Altyapıda 3. Adım

Elazığ Belediyesi tarafından yürütülen altyapı çalışmalarının 3.Bölge çalışmaları başlıyor. Bu kapsamda Elazığ Belediyesi, 3. Bölge olarak nitelendirilen Cumhuriyet, Abdullahpaşa, Şahinkaya bölgelerinde yapılacak altyapı çalışmaları için ihaleye çıkacak. İhaleye son teklif verme tarihi 3 Ocak 2023.

Altyapıda 3. Adım

Kübra Kabukçu/Elazığ Belediyesi, şehri geleceğe taşıyacak hizmet ve yatırımlarına kesintisiz devam ediyor. Her alanda şehrin yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen Elazığ Belediyesi, şehri uzun vadede sağlıklı altyapıya kavuşturacak altyapı yenileme çalışmalarına belirlenen program çerçevesinde devam ediyor. Şehrin geleceğine yönelik en önemli yatırım olan altyapı yenileme çalışmaları kapsamında toplam 38 kilometre  içme suyu imalatı gerçekleştirildi.

Altyapıda 3. Adım

YILLARIN SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Malatya Caddesi, İmam Efendi Bulvarı ile Çaydaçıra Kavşağı arasında yaklaşık 1.800 metre uzunluğundaki yağmur suyu hattı ve 716 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı imalat çalışması tamamlandı. Çalışmalar kapsamında İmam Efendi Bulvarı ile Çaydaçıra Kavşağı arasında 1.800 metre uzunluğunda 1200’lük yağmur suyu hattı imalatı, 716 metre 400’lük kanal hattı imalatı gerçekleştirilerek Şorşor Deresi bağlantısı sağlandı. Alana toplam 125 adet ızgara yerleştirildi.

İmam Efendi Bulvarı ile Çaydaçıra Kavşağı arasındaki altyapı imalat çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte özellikle yağışlar sonrası alanda uzun yıllardır yaşanan altyapı yetersizliğinden kaynaklı taşkın sorunları çözüme ulaştırıldı.

Altyapıda 3. Adım

BİRİNCİ BÖLGE ÇALIŞMALARI

İçme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı, su depoları ve terfi istasyonları yapım işlerini kapsayan altyapı yenileme projesiyle şehrin yıllardır çözüm beklediği altyapı sorunu adım adım ortadan kaldırılıyor. Altyapı yenileme projesinin birinci bölge çalışmaları kapsamında 28 km içme suyu hattı döşendi.

Birinci bölge kapsamında yürütülen çalışmalar doğrultusunda Yıldızbağları Mahallesi’nde içme suyu hattı imalat çalışmaları ve abone bağlantıları tamamlandı.

Rızaiye, Üniversite, Yeni, Fevzi Çakmak Mahallelerinde ise içme suyu hattı imalat çalışmaları devam ediyor. İçme suyu hattı imalatının tamamlandığı noktalarda abone bağlantılıları da eş zamanlı olarak sürdürülüyor. Birinci bölge kapsamında başlatılan Gülmez Bölgesi ve Ulukent Mahallesi'nde kanalizasyon ve yağmur suyu hattı imalat çalışmaları da tamamlandı.

Altyapıda 3. Adım

İKİNCİ BÖLGE ÇALIŞMALARI

Altyapı yenileme projesinin ikinci bölge çalışmaları ise Kızılay, Sürsürü, Karşıyaka, Gümüşkavak mahallelerinde devam ediyor. İçme suyu hattı ikinci bölge imalat çalışmaları kapsamında 10 km içme suyu hattı döşendi. Çalışmalar kapsamında 3 km yağmur suyu hattı, 2 km kanalizasyon hattı imalatı gerçekleştirildi.

İmam Efendi Bulvarı ile Çaydaçıra Kavşağı arasındaki altyapı imalat çalışmaları tamamlandı. İmam Efendi Bulvarı ile Çaydaçıra Kavşağı arasındaki altyapı imalat çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte özellikle yağışlar sonrası altyapı yetersizliğinden kaynaklı oluşan problemler çözüme ulaştırıldı.

Aksaray Mahallesi’nde yağmur suyu hattı olmayan bölgelerde yağmur suyu hattı, Hicret Mahallesi’nde ise kanalizasyon altyapısı olmayan alanlarda kanalizasyon hattı imalatı gerçekleştirildi.

Sürsürü Mahallesi ve Kızılay Mahallesi’nde içme suyu hattı imalat çalışmaları;

Gümüşkavak Mahallesi’nde yağmur suyu hattı imalat çalışmaları; Karşıyaka Mahallesi’nde ise yağmur suyu ve kanalizasyon hattı imalat çalışmaları sürüyor.

İçme suyu hattı imalatı gerçekleştirilen bölgelerde vana, vantuz, bakiye-klor, debimetre bakım ve ölçümlerin yapıldığı sanat yapılarının imalat çalışmaları ile yağmur suyu hattı imalatı tamamlanan bölgelerde ızgara yapım çalışmaları da eşzamanlı gerçekleştiriliyor.

Altyapıda 3. Adım

ALTYAPI'DA 3. BÖLGE İÇİN İHALE SÜRECİ BAŞLIYOR

Elazığ Belediyesi'nin, şehri geleceğe taşıyacak hizmet ve yatırımları aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda  Elazığ İçme suyu, Kanalizasyon ve Yağmursuyu Hattı 3.Bölge Yapım İşi için ihaleye çıkılıyor. Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın vizyon projeleri arasında yer alan altyapı projesi 4 bölge şeklinde yürütülüyor. Bu kapsamda 2 bölgede ihale süreçleri tamamlanmış ve çalışmalar başlamıştı. Şehrin doğusunda adeta seferberlik halinde ilerleyen altyapı çalışmalarında büyük ilerleme kaydedilirken şimdi sıra batı bölgelerinde bulunan mahallelerde yapılacak çalışmalara geldi.

İHALEYE SON TEKLİF VERME TARİHİ 3 OCAK 

Bu kapsamda Elazığ Belediyesi, 3. Bölge olarak nitelendirilen Cumhuriyet, Abdullahpaşa, Şahinkaya bölgelerinde yapılacak altyapı çalışmaları için ihaleye çıkacak. İhale süreci 3 Ocak 2023 tarihinde sona erecek ve kısa sürede bu mahallelerde de altyapı çalışmaları başlamış olacak. 4. bölge için de ihale sürecinin yakın zamanda başlaması bekleniyor.

BİYOLOJİK ARITMA İLE 50 YIL ALTYAPI SORUNU YAŞANMAYACAK

Şehrin genelinin tüm altyapısının daha erken tamamlanması amacıyla üç bölge olarak ihale edilmesi, bunlara ilave olarak ileri biyolojik arıtma tesisinin de faaliyete girmesiyle 50 yıl altyapı sorunu  yaşanmayacak.