Ah Bu Toplantı Fantezimiz!

Şehir olarak ne de çok seviyoruz toplantı yapmayı. Ve yine ne kadar çok seviyoruz matah bir iş yapmış gibi bunları sosyal medya hesaplarımızda paylaşmayı.

Ah Bu Toplantı Fantezimiz!

Son zamanlarda bazı STK’ların belki de tek etkinliği oldu toplantı yapmak. Bir de toplan-dağıl ritüelinin kendisi bu şehre bir hizmetmiş gibi sunulmuyor mu? Ve bunun keyfi ve hazzıyla, en önemlisi de diğer STK’lara nanik yaparcasına dimdik gezilmiyor mu bu şehirde? Aman Allah’ım bu ne keyfiyet bu ne keramet sormayın gitsin.

Son zamanlarda bu toplantıların vazgeçilmez ritüellerinden biri de üçüncü sınıf kaligrafi yazısıyla tabağa yazılmış isimlikler ve bununla öne çıkma gayreti oldu.

Ne konuşuyor, hangi isimler nasıl bir beyin fırtınası estirilip ve sonuçta bu şehir için hangi karar alınıyor ve harekete geçiliyor bilen yok, bunun şehre olumlu yansımasını gören hiç yok.
Toplanan, konuşan ancak şehre zerre katkısı olmayan bu toplantılara artık bir verimlilik standarttı getirilmesi lazım.

Eğer bir toplantı yapılacaksa bir tek gündemi olmalı ve o konu tüm detaylarıyla masaya yatırılmalı. Konunun uzmanlarının da davet edildiği toplantı sonunda alınan kararla birlikte bu kararın şehre nasıl yansıyacağına dair kamuoyu bilgilendirilmeli.

STK’ların birinci gündemi kendilerini öne çıkaracak ve medyada görünür kılacak çırpınışlar değil, şehrin kadim sorunlarını çözümünde sadra şifa olacak projeleri konuşmak, konuşmakla kalmayıp uygulamaya koymak olmalı.

Birçok STK’mız kendi projelerini tek başına hayata geçirme gücü ve yetkisine sahip olmayabilir. Valilik, Belediye, ETSO, OSB, Ticaret Borsası, Fırat Kalkınma Ajansı, DAP, TKDK gibi kurumların desteği ve paydaşlığıyla birçok proje hayata geçirilebilir.

Bunun için çokça toplanmak değil, tematik ve konunun uzmanlarıyla yapılacak toplantılarda öne çıkacak projeleri adım adım hayata geçirmek olacaktır.

Umarız bu toplantılar artık görev savmak formatından çözüm toplantılarına dönüşür.