AF mı Yapılandırma mı?

Vatandaşların kamuya olan borçları için cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi geliyor. 31 Aralık 2022'ye kadar oluşan borçlar yapılandırılacak. Çalışma kişilerle birlikte esnaf ve şirketlerin vergi, sigorta primi borçlarıyla cezalar için de yapılandırma imkânı sunulacak. Yapılandırmayı olumlu bulanlarla birlikte, uygulamanın devlete olan borcunu zamanında ödeyen dürüst ve duyarlı vatandaşlara haksızlık yapıldığını dile getirenler de var.

AF mı Yapılandırma mı?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kübra Kabukçu/Hükümet, seçimler öncesi Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması için harekete geçti. 
31 Aralık 2022 tarihine kadar olan vergi borcu ve SGK borçları yapılandırılacak. Borçların uzun vadelere bölünmesi ve anaparaya işleyen faizlerin büyük kısmının silinmesi bekleniyor. Detaylar, pazartesi günü yapılacak kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklayacak.

AF mı Yapılandırma mı?

KRİTİK TARİH 31 ARALIK 2022

Buna göre 31 Aralık 2022'ye kadar devlete olan tüm borçlar yapılandırılacak. Vergi, sigorta primi (SGK ve Bağ-Kur), idari para cezaları gibi borçlar yapılandırmaya dahil edilecek. Şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı da tanınacak. Belediyelere olan emlak vergisi borçları, elektrik, su ve öğrenim kredisi borçları da yapılandırma içine alınacak. Motorlu Taşıtlar Vergileri, nüfus cezaları, köprü ve otoyol kaçak geçiş cezaları, gümrük cezaları, askerlik cezalarının da yapılandırma kapsamına alınması bekleniyor.

TAKSİTLİ ÖDEME İMKANI

Taksitli ödeme seçeneklerinin yanında anapara borçlarına işleyen faizlerin büyük kısmının silinmesi bekleniyor. Daha önce de yapılan yapılandırmalarda olduğu gibi 36 aya kadar vade yapılması beklentisi yükseldi. Belli periyotlarda yapılacak olan taksitlendirmeler borçluları zorlamadan ödeme imkânına kavuşturacak. Yüzde 90'a kadar borçların silinmesi imkanı olacak. Belirli tutarın altında olan borçların tamamının silinmesi söz konusu olabilir. 

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK? 

Yapılandırma işleminin vergi borçları; maliyeye olan vergi borçları henüz kesinleşmemiş veya dava sürecinde olan cezalar, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ve sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen sigorta primlerini kapsaması bekleniyor.

AF mı Yapılandırma mı?

KABİNEDE ELE ALINACAK

Yapılandırma paketi Pazartesi günü kabinede masaya yatırılacak. Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın paketin ayrıntılarını açıklaması bekleniyor. Paketin en geç şubat ortasında yasalaşması bekleniyor.

MÜKELLEFLER İÇİN DE BÜYÜK BİR AVANTAJ 

Konu ile ilgili Elazığ Hakimiyet Gazetesine açıklamalarda bulunan Mali Müşavir Fırat Bulut,“Para cezaları olan mükellefler için çok iyi bir çalışma. 31 Aralık 2022 yılı itibari ile baz alınıyor. Verginin peşin ödenmesi halinde cezanın yüzde doksanını silecekler. Mükellef içinde çok büyük bir avantaj bu. Bunu değerlendirmek lazım.”dedi.

ÇALIŞMA ÇOK OLUMLU BULUNUYOR

Bulut, “Biliyorsunuz ki şirketler için de matrah artırımı çıkacak. Şirket için ama şahısları da kapsayabilir. Kısacası bütün mükelleflerin bu konuyu takip etmesi lazım. Müracaat etmeleri gerekiyor. 31 Aralık 2022 vadeli vergi borçlarını kapsıyor. Biz de muhasebeciler olarak zamanla bilgi vereceğiz. Bu çalışmayı muhasebeciler olarak çok olumlu buluyoruz. Zaten vatandaşlar bekliyordu böyle bir çalışmanın yapılmasını.”dedi. 

AF mı Yapılandırma mı?

MÜKELLEFLERİN ÇOĞU BORÇLU

Fırat Bulut,“Vergi dairesinde biriken bir sürü borç var. Mükelleflerin çoğu borçlu. Gerek trafik para cezaları, gerek vergi borçları, sigorta idari para cezaları, hepsi bekliyor. Bizler de bu affı bekliyorduk. Beklentilerimiz karşılandı. 
Af gelecek cezalar ise şöyle:
1-Vergi borçları
2-Maliyeye olan vergi borçları henüz kesinleşmemiş veya dava sürecinde olan cezalar
3-Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri
4-Motorlu taşıt vergileri
5-Trafik cezaları
6-Nüfus cezaları
7-Askerlik cezaları
8-Otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları
9-Gümrük cezaları
10- Sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen sigorta prim borçları “diye ifade etti. 

AF HERKESİ MEMNUN ETTİ

Borcu olan mükelleflerin çıkacak af  ve yapılandırma sayesinde rahatlayacağını ifade eden  Bulut,“ Vergi borçlarına af gelmesini bekleyen milyonlarca vatandaş vardı.  Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi ve SGK borç yapılandırması için çalışmalara başlayan hükümet, 31 Aralık 2022 tarihine kadar olan vergi borçlarını yapılandıracak. Bu çalışma gerçekten borcu olan mükellefleri rahatlatacak. Yaşanan ekonomik sorunların ardından böyle bir af gelmesi, herkesi memnun etti.”dedi.

DÜRÜST VATANDAŞ YİNE CEZALANDIRILDI

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı af ve yapılandırma çalışmasından çok sayıda vatandaş ve firma sahipleri memnuniyetini dile getirirken, borcunu zamanında ödeyen ve devlete karşı tüm yükümlüklerini yerine getiren vatandaşların bu tavrının cezalandırılma anlamına geldiğini dile getiren Elazığlılar, af ya da yapılandırma çıkartılırken borcunu zamanında ödeyen  vatandaşların da korunması ve vergilerde indirim yapılması gerektiğini ifade ettiler.