ÇOKLU ODA

16 Ekim 2020 - 16:21

AK Parti’nin hukukçu kurmayları, ‘çoklu baro’ düzenlemesinden sonra diğer meslek örgütleriyle ilgili de bir yasa hazırlığına başlamış.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, “Türk Tabipler Birliği, bugünkü hassas dönemde, insan ve toplum sağlığı hakkında asılsız şaibe ve şüpheleri körüklemektedir. Bu nedenle sadece adında Türk bulunan Tabipler Birliği derhâl ve gecikmeksizin kapatılmalıdır. Yöneticileriyle ilgili adli işlem yapılmalıdır.” çağrısı, ardından da önceki gün Cumhurbaşkanı’nın bu konuda yaptığı açıklamalar, AK Parti yönetimini yeniden harekete geçirmiş.

Yapılacak düzenlemeye göre Türkiye’de 30’a yakın kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ilişkin öncelikle çerçeve bir yasa oluşturulması planlanıyor.

Tüm kuruluşların bir çatı  altında toplanmasının teknik olarak mümkün olmaması durumunda ise, her kuruluş için ayrı yasa çıkarılması bekleniyor.

AK Parti kaynakları, yapılacak düzenleme ile meslek kuruluşlarının kurulmaları, genel kurulları ve seçimleri gibi konularda yeni adımlar atılacağını ve temsilde adaletin sağlanacağı bir seçim sisteminin getirileceğini söyledi.

Çoklu barodan sonra çoklu oda uygulamasının da yıllardan beri kemikleşmiş ve bir türlü makamlarından inmeyen oda başkanları için de tehlike çanlarının çalması demek. Yapılacak düzenlemeler ile çok sayıda oda oluşması ile hem üyelere hizmet hem de temsilde adalet noktasında bir iyileşme bekleniyor.

Bakalım çoklu oda çalışması,  ilimizde uzun süredir  sıcak koltuklarında oturan oda başkanları tarafından nasıl karşılanacak.

Bu haber 286 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NE YARAN VARMIŞ SENİN?
NE YARAN VARMIŞ SENİN?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “(Korona virüs) Anadolu’da ikinci zirveyi şimdi yaşıyoruz
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “(Korona virüs) Anadolu’da...