17 Kasım Son Gün

Ak Parti'de salı günü gerçekleştirilen MKYK'nın ardından 31 Mart yerel seçimleri takvimi de belli oldu. Buna göre aday adaylığı müracaatları 9 Kasım Perşembe başlayıp 17 Kasım Cuma günü sona erecek.

17 Kasım Son Gün
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bu takvimin belirlenmesinin ardından YSK’nın da seçim takvimi bir iki gün içinde açıklaması bekleniyor. YSK’nın açıklayacağı takvime göre kamu ya da siyasi teşkilatlarda görevliler bulundukları görevden istifa edecekler ve bu belgelerle partilere müracaatlarını yapacaklar.

Ak Parti seçim takvimini açıklamasına rağmen Elazığ’da aday adayı sayısında herhangi bir artış yok. Geçen haftaya kadar üç aday sahada olurken son hafta Abdullah Karadağ’ın da yarışa girmesiyle aday adayı  sayısı 4’e çıktı.

Önümüzdeki, hafta kamu görevlilerinin istifa süreci başladığında bir iki ismin daha sürece katılması bekleniyor. Bu tabloya göre Elazığ yerel seçimlerinde Ak Parti’deki aday adayı sayısı 6-7’yi geçmeyecek.

Aday  adayı sayısının çok olmamasının en önemli sebebi;  yarışta bulunan isimlerin özellikle mevcut Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın gerçekleştirdiği hizmetlerin karşılığı oluşan kamuoyu desteği ve hizmetleriyle memnuniyet anketlerinde çok önde çıkması.

Tabloyu ve muhtemel adayı gören diğer isimler, kaybedecekleri bir yarışta bulunarak isimlerini yıpratmak istemiyorlar. Ak Parti genel merkezinin kasım ayı ve aralık ayında yapacağı anketler sonucu birçok il ve büyükşehir belediye başkan adaylarının aralık ayı başından itibaren açıklanması bekleniyor.