyorlar. Ve bu nedenle sadece cevap verilmiş oluyor. Hepi topu bu…