24 Ocak Depremi Haberleri

24 Ocak Depremi Haberleri

Rezerv Alanlardaki Konutların Fiyatları Belli Oldu

Ayşe ORZAN/ 24 Ocak depreminin ardından riskli alan ilan edilen mahallelerdeki konut ve işyerlerinin fiyatları belli oldu.

Elazığ Depremi İnşaat Sektörüne Önemli Bir Proje Kazandırdı

Erzurum Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Anabilim dalı Dr. ÖĞR. Üyesi Dilek Okuyucu ve ekibi sadece yazın dökülebilen betonarme yapıları kış aylarında da döktü. Bu alanda yaptıkları çalışmanın dünyada bir ilk olduğunu belirten Okuyucu, “Testler bize şunu gösterdi bizim yöntemlerimizle kışın yapılacak olan betonarme yapılarda kiriş türü elemanlarda kış ve yazın dayanım bakımından bir farklılık yok. Davranış bakımından yani çatlak oluşumları ve aynı yük altındaki çökme değerleri çok az farklılıklar gösterdi. Bunlar çok büyük farklar değil. Bu anlamda yaptığımız deneyler dünyada bir ilk oldu” dedi.

Elazığ'da geçici barınma merkezi kapatıldı

Elazığ'da 24 Ocak depreminden sonra depremzedelerin hizmetine sunulan Doğukent Geçici Barınma Merkezi kapatıldı.

24 Ocak Depreminin İzleri Siliniyor

Elazığ'da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen deprem sonrasında afetzede vatandaşların geçici olarak barınması için inşa edilen konteyner kentlerden bir tanesi kapatıldı.

Gündem Hala Deprem 

24 Ocak depreminin üzerinden 2 buçuk yıl geçmesine rağmen deprem Elazığ’ın gündeminden düşmüyor. Konut sayısı, konut kurası, yardım ödemesi, işyeri teslimi, konut teslimi, metrekare, 2+1, kentsel dönüşüm, rezerv alan, kira yardımı, orta hasar şeklinde uzayıp giden liste halen gündemde yerini koruyor. 

Devlet, Turizmi Baltalar mı?

Başlıktaki soruya elbette ki hepimiz “ne alaka, devlet değil turizmi baltalamak, onu canlandırmak için tüm altyapı ve gerekli çalışmaları yapar” cevabını verirsiniz. Doğrusu da budur zaten. Ya da en azından böyle olmalı. Ama bazı örnek uygulamalar var ki değil turizmi canlandırmak, anlatmak ve izah etmekte bile zorlanıyorsunuz.

‘Deprem’ Gündemden Çıkarılamıyor

Özel Haber: 24 Ocak Depreminin üzerinden 2 buçuk yıl geçmesine ve Vali Toraman’ın “deprem atık gündemimizden çıkmalı” açıklamasına rağmen bir türlü gündemden düşmeyen “deprem ve sorunları” konusunda Hakimiyet Gazetesi’ne açıklamada bulunan Elazığlı Muhtarlar, dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapma misyonu ve vizyonu bulunan TOKİ’nin amacından saparak kâr amacı güden ve rant odaklı çalışan bir kurum haline geldiğini belirttiler.

Elazığ’da 1023 Konutun Kurası Çekildi

Elazığ'da 24 Ocak depreminin ardından yapımına başlanılan ve tamamlanan 1.023 konutun kuralları noter huzurunda çekildi.

Elazığ’da 1023 Konutun Kurası Çekiliyor

Elazığ'da 24 Ocak depreminin ardından yapımına başlanılan ve tamamlanan 1.023 konutun kuralları noter huzurunda çekiliyor

Sivrice’de Vatandaşlar Evlerine Kavuşmanın Mutluluğunu Yaşıyor

Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik depremin merkez üssü Sivrice ilçesinde yapımına başlanan göl manzaralı 305 konut, 86 iş yeri tamamlandı. Depremzede vatandaşlar yeni evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

24 Ocak Depremi Sonrası Usulsüz Yıkım İddiasında Gazeteciye 9 Yıl 4 Ay Hapis Cezası

Elazığ- Sivrice merkezli 24 Ocak 2020 tarihli 6.8 büyüklüğündeki depremde etkilendikleri iddia edilerek, Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yıkım listesine alınan, ancak usulsüz ve ihalesiz şekilde yıkılmak istenince dava ve soruşturma konusu yapılan okullarla ilgili ilk dava sonuçlandı ve davanın sanığı 9 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Elazığ Valiliği Kentsel Dönüşüm Konutlarındaki İskan Sorununun Çözüldüğünü Duyurdu

24 Ocak depreminde sonra, kentsel dönüşüm adı altında yapılan konutların iskan sorunu nedeniyle sıkıntı yaşadığı iskan sorunu çözüldü.

Abdullahpaşa'da Tüm Konutlar Teslim Edildi

24 Ocak depreminden sonra en büyük hasarı alan Abdullah Paşa Mahallesi'nde yapımına başlanan tüm konutlar tamamlanarak hak sahibi vatandaşlara teslim edildi.

Muhtarların Hırsızlık Tepkisi

24 Ocak Depremi ardından başlayan pandemi süreci ve ağır kış şartları sebebiyle yaşanan sorunlar ve son günlerde artan hırsızlık olayları ilimizde hizmet yürüten dört muhtar derneğini bir araya getirdi.

Sağlık Bakanı Koca'dan Duygulandıran Elazığ Paylaşımı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 24 Ocak depreminin 2. yılı nedeniyle sosyal medya hesabından duygulandıran bir paylaşımda bulundu.

Başkan Güder: 'Güçlü bir devlete ve lidere sahibiz'

Malatya Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlettir, lideri de güçlü bir liderdir. 24 Ocak depreminin ardından güçlü devletin neler yapabileceğini hep birlikte müşahede ettik' dedi.

İl Başkanı Akın: 'Milletvekilleri Sıcak Mekanlardan Mesajlar Yayınlayadursun!'

Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın, 24 Ocak depreminin 2. yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Bulut: 'Elazığ Halkı Müthiş Bir Dayanışma Örneği Gösterdi'

Ak Parti Elazığ Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Bulut, 24 Ocak Depreminin 2. yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Prof. Dr. Bilal Çoban: ‘Depremde Yaşamını Yitiren Vatandaşlarımızın İsimleri Sokak ve Parklarda Yaşatılmalıdır…’

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi (HAZARSAM) Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, 24 Ocak Depreminin 2. yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan Kavaklı, 6.8 Depreminden Bugüne Kalan Sorunlara Değindi

HÜDAPAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı 24 Ocak Depreminin 2. yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Rektör Prof. Dr. Göktaş, 24 Ocak Depreminin Yıl Dönümü Nedeniyle Bir Mesaj Yayımladı

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, 24 Ocak depreminin 2. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. 

Başkan Şerifoğulları 24 Ocak Depreminde Yakınlarını Kaybeden Aileleri Ziyaret Etti

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, 24 Ocak Elazığ depreminde yakınlarını kaybeden aileleri evlerinde ziyaret etti. Başkan Şerifoğulları’na eşi Arzu Şerifoğulları Hanımefendi de eşlik etti.

Başkan Şerifoğulları: ‘Yitirdiğimiz Bütün Kardeşlerimizi Rahmetle Anıyorum’

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, 24 Ocak depreminin ikinci yıl dönümünde bir mesaj yayımladı.

Başkan Yıldırım: ‘2 Yıl Geçti Ama Acısı Hala Yüreğimizde’

AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, 24 Ocak depreminin yıl dönümünde bir mesaj yayımladı.

Milletvekili Balık: ‘Vatandaşlarımızın sıcak yuvalarına kavuşmalarına vesile olduk’

Ak Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, 24 Ocak depreminin 2. Yılı nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Vali Toraman: ‘Çalışmaların Büyük Bir Kısmını Neticelendirdik’

Elazığ Valisi Ömer Toraman 24 Ocak depreminin 2. yılı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Hasret Hiç Bitmedi

Başak MERAL GÜNDÜZ/ Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde meydana gelen depremde Mustafapaşa Mahallesi'nde 5 katlı Aykent Apartmanı'nın çökmesiyle kızını, oğlunu, eşini, kayınbabasını ve kayınvalidesini kaybeden Serhat Aslan,'24 Ocak depreminde yavrularımı ve eşimi kaybettim anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalıyor” dedi.

Elazığ’da 24 Ocak depreminin ardından 17 bin 95 konut ve 243 iş yeri hak sahiplerine teslim edildi

Elazığ’da 24 Ocak 2020'de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından kent genelinde yapımı devam eden 24 bin 83 konuttan 17 bin 95'i ile 243 iş yeri için kura çekimi yapıldı.

Hangi Sorun Çözüldü?

İlimizin beş milletvekili var. Ve her biri de birbirinden değerli ve samimi isimler. Muhalefette olmasına rağmen şehre önemli katkılar sunan CHP Milletvekili Gürsel Erol ve Ak Partili dört milletvekilimiz, Ankara temasları, bakanlık ziyaretleri ile şehrimiz için kazanımlar elde etmeye gayret gösteriyorlar.

Kentsel Dönüşüm Kazılarında Bulunan Kilise Gün Yüzüne Çıkıyor

Elazığ’da 24 Ocak depreminin ardından TOKİ tarafından yapılacak bina alanında bulunan kilise, yapılan çalışmalar ile gün yüzüne çıkıyor. Yapının duvarlarında yazılar çıkarken, Roma dönemine ait blok ve kesme taşların kullanıldığı görüldü.