Maden Haberleri

Maden Haberleri

Başkan Seyran: ‘Zengin Madenlerimizin Fakir Bekçileri Olmamalıyız’

Elazığ Mermerciler ve Madenciler Derneği Başkanı Ali Seyran, Dünya Madenciler Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Seyran, Madenciliğin gelişmesini sağlayacak tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Yavuz: ‘Saha Çalışmaları Başlatılmalı’

Yaklaşık bir yıldır Elazığ'da çalışmalarını sürdüren Maden Tetkik ve Arama (MTA) tarafından yapılan inceleme ve saha çalışmalarında, Cumhuriyet tarihinin en büyük maden rezervi bulunmuş, yapılan ihale Bölge İdari Mahkeme tarafından bozulmasına rağmen Danıştay’ın onayı ile yürürlüğe girmişti. Bu gelişmelere rağmen ilgili firmanın sahada başlattığı herhangi bir çalışma bulunmuyor.

Ateş, ‘Maden, Zenginlik İçinde Yokluk Yaşıyor’

Geçtiğimiz günlerde Ankara Arena’da 2. Genel Kurulunu yapan Yeniden Refah Partisi, il ve ilçelerdeki çalışmalarına hız verdi.

16 Kasım Elazığ Hava Durumu

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 'Bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği; yağışların yüksek kesimlerde yer yer karla karışık yağmur şeklinde olacağı tahmin edilmektedir. Yağışların Elazığ ve Malatya'nın güney kesimlerinde (ALacakaya, Arıcak, Maden, Sivrice, Doğanşehir, Pütürge, Doğanyol) kuvvetli (21-50 kg/ m2), Adıyaman çevrelerinde ise kuvvetli yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/ m2) olması beklenmektedir' denildi.

1865 Yılında 4 İzabe Tesisi

Geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılan, Maden ilçesinde bulunan zengin maden kaynaklarının işletilmesi ile ilgili şartnamede izabe tesisinin olup olmadığı tartışması devam ederken geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Osmanlı’nın 1850 yılında bu bölgeye izabe tesisi kurduğunu açıklayan Bilal Çoban’dan sonra o döneme ait salnameleri inceleyip kitaplaştıran Araştırmacı-Yazar Süleyman Yapıcı’dan da tarihi belgeler ışığında önemli açıklamalar geldi.

İYİ Parti Elazığ'da 4 İlçede Kongre Sürecini Tamamladı

İYİ Parti, Palu, Maden, Karakoçan ve Keban ilçelerinde ilçe başkanlığı kongrelerini tamamladı.

Bingöl’e 550 milyon dolar yatırımla peletleme tesisi kurulacak

Türkiye’nin önde gelen entegre yassı çelik üreticilerinden Erdemir, stratejik bir yatırım daha yapıyor. Şirket, 550 milyon dolarlık yatırımla peletleme tesisi kurarak kendi pelet ihtiyacının çoğunluğunun yurt içi kaynaklardan karşılanmasını sağlayacak. Tesis, grup şirketi Ermaden’in Bingöl-Avnik’teki maden sahasında kurulacak.

Erdemir'den Bingöl'e 550 milyon dolar yatırımla peletleme tesisi

Türkiye'nin önde gelen entegre yassı çelik üreticilerinden Erdemir, stratejik bir yatırım daha yapıyor. Şirket, 550 milyon dolarlık yatırımla peletleme tesisi kurarak kendi pelet ihtiyacının çoğunluğunun yurt içi kaynaklardan karşılanmasını sağlayacak. Tesis, grup şirketi Ermaden'in Bingöl-Avnik'teki maden sahasında kurulacak.

O-IOHS Projesi Kapanış Toplantısı Gerçekleşti.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Tarafından Yürütülen, AB ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finanse edilen, Online İnteraktif ISG Uygulamalarının Türkiye’de ilk pilot uygulama olarak maden, mermer ve taş ocakçılığı sektöründe gerçekleştirilen “Çevrimiçi Etkileşimli İSG Risk Değerlendirme Sistemi (O-IOHS) Projesi” kapanış Toplantısı, Proje Koordinatörü Defne Yıldırım, Proje Eğitim Sorumlusu Osman Seçgin, proje ekibi ve İSG Uzmanlarının katılımıyla gerçekleşti..

Gezin TOKİ’lerin Yol Sorunu

TOKİ, şehir merkezi yanında ilçe ve köylerimizde de depremzedelerimiz için konutlar üretti.

Maden İhalesi Yargıya Taşındı, 4 isim hakkında suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Elazığ’da bulunan, Cumhuriyet tarihinin en büyük rezervi olarak nitelendirilen maden rezervinin çıkartılması ve işletilmesiyle ilgili gerçekleşen ihalenin Port Madencilik Anonim Şirketi’ne verilmesini yargıya taşıdı. HKP avukatı Kerim Bütün, 4 kişi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Elazığ’da zehirli uğur böceği görüntülendi

 Elazığ'da halk arasında zehirli uğur böceği örümceği olarak bilinen 'Esus Cinnaberinus' görüldü.

Milletvekili Erol: 'Maden Rezervleriyle İlgili Süreç Hakkında Suç Duyurusunda Bulunacağız'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla gençlerle buluştu.

Akın: ‘Karar Anayasaya Aykırı’

Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın, Maden ilçesinde bulunan rezervlerin ihalesi süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Telçeken: ‘Madenler, İstihdam Boyutuyla Değerlendirilmeli’

İlimiz maden ilçesinde bulunan zengin maden yataklarının işletilmesi amacıyla MAPEG tarafından yapılan ihale, Elazığ Madenciler derneği tarafından idari yargıya taşınmış, idari mahkeme de ihaleyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Prof. Dr. Bilal Çoban'dan 'Maden'in Kurtuluş Planı'

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban “2023 Türkiye, 2034 Elazığ” sloganıyla başlatmış oldukları çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi. Başkan Çoban’ın bu haftaki proje dosyası en eski yerleşim biri olan Elazığ’ın Maden İlçesi ile ilgili.

Madenler Unutuldu mu?

İlimiz Maden İlçesinde bulunan zengin maden yataklarının ihalesinde son noktayı Danıştay koydu ve “söz konusu alanlardaki işletme hakkı Port Madencilik’e aittir” dedi.

Sahipsizliğin Faturası

Cumhuriyet tarihinin en zengin rezervlerinin bulunduğu Maden ilçemizde, Elazığ Mermerciler ve Madenciler (EMMAD) Derneği tarafından yargıya taşınan ve İdare Mahkemesi’nin durdurma kararı Danıştay’ın kararıyla bozulmuştu. Bu konuyla ilgili Elazığlıların yorumu ise ‘sahipsizliğin faturası ağır oldu’ şeklinde ifade edildi.

Saadet Partisi İl Başkanı Akın: ‘Maden İhalesi İptal Edilmeli, Güvenceler Eklenerek Yeni Şartname Hazırlanmalıdır’

Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Akın ve yönetim kurulu üyeleri, Maden ilçesinde vatandaşları ve esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

Durdurmaya Durdurma

Elazığ'ın Maden ilçesinde bulunan zengin maden yataklarının işletilmesi için yapılan ihale idare mahkemesi tarafından bozulmuş, süreci başından sonuna takip eden ETSO Başkanı Asilhan Arslan sürecin devam ettiğini ifade ederek ihalenin iptal edilme ihtimalinin olduğunu açıklamıştı. İhale ile ilgili Danıştay son kararını verdi ve idari mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararını bozarak ihaleyi meşru gördü.

Danıştay 'Durdurma' Kararını Bozdu

Elazığ'ın Maden ilçesinde bulunan Cumhuriyet tarihinin en büyük rezervi olarak nitelendirilen bakır rezervleriyle ilgili mahkemeye taşınan ve durdurma kararı verilen ihale süreciyle ilgili Danıştay kararı açıklandı.

Zarflar Açıldı

İlimiz Maden ilçesinde bulunan maden yataklarının işletilmesine yönelik ihale sürecinde tartışmaların yaşandığı günlerde CHP Elazığ Milletvekili Erol, TBMM’de yaptığı konuşmada, ihalenin adrese teslim yapılacağını iddia ederek firmanın ismini noterde yazarak bir zarfa koyacağını, zarflardan birini Ak Parti Grup Başkanvekiline, diğerini de CHP Grup Başkanvekiline teslim edeceğini, süreç sonunda haklı çıkacağını söylemişti. Zarflar açıldı ve içinden Cengiz Holding çıktı.

Prof. Dr. Bilal Çoban’dan ‘Maden ve Mermer Şehri Elazığ’ Çalışması

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban “2023 Türkiye, 2034 Elazığ” sloganıyla 10 sektörde hazırladıkları projelerini paylaşmaya devam ediyor. Her hafta bir sektör ile ilgili projelerini paylaşan HAZARSAM Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban bu hafta Elazığ’ın önemli bir yeraltı zenginliği olan Mermere dikkat çekerek henüz Türkiye’de bile olmayan mermer borsasının Elazığ’da kurulabileceğine dikkat çekti.

Tunceli'de, maden ocağındaki patlamada hayatını kaybedenler anısına sokak performansı sergilendi

Tunceli'de, Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden ocağında yaşanan patlama nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlar anısına sokak performansı sergilendi.

Massad arıcak’ta istişare toplantısı düzenledi

Elazığlı İş Adamı Mehmet Karacadağ, MASSAD Başkanı Fatih Üzel, MASSAD Başkan Yarımcısı Adem Yıldırım, MASSAD Kurucu Başkanı Feti Ahmet Gel, Saadet Partisi Arıcak İlçe Başkanı Zülfü Çetintaş, Arıcak Derneği Başkanı İsmail Cengiz, Arıcak Derneği Başkan Yardımcısı M. Ali Yıldız, Arıcak İl Genel Meclis Üyesi Hanefi Coşkun, Maden, Gezin, Sivrice, Alacakaya ve Arıcak ilçelerini gezdi.

Kader mi İhmal mi?

Bartın- Amasra’daki maden ocağında 41 işçimizin vefat ettiği facianın, ihmaller zincirinin acı bir neticesi olarak, önceki benzer olaylardan hâlâ gereken derslerin alınmadığı gerçeğini de ortaya çıkardı.

Bakan Koca: Bartın'da 22 işçi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlama sonrası 22 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

4 Maden Sahası İhale Edilecek

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce (MAPEG), 4 adet 4. Grup maden sahası ihale edilecek. İhaleye çıkarılan iller arasında Elazığ’da yer alıyor.

Yanlıştan Dönüldü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal konut projesi kapsamında ilimizde toplam 1.651 konut yapılacak olmasına rağmen Baskil, Sivrice, Maden, Alacakaya ve Arıcak ilçelerinin listede olmamasını Hakimiyet Gazetesi olarak geçtiğimiz günlerde 'Bu Kararı Kim Verdi?' manşeti ile gündeme getirmiştik. Bu yayınımızın ardından harekete geçen ilimiz Ak Parti Milletvekili Sermin Balık, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile yaptıkları görüşmeler sonucu Alacakaya, Arıcak, Baskil ilçeleri ile Akçakiraz ve Erimli beldelerine toplam 310 konut yapılacağı müjdesini verdi.

Dışından bakan hurda dükkanı sanıyor, içerisi tarihe açılıyor

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde yaklaşık 30 yıldır demircilik ve hurda işleri ile uğraşan Murat Demirbilek, iş yerinde çeşitli tarihi ürünleri de barındırıyor. Tarım aletlerinden kağıt ve madeni paraya kadar birçok tarihi malzemeyi muhafaza eden Demirbilek, koleksiyonuna gözü gibi bakıyor.