Altın ve Dövizde Patlama Olacak! İslam Memiş'in Sözleri Herkesi Şaşırttı

Finans analisti İslam Memiş, döviz ve altın talebindeki azalışı mevduat faizlerindeki artışa, gayrimenkul/alım talebine ve bayram tatili nakit ihtiyacına bağlarken, serbest piyasalar ile resmi kur arasındaki farklılaşmayı da vurgulayarak, enflasyonun gerilemesinin önemini vurguladı.

Altın ve Dövizde Patlama Olacak! İslam Memiş'in Sözleri Herkesi Şaşırttı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Finans analisti İslam Memiş, döviz ve altın talebindeki değişimleri analiz ederek, mevduat faizlerindeki artışın, gayrimenkul/araba alımları için TL'ye olan talebin yükselişinin ve bayram tatilinin nakit ihtiyacını artırmasının yanı sıra, serbest piyasalar ile resmi kur arasındaki farklılaşmayı ve enflasyonun yükselmesinin herkes için dezavantajlı olduğunu belirtti.

Finans analisti İslam Memiş, piyasalara dair planlarını paylaştı. Memiş, "Döviz ve altın talebi azaldı mı? Yastık altı için Hayır. Peki neden o zaman fark oluştu?" sorularına şu yanıtı verdi:

  • 1- Mevduat faizine talep çok.
  • 2- Ev veya araç alımları için TL’ye dönüş.
  • 3- Bayram tatili dolayısıyla nakit ihtiyacı doğdu.

İslam Memiş, gram altında her şeyin tersine döneceğini söylediği gelişmeyi de açıkladı:

İslam Memiş, serbest piyasalar ile resmi kur arasındaki ayrışmadan da bahsetti. Memiş, "Son 1 haftadır YouTube kanalımda size serbest piyasalar ile resmi kur arasındaki ilginç ayrışmadan bahsediyorum. Önceden serbest piyasalarda dolar en az 2 lira daha yüksekti. Son 1 haftadır serbest piyasalarda dolar, 10 kuruş daha düşük" dedi. Memiş, şöyle devam etti:

"Mesela; dolar/TL Resmi kur: 32,43, serbest piyasa: 32,33. Euro/TL resmi kur: 34,74, serbest piyasa: 34,56. Gram altında öyle mi? Hayır. Ancak ithalat yasağı kalktığında o da öyle olacak. Arkadaşın gecen yıl 6 kg altını vardı 4 daire alabiliyordu. Bu yıl 5 daire alabiliyor.

Döviz kurları ve altın fiyatları yükseldiği zaman kimse kazanmaz. TL bazlı kazanç gösterir ancak enflasyon karşısında kazanmaz. Fiyatlar gerilediğinde herkes gerçek kazancı görür. Enflasyon geriler, herkese yansır. Tek temenni enflasyonun gerilemesi. Enflasyonun olduğu yerde kimse kazanmadı."