375 Bin Lira Hibe!

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki açıklamalarıyla duyurulan bu destek, yeni iş kuran gençlere sağlanacak mali yardımı kapsıyor.

375 Bin Lira Hibe!

Bakan Bak, genç istihdamını teşvik amacıyla yapılan bu hamlenin detaylarını paylaştı.

Gençlere yönelik istihdam teşvikleri kapsamında, 18-29 yaş arası gençlerin sigorta primleri devlet tarafından karşılanacak. Bu önlemle genç işsizliği azaltmayı hedefleyen hükümet, gençlerin kendi işlerini kurmalarını teşvik etmek için de önemli adımlar atıyor.

Hibe detayları: Sektörel teşvikler artırılıyor

KOSGEB tarafından verilen hibe desteğinin detayları, girişimcilerin sektörel tercihlerine göre çeşitleniyor. Girişimcilik Destek Programı'nda, geleneksel sektörler için 65 bin liraya, orta yüksek teknoloji sektörleri için 275 bin liraya ve yüksek teknoloji sektörlerinde faaliyet gösterecek işletmeler için ise 375 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacak.

Ekonomiye katkı ve istihdam artışı hedefleniyor

Bu finansal desteklerle yeni işletmelerin piyasada tutunması ve sürdürülebilir bir şekilde faaliyet göstermeleri amaçlanmakta. Hibe programının temel hedefi, yeni iş kuracak girişimcilerin ekonomiye kazandırılması ve genç iş gücünün istihdamının artırılması olarak belirlenmiştir.

Başvuru süreci nasıl işleyecek?

Girişimciler için hibe başvuruları, KOSGEB'in resmi kanalları üzerinden yapılmaktadır. Potansiyel girişimcilerin, KOSGEB'in belirlediği kriterlere uygun projeleri ile başvuruda bulunmaları gerekmekte.