Babacan'dan Geri Adım

Deva lideri Ali Babacan, geçtiğimiz günlerde katıldığı programda, Türkiye'nin savunma sanayisindeki yatırımlarını ve Selçuk Bayraktar üzerinden Baykar'ı hedef almıştı. Hakimiyet olarak bizler de bu açıklamalara tepkimizi dilen getirmiş ve bu gayri millî yaklaşımı kınamıştık.

Babacan'dan Geri Adım

Babacan'ın, Selçuk Bayraktar'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı olmasına gönderme yaparak "Bu proje de öyle bir hale getirildi ki 'Bu çok kutsal, dokunulmaz, dokunanı mahvederiz' falan filan ya. Kusura bakmayın, dokunacağız tabii." sözleri siyasetten büyük tepki çekmişti.

Tepkilerin odağı olan Ali Babacan, bu sözlerinin ardından geri adım attı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, sözlerinin çarpıtıldığını iddia etti.

Ali Babacan'ın Twitter hesabı üzerinde yaptığı açıklama şu şekilde:

"Günlerdir sözlerim maksatlı şekilde çarpıtılıyor. Yayınlardaki ifadelerim açık olmasına karşın bir kere daha tekrar ediyorum: Biz, ülkemiz için faydalı olan her yatırımın, her projenin yanında dururuz.

Savunma sanayii de dahil ülkemizdeki mevcut her projenin doğru olanlarını devam ettiririz, yanlış olanlarını düzeltiriz, eksik olanlarını tamamlarız. Savunma sanayiinde de ülkemize gururlar yaşatacak pek çok şirkete destek oluruz.

Bizim Ankara, Bursa, Gaziantep, Denizli, Kayseri, Konya, Kocaeli ve diğer pek çok ilde yüksek teknolojiyle dünyaya üretim yapan muazzam firmalarımız var. Bizim dünya çapında mühendisler yetiştiren üniversitelerimiz var. Hepsiyle gurur duyuyoruz.”

Babacan’ın bu geri adımının en önemli sebebi kendi, parti teşkilatlarından giden tepkiler.

Aralarında Elazığ Deva Partisi teşkilatı olmak üzere çok sayıda parti yönetimi, Babacan’ın bu söyleminin halka izahında zorluklar çektiklerini ve gittikleri yerde bu açıklama yüzünden herhangi bir siyasi propaganda yapamadan geri döndüklerini dile getirdikleri iddia ediliyor. 

Yurt genelindeki Deva  teşkilatlardan gelen bu tepkiler sebebiyle Babacan geri adım atmak zorunda kaldı ve “sözlerim yanlış anlaşıldı” diyerek durumu kurtarmaya çalıştı.

Babacan’ın son açıklaması en çok teşkilatları memnun etti ve sahaya daha rahat inmelerini sağladı.

Babacan, söylemde geri adım attı atmasına ama özünde nasıl düşünüyor, bu açıklamanın hangi küresel mahfileri rahatsız edip etmeyeceğini önünüzdeki günlerde daha net olarak göreceğiz