LOJMAN KENT OLMAYALIM

LOJMAN KENT OLMAYALIM

24 OCAK DEPREMİNİN  ARDINDAN ŞEHİRDE TOKİ TARAFINDAN YAPILACAK TEK TİP, 5 KATLI  VE ADETA  AFET KONUTLARI DENECEK  BİNALARLA ŞEHRİN LOJMAN   KENT GÖRÜNTÜSÜNE BÜRÜNMESİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR

26 Şubat 2020 - 18:20

24 Ocak'ta yaşanan depremle birlikte yıkılan ya da ağır ve orta hasarlı binaların yeniden yapılması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. TOKİ  Sürsürü Mahallesinde yapacağı konutlarda temel atma aşamasına geldi. Mustafapaşa mahallesinde ise halen  yıkım işlemleri sürdüğü için temel atma töreninin önümüzdeki haftalarda yapılması planlanıyor. Abdullahpaşa’da devam eden yıkımların ardından bu mahallemizde de yeni konutların temeli atılmış olacak.

EN BÜYÜĞÜ AMA..

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ tarihindeki en büyük kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirileceğini açıklamış ve bu kapsamda 19 ya da 20 bin konutun yapılacağını ifade etmişti.

20 bin konutun TOKİ tarafından ve tip projelerle inşa edilecek olması, Elazığ’ın çok sayıda afet ve konutlarının inşa edildiği bir “lojman kent” görüntüsüne dönüştürülmesi vatandaşta tepkiye sebep oldu.

20 bin gibi oldukça fazla sayıda yapılacak ve TOKİ’nin tip projesi ile inşa edilecek konutların, Erzincan örneğinde olduğu gibi şehrin bir  afet bölgesi imajı vermesi, başta yeni yatırımcılar olmak üzere şehir ekonomisine katkı sunacak iş insanlarının yatırım yapma fikrini psikolojik olarak olumsuz etkileyeceğini ifade eden uzmanlar, bu konuda TOKİ’nin hem proje hem de kat sayılarında değişikliğe gitmesi gerektiğine vurgu yapıyorlar.

TOKİ DIŞI ALTERNATİFLER OLMALI

Gerek acilen gerekse önümüzdeki birkaç yıl içerisinde şehrin 2000 yılı öncesi inşa edilmiş önemli orandaki konutlarının yenileceğine vurgu yapan uzmanlar, bu yenileşmenin depreme dayanıklı bina yapmakla birlikte şehrin gelişmesi, kalkınması ve cazibe merkezi olması yönünde çalışmaların yapılmasının gerekli olduğunu ifade ediyorlar.

Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek konutların sadece TOKİ tarafından yapılmasının ilk etapta daha mantıklı olduğu gibi bir yansımanın kamuoyunda yer aldığına dikkat çeken uzmanlar, bu konuda hem vatandaş hem şehir hem de devletimiz açısından farklı alternatif arayışları içerisine girmenin daha doğru  olacağını belirtiyorlar.

VATANDAŞ BELEDİYE MODELİNE DAHA YAKIN

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın ilimizde yenilenmesi gereken binaların TOKİ ile birlikte Elazığ Belediyesi tarafından da inşa edileceği açıklamasının ardından özellikle Abdullahpaşa’da evi yıkılan vatandaşların gözü kulağı belediyeye çevrildi.

Şehrin batıdan giriş kapısı olan ve kentle ilgili ilk intiba  verecek olan bölgede Elazığ Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirme kararını memnuniyetle karşılayan vatandaşlar, bu dönüşüm ile hem kendilerinin hem de devletin önemli oranda kazancı olacağını belirtiyorlar.

Abdullahpaşa Mahallesinde Mili Emlak’a ait arazilerin belediyeye devriyle birlikte o alanda tüm Türkiye’ye örnek olabilecek, yeşil alanı, sosyal donatıları, sosyal merkezleri, aile yaşam merkezi gibi birimlerin de içinde olacağı “Elazığ modeli” bir dönüşümün yaşanacağını ifade eden uzmanlar, yapılacak konutların hem yerleşim planı, hem iç mimarisi, hem görüntüsü hem de sağlamlığı ile takdir göreceğini ifade ediyorlar.

Bu haber 4769 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Orkun Dörtsancak
  1 hafta önce
  Zemin 3,Z 4 sacmaligina bı son verelim.Ne demek yani Sovyet kolhoz tipi konutlarla ,başlıkta denildiği gibi lojman kent anlayışı çağdışı dir.Artik sağlam zemini oluşturduktan sonra suyun üstüne bile bina yaparsın,kat sınırlamasına gelince, belediyenin kanunlaştirdigi yeni imar planı na uygun gerekli yerlerde 10-15 katlı,bazı yerlerde ise daha az katlı bahçeli nizam olması görsellik ve estetik açıdan çeşitliliği getirecek modern bir şehir kurmak için kaçırılmaz bir fırsattır.Bunu bize sağlayan Rabbimize hamd,şehitlerimize gani gani rahmet diliyoruz.
 • Yusuf şahin
  1 ay önce
  Abdullahpaşa yı 5-6 katlı binalarla dar sokaklarla yeşilliği olmaya yapılarla Köy e çevirmeyin. Depremi öcü gösterip Elazığ köy yapma zihniyetinde olan cahiller çoğunlukta. Mühendislik denen bir ilim var, zemine çıkacağın kata göre istersen 9 şiddetindeki depreme göre proje yapar hesabı buna göre yaparsı Elazığ a 10-15 katlı geniş bulvarlar geniş yeşil alanlar havuzlu kamelyalı spor saha tesisli modern siteler halinde inşa etmek gerek. Cahilliğin lüzumu yok.
 • muhammed taha
  1 ay önce
  bu yazıyı müteahitler yazıp yollamamış ise ben hiç bir şey bilmiyorum. depremde tokinin tek evi yıkılmadı. yıkılanlar yada ağır ve orta hazasrlıların tamamı müteahit konutu. elazığlı kardeşim akıllı ol. depreme dayanıklı konutu sadece toki yapabilir. süslemeye kaçan müteahit kolondan, demirden, çimentodan çalar ki para kazansın. unutma akıllı ol..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yere maske eldiven atana 3.150 ₺ ceza!
Yere maske eldiven atana 3.150 ₺ ceza!
Vaka sayısı da arttı!
Vaka sayısı da arttı!