Pandemi Haberleri

Pandemi Haberleri

Muhalefet Başarılı

Elazığ’da uzun zamandır yaşanan sorunların çözümü noktasında ilgili bir siyaset ortaya koyamayan muhalefet partileri, deprem ve pandemi sürecinin ardından çözüm odaklı ve duyarlı bir siyaset yaparak göz doldurmaya başladı. Halkın sesi ve olumsuzları gündeme getirerek talepler, hem iktidar milletvekillerinin daha çok çalışmasına hem de CHP’li Belediyelerin ilimize üç okul yapması örneğinde olduğu gibi hizmete sebep oluyor.

Pandemi, bir senaryo muydu?

Canan Karatay'dan bomba pandemi çıkışı geldi. Uzun süredir ekranlardan uzak olan Canan Karatay koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Karatay, "Bu bir senaryo ve uygulanması için gerekenler yapıldı." ifadelerini kullandı.

Çarşı, Sessiz ve Sakin

Her bayram öncesi çarşı-pazarda yaşanan hareketlilik ne yazık ki bu bayramda görülmüyor. Geçtiğimiz yıllarda pandemi dolayısıyla bayram ziyaretlerinin olmadığı dönemlerde dahi yaşanan yoğunluğu bu bayram öncesi göremiyoruz. 

Hac Malzemesi Satan Esnafın Yoğunluğu Başladı

Elazığ’da pandeminin bitmesinin ardından kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları hac malzemeleri satan esnafın yolunu tuttu. 2 yıl aradan sonra işleri açılan esnaf, gece geç saatlere kadar mesai yapıyor.

Elazığ’da Pandeminin Ardından İlk Hacı Kafilesi Yola Çıktı

Elazığ’da pandeminin bitmesinin ardından kutsal topraklara gidecek olan 254 kişilik ilk kafile yola çıktı.

İyi Keyifler…

Pandemi döneminde evde kalan bizler, başta ekmek yapmak üzere birçok yetenekler elde ettik, ev ekonomisine katkıda bulunacak pratik bilgilerle donandık.

Resmi Görememek

Her ne kadar pandemi döneminin olumsuz etkilerinin payı çok olsa da ülke ekonomisini ve bütçesini önemli oranda tüketen en büyük kaynak, başta otoyol, köprü, tünel gibi yatırımlara harcandı son beş yıldan beri.

Odaların Birlik Seçimi

Deprem ve pandemi sürecinde birçok zorluk yaşayan, aylarca işyerleri kapalı kalan, bu dönemde değişik bakanlıklar ve odaların kısmi destekleri ile ayakta kalmaya çalışan esnaflar ve esnaf odaları, kendilerine dört yıl süre ile önderlik ve rehberlik edecek Elazığ Esnaf Odaları Birliği başkanını seçmek üzere sandığa gidiyor.

Gençlere Haksızlık Etmeyelim…

Pandemi döneminde her kesimden insanımızın hayatı eve sığdırdığı ya da sığdırmaya çalıştığı bir süreci yaşadık.

Turizm Unutulmasın

Pandemi döneminden sonra bahar aylarını yaşadığımız, bir ay sonra da yaza merhaba diyeceğimiz günleri yaşıyoruz.

Bakanlık’tan Yeni Genelge!

Pandemi sürecinde saat 24:00’te sona erecek şekilde belirlenen müzik yayın saatinin yaklaşan yaz mevsimi ve beraberindeki turizm hareketliliğine bağlı olarak uzatılmasına dair talepler Sağlık Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca birlikte değerlendirildi ve müzik yayın saati gece 01:00’e kadar uzatıldı.

Proje Neden Bekliyor?

Pandemi Sonrası Doğu ve Güneydoğu turlarında patlama yaşanırken, geçtiğimiz yıl MÜSİAD ve Turizm Bakanlığı TARAFINDAN HAZIRLANAN “Karavan Park Projesi” ile ilgili herhangi bir çalışma olmaması, Elazığ’ın turizmi açısından şanssızlık olarak değerlendiriliyor.

Doya Doya Bayram…

Yaşanan pandemi nedeniyle bayramlarda yaşanan kısıtlamaların kaldırılmasının ardından halkımız iki yılın hasretini çıkartarak dolu dolu bir bayram yaşadı. Siyasi partiler ise düzenledikleri bayramlaşma programları ile üyeleri ve partilileri ile bir araya geldi.

Maske Yasağı Kapalı Alanlarda da Kaldırıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 12.00'de gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulu'nun son kez toplandığını açıklayan Erdoğan, "Kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı. Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulaması vakalar 1000'in altına düşene kadar devam edecektir." ifadelerini kullandı.

SGK Pandemiyi Listeden Çıkardı

SGK, pandemi bakım hizmetlerini hizmet başı işlem ve tanıya dayalı işlem puan listelerinden çıkardı.

Malatya'da işadamları iftarda buluştu

Malatya'da pandemi nedeniyle 2 yıldır düzenlenmeyen MÜSİAD Şubesi'nin geleneksel iftar buluşması, bu yıl yoğun katılımla gerçekleşti. İftar programına yetiştirme yurdunda kalan çocuklar da katıldı.

Pandemiye rağmen otel müşterisi arttı

Pandeminin getirdiği olumsuz koşullara karşın Malatya'da 2020 yılına oranla 2021'de otellerin doluluk oranlarında, az da olsa bir artış oldu.

Başkan Güder, genç STK temsilcileri ile iftarda buluştu

Pandemi dolayısıyla ara verdiği geleneksel Ramazan ayı iftar programlarını yeniden başlatan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Malatya'da faaliyetlerini sürdüren Sivil Toplum Kuruluşlarının genç temsilcilerini iftar yemeğinde ağırladı.

Ramazan Başlasın

Cuma günü ilk teravih namazını kılıp ilk sahurumuza kalkıyoruz. Artık soğuk günler de geride kaldığına göre ve camilerimiz de iki yıl aradan sonra teravih namazlarına açıldığına göre en yakından başlayıp çevreye açılan camilere doğru bir seyr ü sefer de başlar hepimizde.

Biden Gidici Mi?

Pandemi sonrası yaşanan ekonomik krizlerin ülke siyasetlerine etkilerini sık sık konuşur ve bunun rakamlara dökülmüş sonuçlarını sık sık paylaşırız. Bu konuda hep Türkiye’den anket sonuçları verecek değiliz. Bugün bir değişiklik yapalım ve ABD’ye bakalım istiyoruz.

Pandemi Bitmedi…

Elazığ olarak aşılamada istenilen hedefe ulaşamadıklarını belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat “ Aşı karşıtlığı ve kararsız vatandaşlarımızın sayısı her geçen gün azalsa da aşılamada hala Türkiye ortalamasının altındayız. Pandemi ülke genelinde bitmediği sürece aşı silahımızı elden bırakmamalıyız” demiş. 

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat; Pandemi ile Mücadelemize Aşı ile Devam Ediyoruz

Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit POLAT, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, Kovancılar ve Karakoçan Devlet Hastanelerine ek olarak tüm Aile Hekimliklerinde de TURKOVAC aşı uygulamasına başlandığını belirterek, aşı olmaları yönünde vatandaşlara bir kez daha çağrıda bulundu.

Başkan Sadıkoğlu: 'Esnafımız pandemide büyük yara aldı'

Esnaf Odalarına hayırlı olsun ziyaretlerine devam eden Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 'Yaşanan tüm sosyal ve ekonomik sıkıntılardan anında etkilenen esnafımız özellikle pandemide büyük yara aldı' dedi.

 Fırat Üniversitesi’nde 'Pandemi ve Turkovac Aşı'  Konulu Konferans Düzenlendi

Fırat Üniversitesi Rektörlüğü ile Veteriner Fakültesi Dekanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen “Covid-19 Pandemisi ve Turkovac Aşı Çalışmaları” konulu konferans yoğun bir katılımla gerçekleşti. 

Diş Hastanesi İnşaatı Durdu mu?

Pandemi ve sonrasında döviz artışından kaynaklı ekonomik krizden en çok etkilenen sektör inşaat oldu.

Pandemiyi Fırsata Çeviren Kadınlar, Çini Ustası Oldu

Elazığ’da pandemide sıkılan ve bunu fırsata çevirmek isteyen kadınlar, Halk Eğitim Merkezi’nin EBEGEM bünyesinde açtığı geleneksel Türk el sanatlarından biri olan çini kursuna katılarak usta oldu.

Elazığ'da Vaka Sayılarındaki Düşüş Devam Ediyor

100 bin nüfusta vaka oranları Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs bilgilendirme sayfasında paylaşıldı.

Zihniyet Değişmeli, Zihniyet

Pandemi sonrası dünya genelinde gıdada yaşanan sorunlar ve hızla artan fiyatlar konusunda en büyük görevin Tarım ve Orman Bakanlığına düşmesine rağmen Bakan Pakdemirli’nin bunu görecek ve harekete geçecek adımları atmadığını ve  vizyonunun  olmadığını dile getirmiş ve değişmesi gereken ilk bakanın Tarım Bakanı olduğunu defeatle dile getirmiştik.

Başkan Sadıkoğlu, ölçü ve tartı aletleri cezaları için 'af' istedi

Ölçü ve tartı aletleri için kesilen fahiş cezalara dikkat çeken Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, önce deprem ardından pandemi sürecinde kepenk kapatan esnafa kesilen cezalar için af talep etti.

Kızılay: ''Pandemi sürecinde yorulan dünya ve ülke insanımız, bu süreçte biraz daha rahatlayacaktır'

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, bir programda yaptığı açıklamada, korona virüs önlemlerinde açık havada maskenin kaldırılmasıyla ilgili olarak 'Pandemi sürecinde yorulan dünya ve ülke insanımız, bu süreçte biraz daha rahatlayacaktır' dedi.