125 cc'yi Geçmeyen Motorlarda B Sınıfı Ehliyet Geçerli Olacak

Resmi Gazete'de yer alan 'Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' ile 'B' sınıfı ehliyete sahip olanlar, belirli koşullar dahilinde 125 cc'ye kadar olan motosikletleri artık kullanabilecek.

125 cc'yi Geçmeyen Motorlarda B Sınıfı Ehliyet Geçerli Olacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yer aldı.


Bu kapsamda B sınıfı sürücü belgesi ile her türlü ticari amaçlı kullanılan motosikletler dışında  A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de yer alacak .

Paylaşılan yönetmelik kapsamında deneyim açısından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesi olmak, gereken sağlık şartlarını bulundurmak ve daha önce sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak şartıyla , tespit edilen direksiyon eğitimi dersini bitererek uygulama sınavında başarılı sonuçlanması ve buna dair Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına geçmesi durumunda 125 cc'ye kadar olan motosikletler sürülebilecek.

Bu anlamda sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod ilave edilmesi için yeterli bulunuyor. Sürücü belgesi üstüne kod yerleştirilmesine gerek kalmayacak.

Diğer yandan söz konusu bireyler, istekleri dahilinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine geçirebilecek.