Akkaraman Ve Morkaraman Irkı Koç Dağıtımı Gerçekleşti

Tarım ve Orman Bakanlığı, Damızlık koç teke yetiştiriciliğinin desteklenmesi projesi kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı salonunda P Hibeli Akkaraman ve Morkaraman ırkı koç dağıtımı gerçekleşti.

Akkaraman Ve Morkaraman Irkı Koç Dağıtımı Gerçekleşti

Düzenlenen programa İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan Karahan, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Sezer, Teknik Personel ve üreticiler katıldı. 
İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan Karahan yaptığı açıklamada “Beritan aşireti ve Şavak aşiretimizin kadim tarihten beri otlak alanı olan ve Türkiye'de sayılı kapasiteye sahip olan küçükbaş hayvancılığı geliştirmek üzere de birçok proje uyguluyoruz. Birkaç hafta öncesinde hayvancılığın en yoğun yapıldığı Karakoçan İlçemiz de Merkezi Erzurum'da olan DAP Kalkınma İdaresi marifetiyle dağıttığımız otomatik yem makinaları işlerinizi kolaylaştırdı. Biz daha önceden bakanlığımız olarak Türkiye'de sayılı illerde olan hayvancılığı geliştirme kapsamında ilimizde damızlık koyun keçi birliği ile işbirliği içerisinde bakanlığımızın %50 hibesiyle damızlık koç teke geliştirme merkezinin inşaatını makine ekipmanı bitirdik ve hayata geçirdik. Bu projenin devamlılığı olan burada geliştirdiğimiz Koç ve tekerlere siz değerli üreticilere maliyetinizi düşürmek sizlere yardımcı olmak ve gerçekten üretim miktarınızı arttırmaya yönelik bir gayret olarak ortaya koyduğumuz yine %50 hibeli koç dağıtım töreni için bir aradayız. Biz daha önceden 3 etap halinde yaklaşık 500 adet Koçu sizlere yine kura sistemi ile dağıtımını gerçekleştirmiştik. Bugünde kurasını çekeceğimiz 19 adet morkaraman 240 adet akkaraman koçu olmak üzere toplamda 259 adet koça 75 tane üreticimize %50 hibe ile İnşallah dağıtımını gerçekleştireceğiz” dedi.
Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Sezer ise konuşmasında, “Karaman ırkı koçların kaliteli olduğunu ve siz üreticilerin satmaması gerektiğini belirterek Türkiye’de sadece 6 ilde dağıtımının yapıldığını ve bereketli olmasını dileyerek teşekkür etti.”dedi. (Bülten Haber)