'Allah'a Ismarladık'

İyi Parti'nin ağır isimlerinden biri olan Koray Aydın, sosyal medya hesabından paylaştığı açıklama ile İyi Parti'den istifa ettiğini ve artık bağımsız bir vekil olarak yoluna devam edeceğini ifade etti. 

'Allah'a Ismarladık'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Aydın'ın" İyi Parti'de varlığımıza, görüş, fikir ve önerilerimize artık pek fazla ihtiyaç duyulmadığına üzülerek kanaat getirmiş bulunuyorum" sözleri dikkat çekti.

Aydın, yayınladığı istifa metninde dikkat çeken ifadelere yer verdi. " İyi Parti'deki bütün bu erime ve gerileme süreci, bizzat Sayın Akşener'in sevk ve idaresinde gerçekleşti" diyen Aydın, "Sayın Meral Akşener'e yaptığımız uyarılar ise kulak ardı edildi. Yerel seçimlerdeki hatalı karar ve yanlış söylemlere itiraz eden il ve ilçe teşkilatlarımız ötekileştirildi." dedi. Akşener ve Erdoğan arasında yapılan görüşmenin içeriğinin açıklanmamasının ise partinin kuruluş felsefesinin temelden sarstığını ifade etti.

Koray Aydın'ın istifa açıklamasının tam metni ise şu şekilde;

ALLAH'A ISMARLADIK İYİ PARTİ

"Ayrılıklar zor ve hüzün doludur. Haksızlık ve hukuksuzluklar karşısında cesur insanlar olarak, İyi Parti'yi büyük umut heyecan ve hayallerle; büyük emek, gayret ve fedakârlıklarla kurduk.

İyi Parti gerçek bir mücadelenin ve hikâyenin sonucu doğdu. İyi Parti kurulmasıyla birlikte Türkiye'de pek çok şeyi değiştirdi, muhalefete ve milletimize umut oldu. AK Parti iktidarlarına karşı kazanılan en büyük başarıların öznesi oldu.  Ancak son iki yıldır bir şeyler ters gitmeye başladı. İyi Parti, tam kitlelere açılacağı bir dönemde içine kapandı, 2023 genel seçimleri öncesi yersiz ve zamansız bir şekilde ilçe ve illerde kongre sürecini başlatarak enerjisini iç rekabete harcamak durumunda kaldı.

2023 genel seçimlerine giderken Altılı Masa sürecinde yetkili kurulların tam desteği olmasına rağmen hatalı bir strateji yürütüldü. Akabinde tamamen ötekileştirmeye ve adaletsizliğe dayanan, sözde milletvekili temayül yoklaması ile yeni bir ayrışma süreci daha yaşandı.Bir zamanlar huzur ve güven dolu İYİ Parti Ailesi'nin evinde artık huzursuzluk ve güvensizlik baş gösterdi.2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili genel seçimlerinde ise en hafif tabirle "kendini tekrar eden" bir parti konumuna düştük, bir arpa boyu yol alamadık.2024 yerel seçimlerinde, iktidarın değirmenine su taşıyan söylem, eylem ve politikalar; milletimiz tarafından kesinlikle reddedildi ve İYİ Parti tarihinin en büyük seçim hezimetini yaşadı.

Bu süreçlerde gerek yetkili kurullarda gerekse de bizzat Kurucu Genel Başkan Sayın Meral Akşener'e yaptığımız uyarılar ise kulak ardı edildi.Yerel seçimlerdeki hatalı karar ve yanlış söylemlere itiraz eden il ve ilçe teşkilatlarımız ötekileştirildi.Bu başarısızlıkların ardından kurultaylar toplansa da tam ve kâmil manada bir özeleştiri yapılamadı.İYİ Parti, bugün itibariyle 2023 yılı başındaki 617 bin 513 üyesinin üçte birini, 2023 genel seçimlerinde aldığı oyun da yarıdan çoğunu 2024 yerel seçimlerinde ne yazık ki kaybetti.İYİ Parti'deki bütün bu erime ve gerileme süreci, bizzat Sayın Akşener'in sevk ve idaresinde gerçekleşti.Biz, bütün bu dönemlerde İYİ Parti zarar görmesin diye, azami gayret gösterdik, son derece hassas davrandık ve kılı kırk yardık.Görüş, fikir ve önerilerimizi yetkili kurul toplantılarında açık ve net bir şekilde ifade ettik. Parti içi sorunları basın ve kamuoyu önünde asla konuşmadık ve tartışmadık.İYİ Parti, her türlü haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı, Saray'la sembolleşen tek adam düzenine karşı, Türkiye'de hak, adalet ve medeniyet yolunun taşlarını döşemek için İYİ'ler ve Cesurlar Hareketi olarak yola çıkmıştı; Saray'a giden yolun taşlarını döşemek için değil.

İYİ Parti Kurucu Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ile Sayın Cumhurbaşkanının, Saray'da yaptığı Parti'den habersiz görüşmenin konusu ve içeriğinin açık ve net bir şekilde açıklanmaması halinde; İYİ Parti'nin kuruluş felsefesinin temelden sarsılacağına ve Parti'yi dağılmaya sürükleyeceğine dair, birer hafta arayla iki önemli açıklama yaptım.Yaptığımız çağrılara, İYİ Parti tabanı ve aziz milletimiz büyük bir ilgi ve teveccüh gösterirken, İYİ Parti yönetimi açıklamalarıma duyarsız ve kayıtsız kaldı; endişelerimi, uyarılarımı ve önerilerimi dikkate almadı; gerekli adımları zamanında, yeterince ve gereğince atmadı. hraç taleplerini görmek durumunda kaldık.

Gelinen noktada;İYİ Parti'de varlığımıza, görüş, fikir ve önerilerimize artık pek fazla ihtiyaç duyulmadığına üzülerek kanaat getirmiş bulunuyorum.Bu kanaate varmamda Saray'daki malum görüşme ve sonrasındaki gelişmeler, bardağı taşıran son damla olmuştur. Dolayısıyla bu kanaatim yaklaşık iki yıllık bir sürece dayanan, belli bir birikimin sonucudur.25 Ağustos 2017 tarihinde ömrümüzü vakfettiğimiz, baba ocağımız olan eski partimizden ayrılırken şu sözleri ifade etmiştim:

"Hiçbir çıkar ve hesap gütmüyorum. Olacaklarım, hali hazırda olduklarımdan fazla değildir. Tek muradım, çocuklarımıza ve torunlarımıza daha müreffeh bir Türkiye Cumhuriyeti bırakabilmek için son nefesime kadar mücadele etmektir."

Bugün de aynı noktadayım. İYİ Partili dava arkadaşlarımla yaptığım uzun istişareler sonucunda; özetle ifade ettiğim gerekçelerle, Kurucular Kurulu Üyesi ve Ankara Milletvekili olduğum, belli dönemlerde önemli görevler üstlendiğim İYİ Parti'den üzülerek istifa ediyorum.İYİ Parti'nin mevcut Genel Başkanı Sayın Müsavat Dervişoğlu'na ve yönetimine başarılar diliyorum.Kuruluşundan bugüne kadar İYİ Parti'nin hemen her kademesinde emek vermiş, alın teri dökmüş ve mücadele etmiş bütün dava arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum, varsa haklarımı helal ediyorum, onların da haklarını helal etmelerini diliyorum.Ülkesine ve milletine aşık bir Türk milliyetçisi olarak hizmetlerime ve mücadeleme Bağımsız Milletvekili olarak devam edeceğim.Allah'a ısmarladık İYİ Parti.

Kalın sağlıcakla.Selam ve saygılarımla."

Koray Aydın içini dökerek, yanlış ve hatalı bulduklarını açıkça dile getirerek ve “baba ocağım” dediği MHP’den ayrılırken duyguları ve siyasetten beklentileri neyse aynı noktada olduğunu açık yüreklilikle ifade edip izzet ü ikbal ile İyi Parti’den ayrıldı.

Siyaseti bağımsız olarak sürdüreceğini ifade etse de önümüzdeki süreçte yeni kurulacak bir partide yer alması mümkün olabilir. Özellikle Yavuz Ağıralioğlu’nun kuracağı yeni partide aktif roller üstlenebilir.

Koray Aydın’ın istifasından daha önemlisi kendisini istifaya yönelten  süreçleri her siyasi partinin iyi okuyup analiz etmesi gerekiyor. Zira bugün Koray Aydın’ın itiraz ettiği  fakat genel merkeze söz dinletememe  gerçeğini birçok vicdanlı milletvekili, il başkanı ve belediye başkanları da yaşıyor. 

Kora Aydın’ın da istifasıyla İyi Parti topal ördek konumuna düştü. Zaten işler iyi gitmiyor ve parti ciddi bir erime süreci yaşıyordu, bu istifayla iyi Parti ülkücü tabanı kaybetmekle kalmadı bu cenahı yeni arayışlara itti.