11 İle 1 Milyar Dolar Hibe

6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler, binlerce can aldı. Toplamda 11 ilde yıkılan binalar, depremzedeleri evsiz bıraktı. Devlet ise tüm imkânlarını seferber ederek vatandaşların barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşıladı.

11 İle 1 Milyar  Dolar Hibe

Deprem bölgesinin kalkınması için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.  Deprem sonrası hem ülke içi hem de ülke dışından önemli oranda insani ve yaşam malzemesinin gönderildiği 11 ilin yaralarının sarılması amacıyla yürütülen çalışmalar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla ve büyük bir hızla devam ediyor.

TOKİ KONUTLARI YÜKSELİYOR

TOKİ tarafından hak sahiplerine verilmek üzere rezerv alanlarında inşa edilmeye başlanan binalar yükselirken, değişik kurum ve kuruluşlar da 11 ilin yeniden ayağa kalkması amacıyla hibe desteklerine devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 6 Şubat depremi sonrası Elazığ’da 20 bin 261 konut yapılacağını açıkladı.

Bu konutlardan; Elazığ merkezde Aşağı Demirtaş ve Yemişlik bölgesinde, Karakoçan, Palu, Sivrice ve Baskil ilçelerinde ise ihale edilerek yapımına başlanan konutlar etaplar halinde yükseliyor.

Temeli atılan ve etaplar halinde yapılacak 2 bin 936 konuttan 410 dairelik 22 blokta kaba inşaat  tamamlandı. Bitirilen bloklarda iç ve dış sıva işlemleri yapılıyor.

TÜM KONUTLAR 3+1 OLACAK

3+1 olarak, bodrum, zemin, artı 4 kat şeklinde inşa edilen konutlar yaklaşık 105 metrekare olacak. Zemini sağlam alanlarda yapılan deprem konutları güvenirliği ile de göz dolduruyor. TOKİ, yeni yaptığı ihalelerde köy evlerini de betonarme olarak inşa ediyor.

ŞEHİRLER YENİLENİYOR

7'nci aya girilen asrın felaketinde şehirleri yeniden ayağa kaldırmak ve normale döndürmek amacıyla ekiplerin zorlu mücadelesi sürüyor. Bu süreçte en büyük mücadele ise güvenilir konutlar için veriliyor. Bir yandan afet konutları yükselirken, bir yandan da kent yeniden şekilleniyor.

DÜNYA BANKASINDAN 1 MİLYAR  DOLAR DESTEK

Depremin en çok yıktığı 11 il için Dünya Bankasının 1 milyar  dolar destek sağlayacağını açıklayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 'Türkiye Deprem Sonrası İyileşme ve Yeniden İmar Projesi' kapsamında deprem felaketinden etkilenen yerlerin ihya edilmesine yönelik Dünya Bankası'nın 1 milyar dolarlık kredi finansmanını onayladığını duyurdu.Kredinin 684 milyon dolarlık kısmı kırsal alanlardaki konut ve altyapı projelerine harcanacak.

KREDİNİN BİR KISMI GELDİ

Kredinin 684,8 milyon dolarlık kısmının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na tahsis edildiğini belirten Özhaseki, şu ifadeleri kullandı:

296,5 milyon dolarlık kısmı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın deprem bölgesinde kırsal alanlarda yapacağı konutlarda, 388,3 milyon dolarlık kısmı ise Bakanlık bünyesindeki İller Bankası'nın (İLBANK) deprem bölgesindeki altyapı projelerinde kullanılacak.

BELEDİYELERE ÖNEMLİ DESTEK

Kredinin karşılıksız olarak verilecek 388,3 milyon dolarlık kısmının İLBANK'ın deprem bölgesinde yapacağı altyapı projelerinde kullanılacağını kaydeden Özhaseki, temin edilen krediyle birlikte çalışmaların daha da genişleyeceğini ifade etti.

Özhaseki, bu kapsamda deprem bölgesinde, su, yağmur suyu şebekesi, katı atık yönetim tesisleri ve belediye itfaiye istasyonları ile hasar görmüş olan acil durum müdahale ve belediye ekipmanları, itfaiye ve kurtarma araçları ile katı atık toplama araçlarının yenileneceğini bildirdi.

ELAZIĞ BELEDİYESİ İHTİYAÇLARINI İLBANK’A İLETTİ

Dünya Bankası tarafından sağlanan 1 milyar  dolar finansman desteğinin 388,3 milyon dolarlık kısmı hibe olarak bölgedeki belediyelerin iş makinaları, altyapı tesisleri, itfaiye araçları, arama kurtarma ekipleri ve ulaşım hizmetlerinde kullanılacak.

Söz konusu hibe desteği çerçevesinde Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, çok sayıda iş makinası, arama kurtarma ekipmanları, toplu ulaşım hizmetlerinde kullanılmak üzere elektrikli otobüs, itfaiye aracı olmak üzere taleplerini hazırladıkları rapor eşliğinde İLBANK’a iletti.

Yapılacak değerlendirmeler sonrası talep edilen araçlar kısa bir süre içerinde ilimize getirilerek halkımızın hizmetine sunulacak.

HİZMETLERE ÖNEMLİ KATKI SUNACAK

Dünya Bankası tarafından hibe edilecek iş makinaları, itfaiye araçları, toplu ulaşım hizmetlerinde kullanılmak üzere otobüsler ile arama kurtarma ekipmanlarının, Elazığ Belediyesi’nin hizmetlerinin daha kısa sürede yapılması ve şehrin bir an önce ayağa kalkmasına önemli katkıları olacak.