DARBENİN YIL DÖNÜMÜNDE MECLİSTEN TEK SES

DARBENİN YIL DÖNÜMÜNDE MECLİSTEN TEK SES

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, kamusal mekanların adlandırılmasında "Kenan Evren" adının kullanımının yasaklanmasına ilişkin hazırladıkları kanun teklifini, TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirdi.

12 Eylül 2019 - 15:45

Darbenin yıl dönümünde meclisten sadece CHP’den ses gelirken, Milletvekili Erol, basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

12 Eylül 1980 darbesinin yıl dönümü olduğunu belirten CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “12 Eylül'de, demokrasinin askıya alındığı, TBMM'nin lağvedildiği, anayasanın kaldırıldığı, siyasi parti genel başkanlarının tutuklandığı, siyasi partilerin kapatıldığı, 10 binlerce insanın işkenceden geçirildiği, işten atıldığı bir süreç  işletildi” dedi.

“BU OLAY TÜRK DEMOKRASİSİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR”

12 Eylül'ün unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğini vurgulayan Milletvekili Erol, “ AK Parti hükümetlerinin takdir ettiği işlerinden birisinin de Milli Güvenlik Konseyi üyeleri ve Evren ile ilgili "Anayasanın askıya alınması, parlamentonun kapatılması ve askeri darbe"den dolayı dava açılmasıdır. Bu olay Türk demokrasisi açısından çok önemlidir” diye konuştu.

“BİR KANUN TEKLİFİ HAZIRLADIK, TBMM BAŞKANLIĞIMIZA VERDİK”

12 Eylül eleştirilse de bugün hala pek çok kamu kuruluşunda, caddelerde, sokaklarda, okullarda Kenan Evren'in adının yaşatıldığını vurgulayan Erol, "Türkiye'nin demokrasisine darbe vuran Kenan Evren'in adının, kamu kurumlarında yaşatılmamasıyla ilgili bir kanun teklifi hazırladık, TBMM Başkanlığımıza verdik. Kenan Evren ve Milli Güvenlik Konseyi üyelerinin adının yerine resmi kurumlara, caddelere, okullara ve meydanlara şehitlerin, cumhuriyetin kuruluşuyla ilgili anlamlı günlerin adının verilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu. (Bülten Haber)

Bu haber 501 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BÜROKRATLARIN HAYALİ HİZMETLERİ
BÜROKRATLARIN HAYALİ HİZMETLERİ
İSTANBUL İL EMNİYET MÜDÜR YARDIMCISI ELAZIĞ’A ATANDI
İSTANBUL İL EMNİYET MÜDÜR YARDIMCISI ELAZIĞ’A ATANDI