Yeni doğan bebek hastaneden çıkmadan kimliği çıkıyor

Yeni doğan bebek hastaneden çıkmadan kimliği çıkıyor

Geçen yıl hayata geçen yeni doğan bebeklerin nüfus kütüğüne kayıtlarının sağlık kuruluşlarında yapılabilmesine olanak sağlayan uygulamada, bir yılda 4 bin 524 bebeğin nüfus kaydı doğdukları sağlık kuruluşlarında yapılarak kimlikleri ailelerinin adreslerine gönderildi.

06 Ekim 2019 - 15:25

Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yapılan bir düzenleme ile nüfus müdürlüklerinin yanı sıra Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarının da doğum ve ölüm olaylarını nüfus kütüklerine tescil edebilmelerine imkan sağlanmıştı. Düzenleme sayesinde sağlık kuruluşlarında dünyaya gelen ve anne babaları tarafından isimleri belirlenen çocukların doğum bildirimleri, nüfus müdürlüklerine gitmeden doğumun gerçekleştiği sağlık kuruluşunda yapılabiliyor.

4 BİN 524 ÇOCUĞUN DOĞUM TESCİLİ DOĞDUKLARI HASTANELERDE YAPILDI
Sağlık kuruluşunda dünyaya gelen çocukların e-Tescil (Doğum) üzerinden doğum bildirilebilmesi için çocuğun isminin belirlenmiş olması, anne ve babanın Türk vatandaşı olması, doğumun gerçekleştiği sağlık kuruluşundan taburcu olunmamış olması ve sağlık kuruluşundan talep etmeleri gerekiyor. Uygulamanın sağılık kuruluşlarında başladığı geçen yıldan bugüne kadar geçen bir yılda 2 bin 157 kız ve 2 bin 367 erkek çocuk olmak üzere toplam 4 bin 524 doğum tescili yapılarak, kimlik kartları ailelerin adreslerine gönderildi. 

Bu haber 916 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİLERİMİZ MAĞDUR OLMADI
ÖĞRENCİLERİMİZ MAĞDUR OLMADI
TOKİ, 20 BİN KONUT YAPMASIN
TOKİ, 20 BİN KONUT YAPMASIN