Adıyaman'da Elazığ Tepkisi!

Adıyaman İnşaat Müteahhitleri Derneği tarafından Adıyaman Valiliği önünde yapılan basın açıklamasında, hazır beton fiyatlarına yapılan zamların geri çekilmesini ve bu durumun bütün Adıyaman halkını mağdur edeceği vurgulandı. Açıklamada Elazığ ve Malatya'daki fiyatlara da dikkat çekilerek il il maliyetler açıklandı.

Adıyaman'da Elazığ Tepkisi!

Adıyaman İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Bayram Doğru, Elazığ ve Malatya ile Adıyaman arasındaki beton fiyat farklarına tepki gösterdi.

6 ŞUBATTAN BERİ YÜZDE 200’DEN FAZLA ZAM

6 Şubat’tan bu yana betona yüzde 200 den fazla zam yapıldığını söyleyen Doğru:  

“250’den fazla sektörü etkileyen inşaat sektöründe beton firmaları 6 Şubat depreminde bin TL olan beton fiyatlarını jet hızında artırarak ve 3 gün öncede yapılan yüzde 25’lik artışla 2 bin 950 TL yaparak yıkılmış olan şehrimizde ve depremin yaşandığı 11 ilimizde vatandaşın ev sahibi olma hayalini bitirmiştir. Aynı şekilde 6 Şubat depreminde 70 TL olan çimentonun torbası bugün 185 TL ye çıkmıştır. Beton üretiminin en önemli girdilerinden olan enerjide bir yıldır fiyat artışı olmamasına rağmen çimento sektör temsilcilerinin yaptığı keyfi zam insanların konuta erişmesine büyük darbe vurmaktadır. Sektöre vurulan bu darbeyle inşaatın temel ana maddesi olan çimento; sektörün bütün kalemlerini etkileyecektir” dedi.

Adıyaman'da Elazığ Tepkisi!

YERİNDE DÖNÜŞÜM ETKİLENECEK

Yapılan zamların TOKİ ve yerinde dönüşüm projelerini etkileyeceğini söyleyen Doğru,

“Şehrimizde ve 11 deprem ilinde yapılan deprem konutları nedeniyle en büyük müşterisi olan devlet bu zulme artık dur demelidir. Yapılan bu zamlarla TOKİ konutlarının teslimi gecikecek ve vatandaşa maliyetini önemli derecede etkileyecek aynı zamanda vatandaşın yerinde dönüşüm projeleri hayal olarak kalacaktır. Devlet tarafından yerinde dönüşüm için verilen 750 bin TL kredi, 750 bin TL hibe de yapılan bu zamlarla eriyip gitmiştir” dedi.

ELAZIĞ VE MALATYA’DA DAHA DÜŞÜK

Elazığ ve Malatya’ya göre Adıyaman’da beton fiyatlarının yüksek olduğunu belirten Doğru şu ifadelere yer verdi:

"Beton Santralleri ve malzemenin şehir merkezine en yakın olduğu il olmasıyla maliyet daha düşük olması gerekirken tam tersine çevre illere ve Türkiye’nin nerdeyse en yüksek fiyata beton satılan ili durumundayız. Elazığ’da 2 bin 50 TL, Malatya’da 2 bin 280 TL, Şanlıurfa’da 2 bin 400 TL’yken Adıyaman’da bölgede en yüksek fiyatıyla 2 bin 950 TL’ye betonu almaktayız ve bu fiyat farkını bizler Adıyamanlılar olarak her zaman beton firmalarına ödüyoruz. Beton firmalarına ellerini depremzedenin cebinden çıkararak zamları geri alması, vekillerimizden, belediye başkanımızdan, valimizden kısaca Adıyaman’da sorumluluk his eden herkesten bir an önce Adıyaman’a sahip çıkıp, firmaların zamlarını geri çekmesi için gerekli girişimleri başlatmalıdırlar”