Ak Parti-YRP Koptu

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, AK Parti ile ittifak görüşmelerinin kesildiğini belirterek 'En son geçen hafta pazar günü olacak görüşmeyi ertelemek istediklerini bildirmişlerdi. Onun dışında herhangi bir randevulaşma söz konusu olmadı' dedi.

Ak Parti-YRP Koptu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İttifak pazarlığında AK Parti'den Konya'yı istedikleri iddialarına da yanıt veren Kılıç, "AK Parti'den Konya Büyükşehir Belediyesi'ni istemedik. Bizden duymadıklarınıza inanmayın. Bizim herhangi bir talep ya da girişimimiz bu anlamda olmayacak. Ama AK Parti'den görüşmelere yeniden başlamak ya da bir liderler zirvesi gerçekleştirmek gibi bir talep gelirse, elbette bu talebe olumlu bakacağımızı ifade ettik" dedi.

Ak Parti ile YRP arasındaki ittifak görüşmelerinin bu noktaya geleceği belliydi. Zira Genel Başkan Yardımcıları Doğan Aydal ile Mehmet Altınöz’ün açıklamaları yenilir yutulur türden değil.

Her ne kadar YRP Genel Merkezi  de bu açıklamalardan rahatsızlığını “bizi bağlamaz” açıklamasıyla dile getirme gereği hissetmiş ise de Genel Başkan Fatih Erbakan’ın partideki irade ve gücü tartışılmaya başlanmıştı.

Siz kalkıp “Biz Ak partiyi kazandırma partisi değiliz” diyeceksiniz, Siz kalkıp  İstanbul adayı Kurum için depremin sorumlusu diyerek İmamoğlu’na övgüler dizeceksiniz sonra da ittifak görüşme daveti bekleyeceksiniz. Ak Parti’nin YRP ile ilgili ittifaka uzak durmasının en önemli sebebi bu.

Bu şartlar arasında YRP İstanbul ve Ankara’da kendi adaylarıyla seçimlere girecek ve Ak parti bu konuda yarışa diğer ittifak adaylarıyla birlikte gidecek.

Ve YRP’nin bu tavrı korkarız ki partiyi büyütmek yerine Saadet’in konumuna düşürecek.