PERTEK’TEN NE HABER?

PERTEK'TEN NE HABER?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımında sona gelinen Kömürhan Köprüsü’nde incelemelerde bulundu İlimiz Milletvekili Zülfü Demirbağ her ne kadar “leyim” dese de (kelimenin aslı lehimdir ve demirleri birleştirmek için değil teneke ve kablo türü hafif metalleri birbirine yapıştırma işlemidir) son kaynağı yaparak köprünün iki ucunu birleştirmiş oldu.

30 Eylül 2020 - 18:11 - Güncelleme: 30 Eylül 2020 - 18:19

Malatya ve Elazığ İl yöneticileri ile milletvekillerinin de hazır bulunduğu ziyaretin elbette şehrimiz için önemi büyük. Her ne kadar bu köşelerden  Kömürhan köprüsü ve tünelinin çok aciliyet kesbeden bir ihtiyaç olmadığını yazsak ve bu görüşlerimiz dolayısıyla dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’a şikayet edilsek de biz durduğumuz yerdeyiz  ve Kömürhan Köprüsünün yerine Pertek Köprüsünün dile getirilmesi ve hayata geçirilmesinden yana olduğumuz görüşünde ısrarcıyız.

Zira Kömürhan Köprüsü diye köprümüz zaten vardı. Olmayan tüneller ise mevcut yolu sadece bir kilometre kısaltıyordu ve bunun süresi de sadece bir dakikaydı.

Oysa Doğu, Güneydoğu ve Akdeniz Bölgesini Karadeniz’e bağlayan bir köprümüz yoktu ve ulaşım hala feribotla  bin bir çile ve tehlikelerle yapılıyordu Pertek’te.

Ve yine Pertek köprüsü, maliyeti itibarıyla Kömürhan köprüsü ve tünellerinin belki de 50’de biri kadardı. Nasıl bir düşünce ve mantıkla Pertek Köprüsü yerine hiç de ihtiyaç duyulmayan, halk tarafından da talep edilmeyen ve sorun olarak dile getirilmeyen bu yapıya milyonlar  aktarıldı  anlayan beri gelsin.

Fantezi yapı ve projelerle paramız taşa toprağa gömülüyor ve oluşan cari açıklarla enflasyon ile birlikte işsizlik sürekli atıyor.

Köprü bir aksilik olmazsa 15 Aralık 2020 tarihinde açılacakmış. Köprü ve tüneller açıldıktan sonra şehrimize bir prestij kazandıracak ve önemli oranda  sürüş ve güvenlik konforu sağlayacak ama yapılan masraflar bütçede kara bir delik açmış olacak.

Köprü için tek tesellimiz, projenin kamu kaynakları ile yapılmış olması. Ya diğer köprüler gibi yap-işlet modeli ve geçiş garantili yöntemiyle verilseydi…

Her neyse, bu bedel keşke Çimento Fabrikasının il dışına taşınması için, her evde bulunan üniversite mezunu işsizlerimiz için istihdam için kullanılsaydı.

Son söz ve yalın gerçek: kamu kaynaklarımız verimli ve akıllı kullanılmıyor. Demirel’i Erbakan’ı ve Özal’ı yetiştiren Devlet Planlama Teşkilatına acil ihtiyaç var bu ülkede..

Bu haber 988 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • A.Esen
    2 ay önce
    Kömürhan köprüsünün konjektör itibariyle ihtiyaç olmadığını yapıma başlarkende belirtmiştim aynı yerdeyim objektif gerekçeler gereği kimse kusura bakmasın şu an için fantezi bir yatırım.Yetkililer araç sayısı,zaman,yakıt gibi birtakım istatiksel verilerle yatırımın verimliliğini izaha çalışsada kimse kusura bakmasın herkesin hesap yapma yeteneği mevcut o yaptığınız hesapları birde gidin Pertek iskele başında bir kaç saat oturup yapmanızı tavsiye ederim Kimse kusura bakmasın bu yatırımın rantabl olduğunu kimse bana inandıramaz.Aksini iddia eden varsa verilerini paylaşaşabilir.DEVLET muktedirken bu tür yatırımların teknik fizibilitelerini Devlet Planma Teşkilatı yapardı. Şimdi İnan’ın bende bilmiyorum..!!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF YERLER VE KİŞİLER LİSTESİ
SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF YERLER VE KİŞİLER LİSTESİ
KÜÇÜKAY AİLESİ'NİN ACI GÜNÜ
KÜÇÜKAY AİLESİ'NİN ACI GÜNÜ