YENİ BİR ELAZIĞ DOĞUYOR

YENİ BİR ELAZIĞ DOĞUYOR

6.8 ŞİDDETİNDEKİ 24 OCAK DEPREMİNDEN SONRA İLGİLİ TÜM BAKANLARIN KAMP KURDUĞU İLİMİZDE EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM, 10 GÜN SONRA YAPILACAK TEMEL ATMA TÖRENİYLE BAŞLIYOR.

09 Şubat 2020 - 17:41

    24 Ocak tarihinde ve 6.8 şiddetinde gerçekleşen depremin ardından şehrin genelinde yapılması için adımlar atılan kentsel dönüşümde sona yaklaşıldı.

Mustafa Paşa, Sürsürü ve Abdullahpaşa Mahalleleri başta olmak üzere şehrin birçok noktasında vatandaşın da rızasına uygun olarak yeni konutlar yapılacak.

TARAFLARLA GÖRÜŞÜLDÜ
Kentsel dönüşüm çalışmaları başlamadan önce tüm taraflarla görüşülerek hem mimar ve mühendislerin hem vatandaşların hem de resmi tüm kurum ve kuruluşların görüşleri alındı ve ortak bir karar verilerek harekete geçildi. Yapılan tüm taraf görüşmelerinde şehrin güvenli bir yapı stokuna sahip olması yanında vatandaşlara fazla yük binmemesi için de kaynak formülleri üzerinde duruluyor.

ZEMİN+5 KAT
Kentsel dönüşümün uygulanacağı Mustafa Paşa ve Sürsürü’de vatandaşın da talepleri göz önüne alınarak zemin+5 katlı binalar yapılarak hak sahiplerine verilecek.

Ada bazında ve blok sistemle yapılacak binaların planları ve metrekareleri konusunda da vatandaşlarla görüşülerek ortak bir karara varıldı.

VATANDAŞ PROJEDEN MEMNUN
Deprem sonrası zemin artı 3 katlı binaların yapılacağının açıklanmasının ardından vatandaşın kentsel dönüşümde kendisine daha çok ekonomik yük getireceği gerekçesi ile çok sıcak bakmadığını gören Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konuyu yeniden tüm ilgili kurullarda görüşerek planı zemin artı 5 kata çıkarılması konusunda çalışma başlattıklarını söyledi.

120 BİN TL KREDİ
Evi yıkılarak kentsel dönüşüm kapsamında yeniden yapılacak vatandaşa uzun vadeli ve faizsiz 120 bin TL kredi verilecek.  İsteyen vatandaşlar da devletin kendilerine vereceği bu nakit para ile yıkılan evlerinin yerinde yenisinin yapılması için müteahhitlerle görüşmelere başlayacak.

Ada bazında yapılacak bu görüşmelerde tüm hak sahipleri bir araya gelerek, devletin kendilerine verdiği kredileri de birleştirerek kentsel dönüşümü yapacak şirketlerle pazarlıklara başlayabilecek.

Devletin 120 bin katkısı ve imar planının zemin artı 5 olmasının sağladığı avantajlarla şehrin birçok noktasında bahar ayları ile birlikte yeni yıkımlar ve yeni yapılaşmalar başlayacak.

SÜRSÜRÜ VE ATAŞEHİR 4 KAT
Şehrin yeniden yapılandırılması kapsamında düşünülen yeni imar planlarında Sürsürü ve Ataşehir’in 4 katla sınırlandırılması görüşü öne çıkıyor. Bu mahallelerde emsal 2 ya da 2.5 uygulanarak vatandaşın inşaat alanındaki kaybı da önlenmiş olacak. Ancak emsal böyle kalmak şartıyla yükseklik 4 katta sınırlandırılmış olacak. Bu yöntemle de binalar dikey değil yatay olarak inşa edilmiş olacak.

ÇAYDAÇIRA MAHALLESİ 8 KAT
Depremin hemen hemen hiç etkilemediği ve zemininin oldukça sağlam olduğu çaydaçıra mahallesindeki yapılaşmanın ise 10 kattan 8 kata düşürülmesi planlanıyor. Ancak bu mahallede de emsal yine 2 ya da 2.5 olarak korunarak yatay yapılaşmaya ağırlık verilecek.

YENİ İMAR MART AYINDA
24 Ocak depreminden sonra yeniden revize edilerek hayata geçirilecek yeni imar planının da mart ayı belediye meclis toplantısında görüşülmesi bekleniyor.

Planın belediye meclisine gelmeden önce tüm tarafların, mimar, mühendis, şehir plancısı ve vatandaşların da görüşleri alınarak plana yansıtılması bekleniyor.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, geçtiğimiz günlerde ilkini yaptığı teknik heyet toplantılarını daha da genişleterek konunun uzmanları ile sık sık bir araya geliyor.

ŞEHİR YENİDEN KURULUYOR
Yeni imar planları ile yeni bir Elazığ’ın kurulacak olmasının birçok açıdan yeni fırsatlar da sunduğunu belirten uzmanlar, bu kapsamda şehrin dar olan cadde ve sokaklarının genişletilmesi, ekonomik ömrünü tamamlamış ve değişmesi gereken tüm altyapı şebeke hatlarının yenilenmesi, zemini sağlam alanlarda örnek ve model konutların imal edilmesi, batı istikametinde kontrolsüzce gelişen şehrin doğu, kuzey ve güney yönlerinde de gelişmesi için yeni planlamalar konusunda da çalışmalar yapılması gerektiğini ifade ediyorlar.

Bu haber 17740 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 16 Yorum
 • memet güven
  1 ay önce
  şehir kuzeybatı yönüne yani kebana ve cipe doğru büyümeli. böylece fay hatından kaçar.sürsürü abdullahpaşa ve ovaya yapılaşma yasaklanmalı.en düşük beton C30 olmalı. sağlam zemin sağlam beton
 • Erva Barstuğan
  1 ay önce
  Kızılay mahallesi için de geçerli mi bu Toki olayi
 • Sevinç Altın
  1 ay önce
  Istasyon caddesinin bir kısmı yapılıyor diğer kısmı eski 50 senelik bina buz apt ne yapılmaya çalışılıyor gerçekten anlayamıyoruz eski binaya heleki 7 katli binaya güçlendirme yapsan ne olur yapmasan ne
 • Şahap altın
  1 ay önce
  Güçlendirme olayına sıcak bakmıyorum fuzûlî bir masraftan baźk bir şey değildir. Temel kısmına ek bir yük yüzmekten başka bir şey olmadığını düşünüyorum. Bu nedenle orta hasar ağır hasar olmalidir
 • Faime Gökalp
  1 ay önce
  Nail bey mah kentsel dönüşüm kapsamındamı her köşesi yıkılıyor
 • Özge Güven
  1 ay önce
  Bence kentsel dönüşüme girmesini isteyen her vatandan bu faizsiz krediden yararlanmalı. Napalim yani keske bizimmb binada yikilaydi mi diyelim. Haksızlık olur. Cok şükür ewimiz yıkılmadı ama hasarlı sonuçta we 50 yıllık bina sonuçta güvenilir degil. Herkese de sunulsa bu fırsat iyi olur. Yoksa 50 60 yıllık binanın yanina sıfır bina yapmakla elazig yeniden doğuyor denilmez
 • Hakan Sönmez
  1 ay önce
  eğer iyi bişey yapacaklarsa orta hasar alan tüm binaların yıkılması lazım sağlamlaştırma denilen akıla dahi sığmayan bir projeyle insanlar kaderlerine terk edilmemeli yapılacaksa orta hasarlı binalarıda bu kentsel dönüşüme dahil edilmelidir
 • Özlem Albayrak
  1 ay önce
  O binalar yapılana kadar çadırda dışarda kalanlara da çare bulun lütfen
 • ..
  1 ay önce
  Konteyner kuruluyor onlar için zemin çalışmaları başlamış durumda
 • Rüzgar Kaya
  1 ay önce
  O kadar para toplandı bedava verilmesi lazım o evlerin sadecee acun bile 73 milyon topladı diğerlerini saymıyorum bile göz önünde bulundurulması lazım
 • Snm
  1 ay önce
  Cok akıllısın sen .. niye bedava verilmeliymis deprem sigortan varsa ve yıkılmissa evin zaten sigorta karşılıyor ama yok sen evini sigortalatma benim gibi sigortalatanla ayni statude olmaya çalış ohh ne alâ memleket .. devlet senin evini yapmak zorunda degil periyodik ömrünü sen takip edeceksin
 • Mikail Akdeniz
  1 ay önce
  Gelde inan
 • Ayla Kavak
  1 ay önce
  Rüstempaşa mah gündemde yok
 • dead.tiger2323
  1 ay önce
  Evet Rüstempaşa adı gecmiyor evimiz orda ağır hasar gördü
 • Sinem
  1 ay önce
  Rüstempaşa mahallesi hakkındada bilgi verir misiniz
 • Cihat yıldırı
  1 ay önce
  Orta hasarlı yığma binaların dönüşümü için vatandaş olarak faizsiz kredi istiyoruz. Elazığ Mustafapaşa\'dan ibaret değil..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vaka sayısı da arttı!
Vaka sayısı da arttı!
31 şehre giriş yasaklandı!
31 şehre giriş yasaklandı!