Altın Düştü, İslam Memiş'ten Fiyat Uyarısı Geldi!

Altın fiyatlarında son 10 günde yaşanan düşüşler yatırımcıyı tedirgin ediyor. Altında geri çekilme ABD tarafından gelen verilerle birlikte daha da artarken analistlerden de uyarılar gelmeye devam ediyor. Düşüşleri fırsat olarak görmek gerektiğini dikkat çeken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, elinde altını olan yatırımcıyı uyardı ve altının yıl sonunda geleceği seviyeyi açıkladı.

Altın Düştü, İslam Memiş'ten Fiyat Uyarısı Geldi!

Altın fiyatlarında aşağı yönlü seyir devam ediyor. Fed’in faiz artırımına devam edeceğine yönelik sinyaller ve doların diğer para birimleri karşısında güç kazanması ile birlikte ABD tahvillerindeki artış altından kaçışı hızlandırdı.

"BU RAKAMLAR BİR DAHA YAKALANAMAZ"

Altında dip seviyeler görülürken elinde altını olanlar içinde tedirgin bekleyiş başladı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, düşüşlerin kalıcı olmadığını vurgulayarak yıl sonuna işaret etti. Memiş altın fiyatlarındaki düşüşün alım fırsatı verdiğini belirterek, 2023 sonundan başlayarak bu fırsatı bir daha yakalanamayacağı konusunda da uyardı.

“15 GÜNÜ FIRSAT OLARAK DEĞERLENDİRİN”

İslam Memiş, gram altın için yeni bir bant aralığı verdi ve yükselişlerin ani olacağını tahmin ettiğini de söyledi. Memiş, "Ons altın 1834'te. 7 ayın en düşük seviyesinde. Yeni bir trend oluşumu görüyoruz. 1800-1880 dolar aralığı yeni bant aralığı. Yıl sonunda 2000 üzerinde ataklar beklemeye devam ediyorum. 2024 yılında 2350 dolara kadar yükselecek bir ons altın bekliyorum. O yüzden ons altındaki düşüşler alım fırsatı. Dünyadaki merkez bankalarının da altın rezervini artırmak için fırsatı oldu bu düşüşlerle. Eline yeni dolar geçen, ons altındaki bu seviyeleri ve önümüzdeki 15 günü fırsat olarak değerlendirmeli.” diye konuştu.

ALTIN BORCU OLANLARA FIRSAT SUNUYOR

Altın tarafında makas aralığının arttığını belirten Memiş, “Gram altın TL serbest piyasalarda 1660-1670 lira. 50 liralık makas var. Bunu yatırımcılar göz önünde bulundurmalı. Bant aralığımız 1650-1700 lira olduğu. 1700 altındaki rakamsal değerler, eline yeni TL geçen, altın borcu olan arkadaşlara iyi fırsatlar sunuyor.” dedi.

“RÜZGAR TERSİNE DÖNECEK”

Yatırımcıyı endişelendiren fiyatlamalarla ilgili olarak Memiş, altın ile ilgili öngörüsünü de açıkladı

 “Düşüşler kalıcı değil. Yıl sonuyla alakalı öngörümde bir değişiklik yok. 2024 yılı sonu öngörüm 2500 lira. Dolar güçlü duruşunu koruduğu için gram tarafında da sert düşüşler görmüyoruz. 50 liralık değer kaybı oldu, bu da elinde TL bulunduranlara bir fırsat sunmuş oldu. Elinde altın bulunduranlar kesinlikle satmamalı. 15 gün sonra rüzgarın tersine döneceğini, hızlı yükselişlere başlayacağını göreceğiz.”

“GÜMÜŞ VE ALTINDA ARTIŞ BEKLENENDEN SERT OLACAK”

Ons gümüş 21.41 dolar. Ons gümüş tarafında 20.80 destek seviyesi. Görünüm kısa vade için düşüş trendinin sonlanacağı yönünde. Hızlı toparlanma bizi bekleyecek. Gram gümüş 19 lira seviyesinde. 18.50 destek seviyesi, yukarıda 20.50 direnç seviyesi var. Elimde TL olsaydı altın ve gümüş tarafında ciddi alımlar yapardım. Düşüşler kalıcı değil, yukarı yönlü hareketler beklenenden daha sert olacak ve alım fırsatı vermeden yoluna devam edecektir."