Av. Talip Ersöz

George Soros'un Açık Toplum Vakfı Ve Ayartılmış Ngo'lar

Av. Talip Ersöz

Dolar milyarderi Macar Yahudisi George Soros tarafından kurulmuştur. Soros vakıfları ve yan kuruluşları, yumuşak güç stratejisini tatbik ederek hedef ülkelerde ka9s çıkarmakta ve halkı ayaklandırarak meşru hükümetleri devirmekte ve Soros'un projelerine hizmet edecek devşirilmiş isimleri iktidara taşımaktadır.

Soros'un kurduğu Açık Toplum Vakfı'nın Türkiye'de de bir şubesi bulunmaktadır. Açık Toplum Vakfı'nın Türkiyedeki faaliyetlerinde göze çarpan kilit isim Osman Kavala'dır

Soros'tan Açık Toplum Vakfı'na, Açık Toplum Vakfı'ndan Ayartılmış NGO'lara Para Transferi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine müfettişler, Osman Kavala ve ona bağlı şirketlerindeki para hareketlerini inceledi. Müfettişlerin hazırladığı raporda, George Soros'un yöneticisi olduğu "Open Society Institute (OSI) Assistance Foundation" adlı kuruluş ile yurt dışı kurum ve kuruluşlardan Kavala'nın yönetim kurulu üyesi olduğu Açık Toplum Vakfı'na para transferi gerçekleştiği; vakfın da söz konusu paraların önemli bir kısmını Kavala'nın yönetim kurulu üyesi olduğu ve Soros'un amaçları için kurulan diğer NGO'lara aktardığı tespit edildi.

Open Society Institute (OSI) Assistance Foundation" adlı kuruluşun, Açık Toplum Vakfı'na 14 milyon 26 bin 703 dolar verdiğine de dikkat çekildi.

Açık Toplum Vakfı'nın bu çerçevede;

*Osman Kavala'nın kuruluşunda yönetim kurulu üyesi olduğu TESEV'e 1 milyon 879 bin 752 TL.;

*Kavala'nın kurucusu olduğu Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Derneği'ne 600 bin 461 TL.; 

*Kavala'nın kurucu üye olduğu Yurttaşlık Derneği'ne 354 bin 500 TL.;

*Anadolu Kültür A.Ş.'ye 74 işlem ile 1 milyon 891 bin 465 TL. (Bu şirket ayrıca çok sayıda yurt dışı kuruluştan yaklaşık 10 milyon TL transfer aldı.);

*Milli güvenliğe karşı faaliyette olan dernek ve vakıflara 62 bin 311 TL.;

*PKK'ya yardım nedeniyle kapatılan Gündem Çocuk Derneği'ne 15 bin 411 TL.;

PKK/KCK iltisaklı olduğu gerekçesiyle kapatılan Muş Kadın Çatısı Derneği'ne 19 bin 400 TL.;

*Teröristbaşı Fetullah Gülen'in onursal başkanı olduğu kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'na 27 bin TL;

*Hasan Cemal'in kurucu başkanı olduğu Punto 24-Bağımsız Gazeteciler Derneği'ne 81 bin 511 TL.;

*Lezbiyen, gay ve biseksüellerle ilgili çalışmalar yapan dernek ve vakıflara 1 milyon 384 bin 380 TL.

*Açık Toplum Vakfı’nın mütevelli heyetinde yer alan Nebahat Akkoç'un kurucuları arasında olduğu Kamer Vakfı'na 1 milyon 10 bin 740 TL para gönderdiği tespit edildi.

İşlemlerde Uyumsuzluk

Osman Kavala'nın ortağı olduğu Anadolu Kültür A.Ş.'nin yine Kavala'nın ortağı olduğu Pazarlama A.Ş. arasında gerçekleşen mal ve hizmet satış işlemlerinde uyumsuzluk olduğu saptandı. Kavala'nın ortağı olduğu şirketlere ilişkin ortaklık değişimleri ve sermaye artışlarına ne şekilde katıldığına ilişkin para transfer kayıtlarına ulaşılmadı.

Raporda, Osman Kavala’nın vakfına Soros tarafından 2011-2017 arası 13.5 milyon dolar aktarıldığı ifade edildi. Gezi Kalkışmasından 12 gün önce ve olayların zirve yaptığı süreçte yapılan 500 biner dolarlık iki para transferi dikkat çekiyor.

Osman Kavala, yurt dışından gelen paraları Türkiye’deki yandaşlarına dağıtırken de usulsüzlük yaptı. Anadolu Kültür A.Ş. adı altında “vakıf” gibi bağış toplayan Kavala, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün denetiminden kurtulmak için şirket statüsünü kullandı.

Yazarın Diğer Yazıları