Anlatmaya Gerek Yok…

İspanya'nın ev sahipliğinde Madrid'de düzenlenen 32. NATO Zirvesi sona erdi. Zirveye Türkiye damga vurdu. İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye'nin şartlarını kabul etmesiyle, iki ülke de davet aldı. Son gün ülke liderleri birer birer kameraların karşısına geçerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Anlatmaya Gerek Yok…

O anlara dair ABD’li gazeteci Michael Tracey, dikkate değer notlar aktardı. 

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, diğer ülke liderlerinin aksine önceden belirlenmemiş soruları kabul ettiğini, daha çok soru aldığını söyledi. 

Tracey, şaşkınlığı şu sözlerle aktardı: "Erdoğan'ın yardımcısı bana soru soracakların önceden seçilmediğini ve istediğim her şeyi sorabileceğimi söyledi. 
Erdoğan bana söz hakkı verip sorumu cevapladı. Ukrayna için diplomasi çağrısı yapan az sayıdaki NATO lideri olduğunu, buna karşın ABD/İngiltere'nin askeri gerginliği tırmandırma çağrısı yaptığını belirttim.

Amerikalı Gazeteci’nin Erdoğan hakkında söylediği cümlelere bakınca, Türkiye’nin özellikle dış siyasette ne kadar güçlü ve etkili bir ülke olduğunu görüyoruz. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa ülkelerine karşı tavrı ve dik duruşu, ülkemizdeki bazı kesimleri rahatsız etsene, birçok vatandaşımızın bu duruşu takdir ettiği ve desteklediğini biliyoruz. 

Son zamanlar da yaşadığımız ekonomik sorunlar ülkemizin ilk konusu olması nedeniyle iktidarın yaptığı güzel hizmetler ve çalışmaları belki gölgede kalıyor ama dış siyasette ülkemiz hiç bu kadar güçlü olmamıştı.  

Dünya 5’ten büyüktür cümlesi ile her şeyi daha net ortaya koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etkili karizması sadece Amerikalı Gazeteci’yi değil tüm Avrupa’yı etkilemeye devam ediyor…
 

Bakmadan Geçme