Atanamayan Öğretmenlerin Sabrı Taşıyor!

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün 'yeni nesil sizin eseriniz olacaktır' dediği öğretmenler, mülakatlar nedeniyle zor durumda.

Atanamayan Öğretmenlerin Sabrı Taşıyor!

2023 seçimleri öncesi hükümet tarafından mülakatlar kaldırılacak açıklamalarıyla mutlu olan öğretmen adayları,   öğretmenlikte mülakatların devam ettiğini öğrenince tepki gösterdi.

Atanamayan binlerce öğretmen sosyal medyada tepki göstermeye başladı.

ÖĞRETMENLİK MÜLAKATI KALKTI MI?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin katıldığı canlı yayında yaptığı açıklamada mülakat sürecinin değişeceğini ifade etti. Bakan Tekin mülakat sürecini düzgün bir yapıya dönüştürmek istediklerinin altını çizerek alımların zaman alacağını söyledi.

Açıklamasının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mülakatların uygulanış biçiminden rahatsız olduğunu hatırlatan Tekin “ Bu sebeple KPSS sınavına giren ve mülakat sürecine dahil olan öğretmenlerimize artık elektronik ortamda hazırlanan sorular sorulacak.” ifadelerini kullandı.

Atanamayan Öğretmenlerin Sabrı Taşıyor!

Açıklamasının devamında aday öğretmenlere 45 dakikalık ders saati içinde kendine sorulan soruyu anlatmalarının isteneceğini vurgulayan Bakan “ Uzman ve başöğretmenlerden oluşan bir jüri olacak. Jürinin bu mülakatlarda neyi ölçeceğine dair bir kılavuzumuz da var. 45 dakikalık mülakatın son kısmında adayımız kendi sorusuyla ilgili bir de yazılı cevap da verecek. Tüm bu sınav kamerayla kayda alınacak. Aramıza katılacak arkadaşımızın alan bilgisini ve bildiğini aktarma becerisini bu şekilde göreceğiz.” dedi.

“BENİM BUNDAN SONRAKİ HAYATIMIN 45 DAKİKAYA BAĞLI OLMASI SÖZ KONUSU BİLE OLMAMALI”

#mülakatahayır hashtag çalışmasıyla sosyal medyadan ilgi çekmeye çalışan öğretmenler yaptıkları binlerce paylaşımla muhatap arıyor.

Atanamayan Öğretmenlerin Sabrı Taşıyor!

Elazığ’da yaşayan ve atanamayan öğretmen Cennet Özbey konuyla alakalı olarak yaptığı konuşmada, “İlahiyat mezunu bir öğretmen olarak mülakat sistemini eleştirmeyi kendime hak görüyorum. Bizler staj yaparken sınıfta öğretmen olduğu için dersin 10 dakikasından sonrasını panikleyerek ne yapacağımızı bilmeden zilin çalmasını bekleyen öğretmen adaylarıydık. Ücretli öğretmenlik yaptığım süreçte Sınıfın hakimiyeti bende olduğunda o 40 dakikanın bana yetmediğini bizzat yaşayarak öğrenmiş biriyim. Boş bir sınıfta öğrencinin olmadığı o kamerada gizli bir gözün beni izlediğini bilerek nasıl verimli olabilirim. O süre zarfını nasıl değerlendirebilirim? Bu soruyu kendime değil bizi böyle mantık dışı bir mülakata tabi tutanlara soruyorum. Bu mülakatı yapmak istiyorlarsa üniversite tercihlerinde yapmalılar o zaman uygun kişileri seçip bu mesleğe hazırlamalılar. Maddi manevi yıllarca yıpranıp en değerli olan vaktimizi çaldıktan sonra değil. Benim bundan sonraki hayatımın 45 dakikaya bağlı olması söz konusu bile olmamalı akla ve mantığa sığmayan sistemi kabul etmiyorum” diyerek sitemde bulundu.

Atanamayan Öğretmenlerin Sabrı Taşıyor!

“ATANAMADIĞI İÇİN İNTİHAR EDEN ÖĞRETMENLER GÖRMEK İSTEMİYORUM”

Öğretmenler bu sistemi kabul etmiyor, Mülakatlar süresince sadece tanınmış kişilerin seçildiğini, torpilsiz ve hakkaniyetli bir şekilde atanmak istediklerini dile getiren Serdar Ekici, “9 senedir atanamıyorum. Ankara’da ya da herhangi bir kurumda tanıdığı olan arkadaşlarım atandı, ben hâlâ hayırlısı buymuş diyor, bir sonraki sınava hazırlanıyorum. Atanma umudum her geçen sene azaldığı için evlenemiyorum. Lütfen artık buna bir son verilsin, atanamadığı için intihar eden öğretmenler görmek istemiyorum.” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLER GERGİN

Atanamayan öğretmenler Cimer’e şikayet ve imza kampanyası başlattı. Kendi aralarında bu sorunu yeterince dile getirdiklerini belirten Cihan Bey, “Biz sürekli kendi aramızda konuşuyoruz. Yetkililerden değil cevap almak onlara soru bile soramıyoruz. Artık çok sıkıldık.” dedi.

Not: İçerik görselleri geçmiş dönemlere aittir.