Vali Kaldırım ve Başkan Şerifoğulları İncelemelerde bulundu

Vali Kaldırım ve Başkan Şerifoğulları İncelemelerde bulundu

Erkan BAY/Elazığ’ın Tarihi yerleşim yeri olan Harput’ta bulunan ve Elazığ Özel İdaresi’ne ait olan ‘’Harput Konağı’’ müze oluyor.

24 Haziran 2019 - 11:25 - Güncelleme: 24 Haziran 2019 - 14:46

İl Özel İdaresi bünyesindeki Harput Hünkar Konağı’nın turizme yönelik yöresel değerlerin bir arada bulunduğu müze haline dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı.

ÖNEMLİ BİR KARAR ALINDI

İl Özel İdaresi bünyesindeki Harput Hünkar Konağı’nın turizme yönelik yöresel değerlerin sergilendiği ve Harput’un tarihi anlatan müze olarak kullanılması yönünde karar alınmasının ardından çalışmalar başlamıştı.

MUSİKİ VE GASTRONOMİ MÜZESİ

Harput Konağının bir kısmı Musiki Müzesi olurken, diğer bir kısmı ise Gastronomi müzesi olacak. Gastronomi müzesinde Elazığ'ın yöresel yemekleri ve tarihi özellikleri sergilenecek.

 

VALİ KALDIRIM VE BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI İNCELEMELERDE BULUNDU

Yapılan çalışmalar kapsamında Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ve Elazığ Belediyesi Şahin Şerifoğulları  Gastronomi ve Kürsübaşı müzelerinin yapılacağı Harput Konağında incelemelerde bulundu.

ELAZIĞ, MÜZELER KENTİ OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLEYECEK

Başkan Şerifoğulları yaptığı açıklamada, “Bu birikime değer kazandırarak hem bugünde yaşatılması, hem de geleceğe taşınması gelecek adına sorumluluklarımız arasındadır. Seçim vaatlerimizin bir ayağı da şehrimize, ‘müzeler şehri’ kimliği kazandırmaktı. Şehrin kimliğini yansıtan müzelerle Elazığ, müzeler kenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek. Bunlardan Gastronomi Müzesi ile Kürsübaşı Müzesi için yer tahsisini gerçekleştirdik. Süratle bu iki müzeye ilişkin çalışmaları tamamlayacağız” dedi.

“İLİMİZ TURİZM AÇISINDAN BİR ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELECEK”

Şehirlerin kalkınmasında, kültürel kalkınmanın bir bütünün parçası olduğunu ifade eden Başkan Şerifoğulları, “Şehrimizin sahip olduğu değerlerle güçlenmesi gerekir. Bu değerler güçlendikçe inanıyorum ki ilimiz turizm açısından bir çekim merkezi haline gelecektir. Müzeler, kültür turizminin gelişiminde önemli etkiye sahip. Bu doğrultuda startını verdiğimiz Türkiye’nin en zengin mutfağı olan Harput mutfağının yaşatılacağı Gastronomi Müzesi ile Türk musikisinde istisnai bir yere sahip olan Kürsübaşı Müzesine ek olarak şehrimizin manevi değerlerinin tanıtılacağı Harput Alimler Müzesi, dünden bugüne şehrimizin birçok değerinin yansıtılacağı Kent Müzesi ve köklü bir geçmişe sahip yerel basınımızın tarihine ışık tutacak Basın Müzesini de bir bir şehrimize kazandıracağız. Şehrimizin tarihi ve kültürel birikiminin yansıtılacağı müzelerle, şehrimizin gelişimine katkı sağlayacağız” diye konuştu.

 

 

Bu haber 665 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin Elazığ’da Aldığı Tedbirlerin Ayrıntıları Belli Oldu
İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin Elazığ’da Aldığı Tedbirlerin...
Elazığ’daki bombalı saldırının 4.yılı
Elazığ’daki bombalı saldırının 4.yılı