Ağın, Alacakaya, Arıcak, Keban ve Sivrice Kapsama Alınmadı! Bu İlçeler Üvey Evlat mı?

Dün gece saatlerinde yayımlanan Resmi Gazete kararına göre Elazığ dahil olmak üzere, deprem bölgesinde bulunan 11 ilde çalışan kamu personellerine 6 aylık 2,059,99 TL miktarında ek tazminat ödeneceği bildirildi.

Ağın, Alacakaya, Arıcak, Keban ve Sivrice Kapsama Alınmadı! Bu İlçeler Üvey Evlat mı?

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerden etkilenen bölgelerde görev yapan kamu personeline yönelik karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan karara göre bu kişilere 6 ay süreyle 2 bin 59 lira 99 kuruş tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenecek.

Bu kapsamda Elazığ ve 5 ilçesi de bu karardan faydalanacak. Ancak Ağın, Alacakaya, Arıcak, Keban ve Sivrice ilçeleri ise bu kapsama dahil edilmedi.

Konuyla ilgili Memur-Sen Elazığ İl Temsilcisi İbrahim Bahşi bir açıklama yaptı. Kararın hayırlı olmasını dileyen Bahşi Elazığ'da kapsama alınmayan diğer 5 ilçenin de bu destekten yararlanmasını istedi. Bahşi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 1 Mayıs'ta gerçekleştirdiğimiz Memur-Sen 7. Olağan Genel Kurulumuzda da "Afet Bölgesindeki Kamu Görevlilerine Tazminat Verilsin" talebimizi genel başkanımız Ali Yalçın bizzat kürsüden ifade etmişti.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile deprem bölgesindeki kamu görevlilerimize 6/2/2023 tarihinden itibaren 6 ay süreyle aylık 2.059,99 ₺ tazminat ve 972 ₺ fazla çalışma ücreti olmak üzere toplamda 3.031,99 ₺ ödeme yapılacaktır.

Hayırlı uğurlu olsun...

Fakat Elazığ ilimizin tamamının bu kapsama alınmaması bizi üzmüştür. Depremi fazlasıyla hisseden ve fay hattı üzerinde olan ilimizde sarsıntılar hala devam etmektedir. Bu bağlamda tazminat kapsamına dahil edilmeyen Ağın, Alacakaya, Arıcak, Keban ve Sivrice ilçelerimizin de ivedilikle deprem tazminatı kapsamına alınmasını talep ediyoruz."