Erken yaşta evlilik mağdurlarına çözüm

Erken yaşta evlilik mağdurlarına çözüm

İkinci Yargı Paketinde erken yaşta evlilik hapsinde formül bulundu. Yaş farkı 10 yılın altında olan ceza indiriminden yararlanacak. Zorla yaptırılan evlilikler ise kapsam dışı tutulacak.

07 Kasım 2019 - 11:16

AK Parti, Türkiye'de uzun süredir tartışma konusu olan 18 yaş altı evlilikler nedeniyle mağduriyet yaşayan ailelerle ilgili önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. İkinci Yargı Paketi ile getirilmesi beklenen ve ceza infaz sürelerini kısaltan düzenlemeye, erken yaşta yapılan evlilikler sebebiyle hapiste olan eşlerin de dahil edilmesi planlanıyor. AK Parti hukukçularının ve Adalet Bakanlığının üzerinde çalıştığı ikinci Yargı Paketinde terör, cinsel suçlar, uyuşturucu ve mükerrer suçlar hariç olmak üzere ceza infaz sürelerinin kısaltılması öngörülüyor. Bu düzenleme yasalaşırsa; belli suçlar hariç, alınan cezanın yarısı infaz edilecek. Bu süreyi dolduran hükümlüler tahliye edilecek. Yargı Paketinin hazırlıkları sırasında, erken yaşta evlilikler nedeniyle hapis cezası alanların durumu da gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin de desteklemesi durumunda, ‘Bu meselenin çözülmesi' talimatını verdi. AK Parti kurmayları, “Bu durumda olanların büyük bölümü Roman vatandaşlarımız. Ancak, muhalefetin desteği olmazsa, Meclis gündemine getirilmemesi düşüncesi var” derken, paketteki taslak düzenlemeye göre, kadın ile erkek arasındaki yaş farkının 10 yılın üzerinde olmaması ve evliliklerinin resmen devam etmesi şartıyla, ceza indirimi öngörülüyor. AK Parti kaynakları, cezaevinde, yaş farkı 10 yılın üzerinde olan 40-45 kişinin bulunduğunu, diğerlerinin yaş farkının ise 10 yılın altında olduğu bilgisini verdi. Erken yaşta evlilikler sebebiyle alınan hapis cezasının infaz süresinin kısaltılması ile 7 bin civarında kişinin mağduriyetinin giderileceği belirtiliyor.

2'inci Yargı Paketinde yer alan infaz sürelerini kısaltan düzenleme kapsamına girecek erken evlilik mağdurları için taraflardan birinin reşit olmaması ve evliliklerinin resmi olarak devam etmesi şartı aranacak. Bu kriterlerin dışındakiler kapsamına alınmayacak. Cebir, şiddet, tecavüz yoluyla veya zorla yaptırılan evlilikler ise bu düzenlemenin dışında tutulacak.

Erken evliliklerle yönelik af düzenlemesi 2016 yılında gündeme gelmiş, kamuoyundan gelen tepkiler ve son anda muhalefetin itiraz etmesi nedeniyle gündemden kaldırılmıştı. Ancak, aradan geçen süre içinde erken yaşta yapılan evlilikler nedeniyle eşleri cezaevinde olan ailelerin mağduriyetleri artarak devam etti. AK Parti kaynakları, “İki taraf da rıza ile evlenmiş, aradan geçmiş 5-6 yıl, çocukları olmuş. Adam şimdi hapse atılıyor. Kadın ve çocuklar mağdur oluyor” değerlendirmesi yaptı

Kaynak: iha
Bu haber 721 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TESK Genel Başkanı Palandöken: “Korsan taşımacılığa asla geçit verilmemeli”
TESK Genel Başkanı Palandöken: “Korsan taşımacılığa asla...
Tunceli'de kayıp kardeşlerden birinin cansız bedenine ulaşıldı
Tunceli'de kayıp kardeşlerden birinin cansız bedenine ulaşıldı