Arsa Hazır, Vatandaş Okul İstiyor!

Hakimiyet TV canlı yayını aracılığıyla gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Elazığ Muhtarlar Dayanışma Derneği Başkanı ve Hicret Mahallesi Muhtarı Murat Gülbasan, Hicret Mahallesi'ne yıllardır okul yaptırmak istediğini ve bir türlü yaptırılmadığını belirtti.

Arsa Hazır, Vatandaş Okul İstiyor!

Elazığ Muhtarlar Dayanışma Derneği Başkanı ve Hicret Mahallesi Muhtarı Murat Gülbasan, Hicret mahallesine depremden sonra herhangi bir yetkilinin gitmediğini, okul yaptırmak için muhatap bulamadıklarını belirtti. Gülbasan:

“BİZ KENAR MAHALLEDE OTURUYORUZ DİYE BİZE BU ZULMÜ YAPAMAZSINIZ”

Mahallelim burayı terk ediyor. Kendi  mahallemizde yerli iken şuan yabancı olacağız. Böyle bir şey var mı? Yazık günah. Depremden sonra bir tane yetkili buraya gelmemiş. Sağ olsun iki defa belediye başkanı  buraya geldi. Halkı çağırmışız gelmiş buraya anlatmış onlarda dinlemiş. Böyle olur mu? Biz kenar mahallede oturuyoruz diye bize bu zulmü yapamazsınız. Bu bir zulümdür. Okulumuz yok defalarca söylemişiz. Hep ihalede ihalede, başka mahallelerde de patır patır okul yapılıyor. Niye bizimki ihale değil mi? Biz burada insan değil miyiz?” dedi.

“ŞEHİR MERKEZİNDE KÖY HAYATI”  

Mahallelinin tedirgin olduğunu belirten Gülbasan,  “Okulumuz yok yine okullar açılacak. Yine çocuklar sabah altıda okula gidecek. Bir okulda hem ilkokul hem de ortaokul  iki eğitim yapıyoruz. Biz sesimizi çıkarmıyoruz. Yeni seçilmişler destek olalım diye. Bunların destekle bir işleri yok. Ne destek olacağız. Savaşı başlatmak istiyorsanız en iyi savaşı da veririz. Zaten ırkımız savaşçı ırk bunu bilesiniz. İnsanlar şuan tedirgin durumda, her gün telefon alıyorum. “Abi evimi ne zaman yıkıyorsunuz.” Diye!”

“5 SENEDİR PERİŞAN OLDUK”

“5 senedir perişan olduk yahu! Deprem, pandemi, bir deprem daha yaşadık. Sayın Belediye Başkanımız sağ olsun, çok teşekkür ediyorum. Burada bana bir iki tane yol açtı. Bir de bu terminali buraya getirdi. Başka da mahallemde hiçbir şey yok. Son 5 sene içinde kayda değer bir şey yok. Bir okulu bile 5 senedir yaptıramıyoruz. Her toplantıda Vali’ye söylüyorum. Yazık değil mi? Her yere boşu boşuna bir sürü para harcıyorlar. Hizmet şart olan yer burası. Sen burada çocuk gelişimine, eğitime destek vermiyorsan kime destek vereceksin?”

“GENÇLERE SAHİP ÇIKMANIZ LAZIM”

Okulun öneminden bahseden, gençlerin geleceğini kurtarmak istediğini belirten Gülbasan,
"Özellikle okulumuzu istiyorum. Sayın valimizden rica ediyorum. 5 yıldır her gün bir açıklama yok. Bize de yazık. Yemişlik tarafında herhalde 15 köy var. Tamamı taşımalı olarak bizim okula geliyor.  Bizim mahalle de var. Hem ilkokul hem de ortaokul diye kullanıyoruz. Son 10 yıl içinde şehre bakın kaç tane okul yapılmış. Arsa var bizimkini niye yapmıyorsunuz? Bir hayırsevere telefon açsalar bunu yaptırırlar. Halen daha yaptırmıyorlar. Siz buradaki insanların eğitim almasını istemiyor musunuz? Buradaki insanlar eğitim alsınlar size faydaları olur. Eğitim almasa ne yapacak? Siz önlem alacaksınız. Sizin buradaki gençlere sahip çıkmanız lazım. Okullarımız güzel olsun, güzel öğretmenler verin."  İfadelerini kullandı.