Bakan Şimşek'ten Önemli Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin son 2,5 ayda yurt dışından toplam 10,4 milyar dolar dış finansman sağladığını açıkladı. Bakan Şimşek, bu gelişmenin Türkiye ekonomisine olan güvenin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Bakan Şimşek'ten Önemli Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin son 2,5 ayda yurt dışından toplam 10,4 milyar dolar dış finansman sağladığını açıkladı. Bakan Şimşek, bu gelişmenin Türkiye ekonomisine olan güvenin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Özellikle bankaların ve büyük şirketlerin dış kaynak bulmasının önünün açılmasının ardından Türkiye'nin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch'ten olumlu açıklamalar aldığını belirtti. Bu açıklamalar, Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primindeki (CDS) gerilemeyi ve uluslararası piyasalarda güvenin artışını yansıtmaktadır.

Hükümetin aldığı kararlar ve ekonomi politikalarındaki rasyonel program sayesinde ülkeye olan güvenin arttığını vurgulayan Bakan Şimşek, Türk bankalarının ve diğer finansal kuruluşlarının yurt dışından sağladığı finansmana dikkat çekti. Bu finansmanın, Türkiye'nin ekonomik güven ortamının ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde gerçekleşen ikili görüşmelerin olumlu sonuçlarını yansıttığını belirtti.

Bakan Şimşek, Türk Eximbank'ın Körfez bölgesinden 277 milyon dolar tutarında yurt dışı kaynak temin ettiğini ve reel sektörün de dış kaynak bulma konusundaki ilgisinin arttığını ifade etti. Ayrıca Orta Vadeli Program'ın (OVP) da uluslararası piyasalara güven verdiğini ve fiyat istikrarının önemine vurgu yaparak enflasyonun tek haneye düşürülmesinin önemli olduğunu belirtti.